Tikram lietuviui nekyla jokios abejonės: žemės pardavimo užsieniečiams klausimas yra vienas svarbiausių tautinio orumo, taip pat ir nacionalinio saugumo klausimų. Dėl to net renkami parašai referendumui.
Šių metų gegužę skelbta, kad Seimas įpareigojo vyriausybę atlikti neįmanomą darbą: išsireikalauti iš Europos Komisijos antrą trejų metų pratęsimą, kuriuo užsieniečiams būtų uždrausta pirkti žemę Lietuvoje.
„Kadangi Lietuva Europos Sąjungos stojimo sutartyje sutiko su 7 metų laikotarpiu ir vienu atidėjimu trejiems metams, tai kitąmet visi limitai bus išnaudoti.
Lietuva – vienintelė valstybė, kuri dar kartą prašys atidėti terminą, tačiau LRT televizijos laidai „Savaitė“ Europos Komisijos atstovė sakė, kad Lietuva turi atidaryti savo rinką visoms Europos Sąjungos šalims kitų metų balandžio pabaigoje. Jei to nebus, Europos Komisija pradės nagrinėti pažeidimą ir paduos Lietuvą į Europos Teisingumo Teismą“, – skelbė lrt.lt.
Tai stulbinantis principingumas, žinant, kad jokios iš gausių institucijų, kurių pavadinimus puošia žodis „Europa“, nejaudina faktas, jog Lietuva jau 12 metų nevykdo Europos socialinės chartijos.
Paradoksalu ir ciniška, kad masinės informavimo priemonės šią įžūliai nevykdomą chartiją įvardija kaip vieną iš 13 priežasčių, dėl kurių yra naudinga Lietuvos narystė Europos Sąjungoje.
Todėl ekspertai.eu kreipiasi į visas institucijas, kurias sieja jų pavadinimuose įrašytas žodis Europa, – Europos Tarybos generalinį sekretorių Thorbjørną Jaglandą, Europos Komisijos pirmininką Jose Manuelį Barroso, Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę, kaip šiuo metu Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios valstybės vadovę, – bei atskirai į jautrumu socialinio teisingumo klausimams garsėjantį gerą profsąjungų draugą Seimo narį Algirdą Sysą.
Gerbiamieji ponai ir ponia,
būdami Europos Sąjungos narės Lietuvos piliečiai esame įsitikinę, kad žodis „Europa“ įvairių institucijų pavadinimuose nėra tuščias biurokratinis barškutis, bet išreiškia garbingą įsipareigojimą, susijusį su vertybėmis, vienijančiomis Europą kaip kultūrinę, ekonominę ir politinę bendriją.
Todėl atkreipiame Jūsų dėmesį, kad Lietuvos valdžia jau 12 metų pažeidinėja Europos socialinę chartiją.
Pagal šią tarptautinę sutartį, kurią Lietuva ratifikavo 2001 m., skubėdama stoti į Europos Sąjungą, minimali alga į rankas turi sudaryti 60 % vidutinės algos. Tačiau šio įsipareigojimo, kurį prisiėmė laisva valia, Lietuva nevykdo nuo pat chartijos ratifikavimo.
Pavyzdžiui, 2008 m. minimalus darbo užmokestis į rankas (663 Lt) sudarė vos 40,2% vidutinio darbo užmokesčio į rankas (1 650 Lt), padėtis liko panaši ar net blogėjo ir vėlesniais metais. Nors 2013 m. pradžioje minimali mėnesinė alga ant popieriaus padidinta iki 1 000 Lt, chartija ir toliau pažeidinėjama, nes minimalus užmokestis į rankas tuo metu turėjo būti 1 038,66 Lt (išsamiau apie tai rašėme publikacijoje „Lietuva pirmininkauja ES Tarybai ir tuo pat metu įžūliai nevykdo tarptautinių įsipareigojimų“).
Todėl prašome Jūsų informuoti, kodėl Lietuvai leidžiama nevykdyti Europos socialinės chartijos ir kokių priemonių imsitės, kad būtų užtikrinta Lietuvos piliečių teisė į tokį atlyginimą, kuris garantuotų jiems ir jų šeimoms normalų gyvenimo lygį, kaip numatyta šioje chartijoje.
Tik bendromis jėgomis užtikrinsime europinių vertybių įgyvendinimą.
Susiję:
Lietuvoje nuo 2009 m. mažėja skurdo rizikos riba