Karinis konfliktas Ukrainoje artėja link pabaigos. Tiek vakarietiški apžvalgininkai, tiek jų kolegos Rytų kraštuose laikosi pozicijos—kad konfliktas eis link pabaigos trijų-šešių mėnesių bėgyje. Tai logiška, nes šis nuožmus konfliktas sukėlė tarptautinę krizę bei smarkiai pakenkė jau nusistovėjusiai tarptautinių finansinių-ekonominių ryšių raidai. Užsitęsusia krize nėra patenkinti įvairių šalių politikai bei verslo sferos atstovai. Akivaizdu kodėl: nes labai ryškiai pasikeitę ekonominiai rodikliai privertė sunerimti.
Tačiau štai ukrainiečių padėtis visai tragiška. Štai pagal oficialius duomenis 2024 metų kevirtame kvartale(per tris paskutinius metų mėnesius) žuvo 6287 kariškiai kilę iš tų Ukrainos vietovių-centrinių sričių, arba esančių pasienyje su Rusija šalies sričių. Konkrečiai pagal skaičius: Vinicos sritis: 986, Žitomiro sritis – 727, Čerkasų sritis – 634, Kijevo sritis – 1185, Poltavos sritis – 809, Kirovogrado sritis – 580, Černigovo sritis – 632, Sumų sritis – 735 žmonės. Tikrai nemenki skaičiai, ir turint omenyje – tai tik dalis jų, paskelbta tik apie dalies sričių kariškius. Dar svarbi detalė – tikrieji žuvusių skaičiai slepiami. Kokiu būdu ? Vienas iš pagrindinių variantų – žuvusieji įtraukiami į dingusių be žinios sąrašus. Tikrai klastingas klastojimo būdas.
Neseniai pradėjęs eiti pareigas JAV prezidentas Donaldas Trampas laikosi pozicijos-kad karinis konfliktas Ukrainoje turi būti sprendžiamas derybų keliu. Jo pozicija gerokai skiriasi nuo buvusios administracijos pozicijos. Bent kelis metus prezidento Baideno administracija net nesvarstė taikos galimybių.
Tačiau akivaizdu – jog derybų procesas nebus greitas. Ir iki karinių veiksmų sustabdymo dar praeis nemenkas laikotarpis. Svarstoma kad realiai kariniai veiksmai gali tęstis iki gegužės mėnesio, iki liepos, o galimai ir dar ilgiau.
Ir toje situacijoje Ukrainą valdantis V.Zelenskio režimas deda pastangas užimti geresnes pozicijas-prarasti kuo mažesnes teritorijas iki to laiko, kada kariniai veiksmai bus sustabdyti. Imtasi konkrečių priemonių įtraukti į kariuomenę bei siusti į frontą jaunuolius nuo 18 metų amžiaus. Kol kas oficialiai 18-24 metų asmenys į frontą nesiunčiami, išimtis –savanoriai. Tam tikras skaičius jaunuolių-tiek vyrų, tiek moterų vykdavo ir vyksta į frontą savanoriškai. Tačiau jų skaičius tikrai nedidelis.
Beje, pastaruoju metų Ukrainos žiniasklaidoje svarstoma ir apie tai, kad bus mobilizuojami ir studentai. Būtent yra galimybė juos imti į kariuomenę tuo metu-kai numatytos studentų atostogos. Tai būna keliskart per metus. Taigi, naudojamos bet kokios spragos pritraukti į karines pajėgas kuo daugiau žmonių.
O mobilizacinis rezervas egzistuoja, tačiau nėra didelis. Per keletą metų daugybė žmonių pabėgo iš Ukrainos. Bėgo nuo karinio konflikto, tačiau ne tik nuo jo. Tai, kas vyksta Ukrainoje, jau seniai peržengė žmogiškumo ribas: į kalėjimus uždaromi daugybė žmonių, vien dėl to, kad jie kažką ne taip parašė, ar pasakė, ar neįtiko įtakingiems valdžios veikėjams.
