Spalio 12 d. Nemenčinėje ir Hohenfelse (Vokietija) nuleistos vienu metu čia rugsėjo 26 d. – spalio 12 d. vykusių tarptautinių pratybų „Allied SpiritV“ („Sąjungininkų dvasia“) vėliavos. Šiose pratybose dalyvavo dviejų Lietuvos kariuomenės brigadų – „Geležinis Vilkas“ ir „Žemaitija“ – štabų kariai. Mechanizuoji pėstininkų brigada „Geležinis Vilkas“ pratybose veikė kaip pagrindinis jungtinės NATO brigados sprendimų ir operacijų valdymo bei kontrolės štabas Vokietijoje. Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ štabas buvo dislokuotas Nemenčinėje, iš kur operacijų planavimo užduotis vykdė nuotoliniu būdu.
Pratyboms „Allied SpiritV“ jau penktą kartą vadovavo Jungtinių Amerikos Valstijų mokymų vadavietė Europoje, jose dalyvavo per 2,5 tūkst. karių iš devynių NATO valstybių. Pratybose kariai treniravosi bendrus veiksmus, siekiant darnaus bendradarbiavimo ir sąveikos naudojant įvairias ryšio priemones tarp NATO Aljanso narių. Jomis taip pat buvo siekiama treniruoti tarptautinių pajėgų karius vykdyti sausumos operacijas, apimančias gynybos, puolimo ir stabilizavimo veiksmus ir stiprinti sąveiką tarp šalių sąjungininkių.
Pratybose „Allied Spirit V“ buvo vertinami Lietuvos karių gebėjimai planuojant, vadovaujant, valdant operacijas, imituojant įvairias situacijas didžiuliame ir itin gerai parengtame NATO jungtiniame tarptautiniame mokymo centre Hohenfelso miestelyje, Vokietijoje
Hohenfelso mokymo bazėje brigados „Geležinis Vilkas“ kariai vadovo NATO pajėgų štabui, rengė operacijų planus.
Karinių įgūdžių formavimo centre Hohenfelso poligone (Vokietija) aktyvioje pratybų „Allied Spirit V“ dalyje dalyvavo apie 160 Lietuvos karių iš Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ ir jai priskirtų vienetų.
Aktyvioji ir vertinamoji pratybų fazė truko septynias paras ir apėmė puolamąsias, gynybines ir stabilizavimo operacijas. Pasak pratybose dalyvavusių brigados „Geležinis Vilkas“ karių, šių pratybų unikalumas pasižymėjo tuo, kad brigados štabas pirmąsyk istorijoje veikė pagal visas patvirtintas standartines procedūras realiu laiku realioje teritorijoje: įkūrė štabą vietovėje, vadovavo ir kontroliavo einamosioms operacijoms ir planavo kitas. Štabo sudėtį papildė kariai iš priskirtų batalionų bei divizijos.
„Viską padarėme labai gerai. Neturiu priekaištų nei Lietuvos, nei sąjungininkų kariams. Esu patenkintas galutiniu rezultatu, parodytu asmeniniu entuziazmu, karių gebėjimu rasti optimaliausius sprendimus ir gerai sustyguotu bendru štabo karių darbu. Su tokiu štabu būtų galima atlikti kur kas daugiau nei mes padarėme iki šiol,“ – po pratybų sakė brigados „Geležinis Vilkas“ vadas pulkininkas Mindaugas Steponavičius, pratybose vadovavęs ir jungtinei NATO pajėgų brigadai.
Brigados štabą aplankė Jungtinių Amerikos Valstijų sausumos pajėgų vadovybė, Ukrainos kariuomenės vadas Viktor Muzhenko, Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų vadas brigados generolas Valdemaras Rupšys, kt. svečiai.
Pirmąsyk Vokietijoje – Hohenfelso – apylinkėse dalyvavę kariai galėjo patys įsitikinti, kaip moderniai ir kokybiškai įrengtas šis Jungtinis tarptautinis mokymo centras. Anot karių, šis centras turi ne tik pakankamai vietos treniruoti puolamąsias, gynybines, stabilizavimo operacijas, bet ir puikiai įrengtus miestus ir juose nepriekaištingai savo vaidmenis atliekančius aktorius.
Nemenčinėje – informacijos dalijimasis tarp Vokietijoje dislokuotų dalinių ir Lietuvoje įkurto brigados nuotolinio štabo
Lietuvos kariuomenės Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centre Nemenčinėje treniravosi Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ štabas su priskirtais vienetų valdymo elementais, Jungtinių Amerikos Valstijų pajėgų 7-osios mokymo vadavietės ir Portugalijos kariai. Viso pratybose Nemenčinėje dalyvavo apie 200 karių, kurie sudarė nuotoliniu būdu valdomą MPB „Žemaitija“ brigados štabą su priskirtais vienetais.
„Pratybose naudojama moderni kompiuterinė konfliktų ir taktinių situacijų simuliacijos sistema JCATS, padėjo kariniams vienetams sklandžiai planuoti ir vykdyti operacijas nuotoliniu būdu su sąjungininkais, išsidėsčiusiais skirtinguose operacijų rajonuose. Taip pat turėjome puikią galimybę pasitikrinti, informacijos dalijimąsi tarp Vokietijoje dislokuotų dalinių ir Lietuvoje įkurto brigados nuotolinio štabo“, – sakė MPB „Žemaitija“ vadas pulkininkas leitenantas Artūras Radvilas.
MPB „Žemaitija“ štabo atliekamas operacijų planavimo bei vadovavimo ir valdymo procedūras stebėjo iš Vokietijos atvykusi vertintojų stebėtojų grupė.
„Siekiame ne vien stebėti atliekamas procedūras, bet ir pasidalyti savo patirtimi su NATO Aljanso nariais, paruošiant karinius pajėgumus visų tipų operacijoms, taip stiprinant Aljansą bei užtikrinant saugumą pasaulio regionuose. Esame čia, nes tęsiame užsibrėžtų tikslų įgyvendinimą Europoje – stipri kariuomenė, stipri Europa“, – prieš prasidedant pratyboms sakė Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės atstovas pulkininkas leitenantas Mišelis Parsonsas (Michael Parsons), kuris stebėtojų vaidmenį įvardijo, kaip vieną iš svarbiausių siekiant pratybų tikslų.
Pratyboms „Allied Spirit V“ jau penktą kartą vadovavo Jungtinių Amerikos Valstijų mokymų vadavietė Europoje, jose dalyvavo per 2,5 tūkst. karių iš devynių NATO valstybių. Pratybose kariai treniravosi bendrus veiksmus, siekiant darnaus bendradarbiavimo ir sąveikos naudojant įvairias ryšio priemones tarp NATO Aljanso narių. Jomis taip pat buvo siekiama treniruoti tarptautinių pajėgų karius vykdyti sausumos operacijas, apimančias gynybos, puolimo ir stabilizavimo veiksmus ir stiprinti sąveiką tarp šalių sąjungininkių.
Pratybose „Allied Spirit V“ buvo vertinami Lietuvos karių gebėjimai planuojant, vadovaujant, valdant operacijas, imituojant įvairias situacijas didžiuliame ir itin gerai parengtame NATO jungtiniame tarptautiniame mokymo centre Hohenfelso miestelyje, Vokietijoje.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]