Praėjusią savaitę Kazachstano Respublikos socialiniai tinklai audringai aptarinėjo skandalingą Rusijos režisieriaus ir televizijos žurnalisto Tigrano Keosajano pasisakymą.
Populiarus laidų vedėjas aštriai ir nesivaržydamas sukritikavo karinio parado Pergalės dieną Kazachstane atšaukimą, rekomendavo „broliams kazachams“ „pažvelgti į Ukrainą“ ir „apsispręsti ir rinktis vieną pusę“ dviejų didelių idėjų kare. Be to, pageidautina Rusijos pusę - kitaip Kazachstanui bus blogai.
Jei Keosajano pareiškimas buvo skirtas suskaldyti Kazachstano visuomenę etniniu pagrindu, šis sumanymas apgailėtinai žlugo.
Kazachstano žmonės, nepaisant jų tautybės ir politinių pažiūrų, pademonstravo retą vieningumą, televizijos laidų vedėjui išsakydami viską, ką galvoja apie jo pasisakymą.
Prorusiški ir proukrainietiški piliečiai, tinklaraštininkai, žurnalistai, muzikantai, visuomenininkai, armėnai, kazachai, rusai, korėjiečiai (šį sąrašą galima tęsti dar ilgai) vienbalsiai sutiko, kad tokie pareiškimai yra nepriimtini.
Nepasitenkinimo kvintesencija tapo Kazachstano užsienio reikalų ministerijos pareiškimas, kuriame buvo išreikštas pasirengimas paskelbti Keosajaną persona non grata.
„Tikiu, kad jis bus įtrauktas į nepageidaujamų atvykti į Kazachstaną asmenų sąrašą“, – oficialiai žiniasklaidai sakė Kazachstano užsienio reikalų ministerijos sekretorius spaudai Aibekas Smadijarovas.
Jei Keosajano išpuolis buvo nukreiptas prieš abiejų šalių santykius, jis taip pat nepasiekė tikslo.
„Galbūt jo pareiškimas atspindi tam tikros dalies Rusijos visuomenės ir politinio isteblišmento pažiūras“, – atskirai patikslino Smadijarovas, „tačiau jokiu būdu neatitinka mūsų šalių bendradarbiavimo dvasios ir turinio bei galiojančių tarpvalsybinių susitarimų“.
Kelia nuostabą Keosajano pretenzijos kazachams – vargu ar toks profesionalus žurnalistas galėjo nežinoti, kad kariniai paradai Kazachstano Respublikoje nevyksta nuo 2018 metų ir ne visada gegužės 9 dieną (ir anksčiau kažkodėl niekas tuo nesipiktindavo).
Todėl problema atrodo išgalvota dirbtinai. Ypač tai akivaizdu tiems, kurie gyvena Kazachstane.
Susidaro įspūdis, kad sukeltas triukšmas yra skirtas visai kitai – vidinei – auditorijai. O jei konkrečiai – tam tikram sluoksniui radikaliai nusiteikusio, bet, deja, menkai išsilavinusio ir nereiklaus rusų jaunimo, kuris nesigilina į smulkmenas.
Pažiūrėkime į situaciją iš kitos pusės. Ką gali padaryti senstantis Rusijos televizijos laidų vedėjas, kad išliktų viršūnėje, nors ir tokios skandalingos šlovės kaina?
Metai daro savo, tampa vis sunkiau neatsilikti nuo esamos politinės darbotvarkės, vejasi kūrybingesni ir jaunesni konkurentai, reikia kažkaip išmaitinti šeimą.
Taigi šiose nesibaigiančiose lenktynėse reikia žengti žingsnį į priekį, aplenkiant jaunus varžovus. Tad ekrane tenka krėsti išdaigas ir rodyti grimasas nereikliems žiūrovams, šokiruoti publiką nešvankybėmis ir nekokybiškais eskizais, o dar ir purvais apmėtyti kaimynus, nes jie yra arčiau negu priešai.
O kaipgi Rusijos interesai, kuriuos tariamai gina patriotiškai nusiteikęs Keosajanas?
Juk tokie įžeidžiantys pareiškimai, viena vertus, kenkia Rusijos Federacijos kaip užsienio draugo ir partnerio įvaizdžiui Kazachstane (kuris, beje, yra vienas iš nedaugelio likusių draugų!).
Kita vertus, jie provokuoja Rusijos piliečių agresiją prieš Kazachstano žmones. Ir abejotina, kad toks didelę patirtį turintis žiniasklaidos specialistas nesupranta esamos situacijos.
Peršasi tik vienas paaiškinimas – kaip rodo praktika, patriotizmo ant duonos neužtepsi, o valgyti visada norisi. Taigi tėvynės interesams, Keosajano manymu, teks šiek tiek pasitraukti į šalį.
Šaltinis: intergazeta.com