Palermo gatvės pavadinimas trimis kalbomis: italų, žydų (ivrito, hebrajų), arabų. Nuotr. E.eu |
Žmogus yra linkęs bijoti. Tai žmogiška. Materialistiniai, darvinistiniai vadovėliai sovietmečiu mokė, kad žmogus bijojo žaibų ir kitų gamtos reiškinių, kurių nesuprato, todėl pavadino juos dievais. Apie Apreiškimo religijas ir vieną Dievą arba jo apsireiškimą trijuose asmenyse tuo metu žinojo tik tie, kas buvo pogrindyje arba kitu būdu gerai informuotas iš draudžiamų užsienietiškų knygų.
Tačiau kad ir kaip nuolat keičiasi santvarkos, o su jomis ir vadovėliai, istorikai, o ypač archeologai labai skeptiškai žiūri į tokius dalykus, nes tai yra istorija, o visa istorija yra kismas, viskas kinta, ir nebūtina būti budistu, kad šią tiesą suvoktum.
Taip, yra vertybės, humanistinės, bendražmogiškos, nes per amžius, tūkstantmečius jos nekinta, yra visiems priimtinos, todėl nereikia būti religingu, priklausyti kokiai nors bažnyčiai ar organizacijai, kad būtum padorus, etiškas, kilnus, geraširdis žmogus.
Tačiau istorijos pamokų, žinia, neišmokusieji jas kartoja. O nesimokantieji iš išminčių ir kitų bei savo klaidų taip pat paliekami antrai, trečiai ir gal net vėlesnei klasei.
Kodėl taip yra? Viskas priklauso nuo to, kiek platus žmogaus akiratis. Paimkime kad ir daugybei šalių aktualias dvikalbystės, trikalbystės ir kelių, keliasdešimties ar net kelių šimtų kalbų problemą. Tiksliau, tariamą problemą, nes problema žmonių noras kalbėti savo kalba tampa tik dėl tam tikrų interesų grupių, politikų norų. Pasaulyje tūkstančiai tautų ir kalbų, bet tik vos apie 200 valstybių.
Štai kad ir kai kurių politikų bei interesų grupių eskaluojama tariama problema dėl į lietuvių kalbą neva besibraunančių svetimybių, raidžių W, X ir Q, kurios iš tikro nėra būdingos oficiozinei kalbai, nors vartojamos slenge (tai kitas atvejis, bet paminėtinas, nes jaunimas mėgsta rašyti žodžius su w, x ir q vietoje v, ks, k) bei kitakalbių, tiksliau, šiuo atveju, lenkų.
Taigi grįžtame prie tos pačios baimės. Kodėl bijoma, kad W, X ir Q neva nuskurdins lietuvių kalbą? Ar tikrai taip nutiks? Kokios galėtų būti prielaidos, leidžiančios taip manyti?
Pavyzdys. Italija, tiksliau, Sicilija, Palermas. Viename miesto rajonų, kas nebūdinga kitiems rajonams, pagal seną tradiciją gatvės parašytos trimis kalbomis: valstybine italų, taip pat žydų (ivrito, hebrajų) ir arabų. Niekam tai netrukdo, jokių išpuolių, paniekos, pasipiktinimo.
Kitas pavyzdys. Šiaurės Suomija, tiksliau, samių žemės, kurios driekiasi per keturias valstybes: keliomis samių, kurių kalbos kiek panašios į lietuvių savo skambesiu, nors artimos suomių kalbai, kalbomis surašyti visi miestų, kiti pavadinimai. Kai kur sunkoka susigaudyti, kur esi, padeda oficialusis suomiškasis variantas, nes samių kalbos tikrai neįprastos ir mažai kieno mokamos. Tačiau labiau į pietus, Helsinkyje ir kitur, galioji dvi valstybinės kalbos, suomių ir švedų. Tokia tos šalies istorija. Kažkam patinka, kažkam ne. Suomių kalba gana puristinė, joje vengiama svetimybių, tad retai aptiksite pažįstamą tarptautinį žodį (pvz., universitetas yra yliopisto). Tačiau net tokiose puristinėse visuomenėse nėra bijoma, reikalui esant, naudotis tarptautiniu arba pagal tradiciją susiformavusiu žodžiu. Net jei jame būtų baisioji W, X ar Q.