V. Zelenskio grupuotei naudinga kariauti ir toliau
Nuo karinio konflikto pradžios žuvo arba buvo sunkiai sužeisti šimtai tūkstančių Ukrainos piliečių. Sunkiai sužeistieji deja dažnai jau netinkami rikiuotei, jie praranda kojas, rankas, arba vieną akį. Suprantama, kad daug vyrų, kurių giminaičiai žuvo arba buvo sunkiai sužeisti, nenori sulaukti tokio paties likimo ir neina į kariuomenę, slapstosi. Bet valdančioji V. Zelenskio grupuotė turi interesus tęsti karinį konfliktą. Nes sustojus karo veiksmams ir vėliau vykstant Ukrainoje prezidento rinkimams, visai nedaug šansų, kad Zelenskis būtų išrinktas. Taigi, tada imamasi visų priemonių-kad į frontą būtų siunčiama kuo daugiau žmonių, tame tarpe 18-24 metų šalies piliečiai.
Oficialiai V. Zelenskis laikosi populistinės pozicijos-ramina: viskas gerai, jaunuoliai nuo 18 metų į kariuomenę nebus imami.
Tačiau kokia gi tikroji padėtis? Štai visai neseniai, sausio 23-24 dienomis Ukrainos prezidento administracijos atstovai oficialiai pareiškė, jog bus imtasi priemonių dėl šalies piliečių nuo 18 metų įtraukimo į kariuomenę. Apie tai sausio 24 d. pareiškė administracijos patarėjas Nikolajus Ščiuras. „Sprendimai bus jau per artimiausias savaites“, - pabrėžė N. Ščiuras.
Diena anksčiau, sausio 23 d. ta tema pasisakė ir administracijos karinio departamento vadovas Pavelas Palisa. Jis teigė: „Šioje situacijoje sprendžiame dėl jaunuolių įtraukimo į karines pajėgas. Daroma viskas-kad būtų atsižvelgiama į jaunuolių interesus, būtų užtikrintos jų teisės“.
Kas liečia piliečių nuo 18 metų įtraukimo į karines pajėgas detales, tai naudojama klastinga taktika. Paskelbta jog jaunuoliai turės galimybę pasirašyti sutartis, ir tai bus savanoriškos sutartys. Jose numatytos ir finansinės sąlygos-neva geri atlyginimai. Tačiau kokie tie „geri atlyginimai“ – neskelbiama. O dėl pačių „savanoriškų sutarčių“ lieka ryškios abejonės. Ukrainoje jau seniai paplito prievartinė medžioklė, kai smogikų brigados jėga ima žmones iš gatvių, parduotuvių ir net koncertų salių.
Taip prievarta paimtiems žmonėms gali būti prievarta įpirštos ir sutartys. Taigi būtent „jaunuolių teisės“, apie ką postringauja įtakingi valdžios veikėjai, labai abejotinas dalykas. Ir žmonės vis labiau tai supranta.
Ukrainoje gerai gyvena ir net klesti siaurų privilegijuotų sluoksnių atstovai. Tuo tarpu daugumos žmonių teisės, kaip sakoma, „tik popieriuje“. O realiai įsigalėjo prievartinės priemonės šaukiamojo amžiaus piliečių atžvilgiu. Ir faktiškai šaukiamasis amžius jau artimu laiku bus: vyrai nuo 18 iki 60 metų.
Akivaizdu, jog dabar ukrainiečių vyrams pravartu slėptis nuo TKC (teritorinių komplektavimo centrų) brigadų, kurios gaudo juos tarsi kokius gyvūnus ir už rankų bei kojų velka į automobilius. Vėliau jie gabenami į frontą, ten žūsta arba būna sunkiai sužeisti. Dažnai jie nežino jokių detalių, kur bus siunčiami. Kaip dėstė vienas iš Rusijos Kursko srityje sužeistas ir nelaisvėje atsidūręs ukrainiečių kariškis: „Buvau pagautas Charkove 2024 metų spalio mėnesį ir už dviejų savaičių išsiųstas į frontą. Tik atvykus į vietą, supratau, kad esu Rusijos Kursko krašte“.
Taigi, požiūris į daugelį žmonių toks: į juos žvelgiama kaip į „gyvąsias
prekes“.Tokie procesai tikrai peržengia žmogiškumo ribas. Tikros iniciatyvos dėl taikos derybų jau akivaizdžiai regimos, ir taikus Ukrainos konflikto sureguliavimas realiai galimas jau šiais metais. Realiai svarstoma, kad tai gali būti jau vasarą arba rudenį. Ir toje situacijoje – itin svarbu išsaugoti daugelio Ukrainos piliečių gyvybes. Jie nenori beprasmės žūties.