Šiandien, lapkričio 5 dieną, praėjus mažiau kaip 22 valandom po Vyriausiosios rinkimų komisijos lapkričio 4 dienos sprendimo (Nr. Sp-321), kuriuo buvo patvirtinti galutiniai Seimo rinkimų rezultatai daugiamandatėje rinkimų apygardoje ir visose vienmandatėse apygardose (išskyrus Visagino-Zarasų), Tautininkų sąjunga pateikė skundą Lietuvos Respublikos Prezidentei ir Seimui, kaip tai numato Seimo rinkimų įstatymo 86 straipsnio 5 dalis. Tautininkų sąjunga apskundė VRK sprendimą, kuriuo iš esmės buvo atmesti du Tautininkų sąjungos skundai tiek po pirmojo, tiek ir po antrojo rinkimų rato.
Savo skunduose dėl daugybinių balsų pirkimų ir kitų šiurkščių pažeidimų Tautininkų sąjunga ginčijo esminių rinkimų rezultatų nustatymą daugiamandatėje rinkimų apygardoje ir dar šešiose vienmandatėse apygardose. Tačiau Vyriausioji rinkimų komisija, pripažinusi, kad buvo nemažai šiurkščių Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų, galiausiai nusprendė, kad jie neturėjo esminės įtakos rinkimų rezultatams.
Tautininkų sąjunga prašo Prezidentės ir Seimo kreiptis į Konstitucinį teismą, kad jis nustatytų:
– ar per 2012 metų Lietuvos Respublikos Seimo narių rinkimus daugiamandatėje apygardoje nebuvo pažeistos Seimo rinkimų įstatymo 5, 5-1, 61, 67, 67-1, 84, 87 straipsnių nuostatos, įtvirtinančios slapto balsavimo principą ir demokratines rinkimų procedūras, kurių laikymasis yra būtinas rinkimų rezultatų pripažinimui teisėtais; ar nustatyti šiurkštūs Seimo rinkimų įstatymo ir kitų įstatymų pažeidimai leido Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatyti esminius rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje.
– ar per 2012 metų Seimo rinkimus vienmandatėse, Šilutės-Pagėgių (Nr.32), Biržų-Kupiškio (Nr.48), Širvintų-Vilniaus (nr.55), Vilniaus-Trakų (Nr.57), Kaišiadorių-Elektrėnų (Nr. 59), Jurbarko (Nr.62) apygardose nebuvo pažeistos Seimo rinkimų įstatymo 5, 5-1, 61, 67, 67-1, 84, 87 straipsnių nuostatos, įtvirtinančios slapto balsavimo principą ir demokratines rinkimų procedūras, kurių laikymasis yra būtinas rinkimų rezultatų pripažinimui legitimiais ir teisėtais; ar nustatyti šiurkštūs Seimo rinkimų ir kitų įstatymų pažeidimai leido Vyriausiajai rinkimų komisijai tiksliai nustatyti kandidatus, kurie po spalio 14 dienos balsavimo pateko į antrą rinkimų turą.
Seimo rinkimų įstatymo 86 str. 5 dalis nustato, kad tiek Seimas, tiek Prezidentė privalo kreiptis į Konstitucinį Teismą per 48 valandas nuo skundo pateikimo, o 95 straipsnio 3 dalis nustato, kad šis turi pateikti išvadą per 72 valandas nuo paklausimo gavimo.
Seimo narys Gintaras Songaila jau po pirmojo rinkimų turo įregistravo Seimo nutarimo dėl paklausimo Konstituciniam Teismui projektą, kuris turi būti svarstomas rytoj, rytiniame Seimo posėdyje, nes yra surinkti 54 Seimo narių parašai dėl privalomo įtraukimo į darbotvarkę. Iki rytojaus ryto Seimo narys G. Songaila planuoja pateikti papildymus savo parengtam projektui, atsižvelgus į naujas aplinkybes, paaiškėjusias po VRK lapkričio 4 dienos sprendimo.
Vyriausioji rinkimų komisija spalio 4 dieną patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Prieš rinkimų rezultatų pripažinimą balsavo trys komisijos nariai: L. Ulevičius, J. Milašiūtė ir V. Benkauskas, kiti 11 narių balsavo už rinkimų rezultatų patvirtinimą. Vyriausios rinkimų komisijos narys Liutauras Ulevičius, įvertinęs visas išvadas dėl pažeidimų Seimo rinkimų metu, teigė, kad komisija turi pripažinti rinkimų rezultatus daugiamandatėje apylinkėje negaliojančiais ir paskelbė savo atskirąją nuomonę šiuo klausimu.
„Manau, kad Seimas arba Prezidentė atliks savo konstitucinę pareigą ir kreipsis į Konstitucinį teismą, ir bus pasiektas visiškas aiškumas, ar šie Seimo rinkimų rezultatai yra teisėti“, – sako Seimo narys G. Songaila.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]