Pavyzdžių galima pateikti dar labai daug. Tačiau visi jie rodo, kad rašyba, pagal kurią Vilnius rašomas su V, o ne su W (Wilno lenkų kalba), nusistovėjo maždaug prieš šimtą metų. Jonas Basanavičius tada buvo Jonas Basanaviczius, o w raidė legendiniame leidinyje Auszra buvo vartojama ten, kur dabar v. Tokia istorija. Ar mūsų patriarchas pataikavo lenkams? Ne, tiesiog tuomet buvo kuriama dabartinė lietuvių kalba. Kuri kinta.
Ar kažkas baisaus nutiks, jei gatvės pavadinimas bus užrašytas dviem, trim kalbomis, o šalia Vilnius prie įvažiavimo į miestą bus parašyta Wilno? Juk visi puikiai žinome, kad juokais patys lietuviai dažnai Vilnių vadina Wilno, tačiau nesityčiodami, o tik prisimindami istoriją. Žydams Vilnius visada bus litvakiškoji Vilna, Vilne. Karaimai, totoriai, kurie Lietuvoje gyvena daugiau kaip šešis šimtus metų, savo kalboje taip pat kitaip vadina mūsų sostinę nei lietuviai.
Dar daugiau. Musulmonai totoriai gali net arabiškai užrašyti žodį Vilnius. Egzistavo toks dalykas kaip lietuviškos knygos, užrašytos baltarusių (rusėnų, gudų) kalba, bet arabų raštu. Jos vadintos kitabais (nuo arabiško žodžio kitab, reiškiančio knygą). Ir dabar, mokant arabiškas raides, galima perskaityti baltarusišką tekstą, kuris atrodo kiek neįprastai, bet tai istorija.
Nenustebkime, jei dėl istorijos pokyčių kai kurie Lietuvos gyventojai ją vadins Lietuwa (kad vadina Litwa, Litauen, Lithuania, tuo mūsų šalies neįžeidžia, nes litvinas tai LDK gyventojas). Ar tai bado akis? O gal tam tikros politinės organizacijos tartum kokie nacionalsocialistai bijo kitatikių, kitų rasių, tautybių gyventojų, taigi ir raidžių W, X ir Q? Juk tai puikus būdas skaldyti ir taip jau suskaldytą tautą.
Tauta, nacija tai ne tik lietuviai, bet ir kiti Lietuvos Respublikos piliečiai, sakoma Konstitucijoje. Ir nors lietuvių kalba Lietuvos Respublikoje valstybinė, vis dėlto čia gyvena ir lenkai, ukrainiečiai, rusai, žydai, totoriai, karaimai ir kitų tautybių žmonės. Tų tautybių priskaičiuojama apie šimtą...
Ir dar. Išminčių pamokymus prisiminus ir juos perfrazavus. Jei bijome vienos raidės (W), kaip sukursime stiprią valstybę? Apie minėtąsias Italiją, Suomiją ir kitas nepasakytume, kad tai silpnos valstybės. To paties nepasakytume ir apie Belgiją, kuri tartum dviejų tautų ir kalbų mišinys: flamandų ir valonų, o jei kiek paprasčiau, olandų ir prancūzų.
Kaip kartą sakė vienas poliglotas, puikiai mokantis lietuvių kalbą, tikras Lietuvos patriotas, lietuvis: „Ta Q W X problema tai „lietuvių patriotų“ išpindėjimas, kažkoks protu nesuvokiamas provincialumas, daugiau kitaip nepasakysi. Kiek žinau, visi normalūs europiečiai turi tas raides: arba (1) kaip naudojamas pačioje kalboje, arba (2) savoje kalboje nenaudojamas, bet naudojamas užsienio skoliniams ir tikriniams vardams, arba (3) kaip nenaudojamas nei savajai kalbai, nei skoliniams, o tik tikriniams vardams. Bet turi jas, kiek žinau, visi.“
Tai ko bijome, lietuwiai?
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]