Lietuvos kultūrą netrukus supurtys permainos, kurias drąsiai galima vadinti revoliucinėmis. Nuo sausio 1 dienos įsteigta Kultūros taryba iš Kultūros ministerijos perims visus rūpesčius dėl kultūros finansavimo.
Rengiant Kultūros tarybos įstatymą, kultūros sferos žmonės įtarinėjo, maištavo ir net teikė alternatyvius projektus.
Bet įstatymas, neatsižvelgiant į nieką, buvo priimtas toks, kokio reikėjo besirūpinantiems kultūros finansais.
Baigiantis metams pranešta, jog Kultūros taryba jau steigiama ir numatoma, kad nuo 2013-ųjų ji administruos 46 milijonus litų valstybės biudžeto lėšų, finansuos 4 tūkstančius projektų ir atliks jų peržiūrą.
Ta proga Kultūros ministerija, atsikračiusi didžiosios darbų naštos, pati pažadėjo optimizuotis: “kultūros politikos įgyvendinimo funkcijas perdavus kitam subjektui, pačios ministerijos veikla bus optimizuota ir koncentruota ties kultūros politikos formavimu”.
Rašytojas Liudvikas Jakimavičius šį ministerijos ir jos klerkų optimizacijos klausimą iškėlė radikaliai:
“Juk kyla natūralus klausimas, ką veiks tie patarėjai ir pavaduotojai – gal patarinės suvereniai Kultūros tarybai, administruosiančiai 46 milijonus valstybės biudžeto lėšų bei keturių tūkstančių projektų vykdymo priežiūrą su nauju 35 etatinių pareigūnų sąrašu?
Kam tuomet reikalinga Kultūros ministerija, dubliuojanti Tarybos funkcijas?"
Kilus įtarimui, kad ministeriją reikia jei ne naikinti, tai bent ryžtingai optimizuoti, idant Lietuvos žmonėms nebūtų užkrautas veltėdžiais virtusių nebereikalingų biurokratų išlaikymas, ekspertai.eu nusiuntė kelis klausimus naujajam kultūros ministrui Šarūnui Biručiui, kuris, be kitų nuopelnų, turi ir bankrutuojančių įmonių administratoriaus kvalifikaciją.
Skelbiame atsakymus, kuriuos Š. Biručio pavedimu atsiuntė jo patarėja Dalia Vencevičienė.
- Nuo 2013 metų sausio 1 dienos savo veiklą pradėjo Kultūros taryba, kuri perėmė dalį pareigų iš Kultūros ministerijos. Ar nemanote, kad dviejų kultūros puoselėjimu užsiimančių įstaigų Lietuvai per daug?
- Kultūros ministras Š. Birutis paveldėjo 15-osios Vyriausybės sprendimus ir pasisako už kultūros politikos tęstinumą. Taryba dar neveikia, ji dar nesuformuota. Taryba bus biudžetinė įstaiga prie Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, pagal kompetenciją įgyvendinanti valstybės politiką kultūros ministrui pavestose valdymo srityse, vykdanti šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose jai pavestas viešojo administravimo ir kitas funkcijas. Tikimasi, kad šios tarybos atsiradimas lems tam tikrų politikos sričių efektyvesnį įgyvendinimą ir skaidrų lėšų paskirstymą.
- Ar keisis Kultūros ministerijos darbuotojų skaičius ir finansavimas įsteigus Kultūros tarybą?
- Ne, nesikeis.
- Kiek darbuotojų dirbs taryboje ir koks bus šios įstaigos finansavimas?
- Didžiausias Vyriausybės nutarimu leistinas skaičius - 20. Tarybos finansavimo skaičiavimas bus atliktas paskyrus tarybos vadovą. Tarybos lėšas, kaip teigiama įstatyme, sudarys Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos, skirtos tarybos vykdomoms programoms finansuoti ir jos veiklai administruoti. Tarybai ir jos veiklai finansuoti gali būti naudojamos ir kitos teisės aktų nustatyta tvarka gautos lėšos. Taryba taip pat gali dalyvauti fondų, valstybės ir savivaldybės institucijų ir įstaigų finansuojamose programose ir gauti lėšų (tarp jų ir rėmėjų lėšų) savo funkcijoms atlikti. Ministras Šarūnas Birutis dėkoja už Jūsų klausimus.
Šarūnas Puidokas, aktorius, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:
Kultūros žmonės stebisi, kam reikalinga tokia, dar liberalų ir paties Gintauto Kėvišo sumanyta Kultūros taryba... Na negi iki šiol neaišku, kad visa tai reikalinga tik tam, kad protingi žmonės galėtų kuo paprasčiau įsisavinti kultūros sferai skirtus pinigus? Jei reikės, bus įsteigtos dar trys tokios tarybos. O jei reikės, ir pačios Kultūros ministerijos etatų skaičius bus padvigubintas, ir algos padidintos. Ir tai, reikia suprasti, ne kokių nors nusmurgėlių, atsiprašant, kultūrininkų reikalas. Tegu jie sau rašo eilėraščius, dainuoja daineles ir nelenda į akis su kvailais klausimais. Tfu.
Ir dar tegu džiaugiasi, jei valstybė jiems numeta vieną kitą litą. Ir ne jų reikalas, kaip, kada ir kam pinigai yra skirstomi ar tiesiog pasisavinami.
Ne jų sumautas reikalas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]