Siekiant optimizuoti karinės medicinos ekspertizės atlikimą Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyboje, sumažinti karinės medicinos atlikimų skaičių norintiems tarnauti Lietuvos kariuomenėje ir jau tarnaujantiems skirtingose karo tarnybos rūšyse, tobulinami sveikatos patikrai keliami reikalavimai, gerinamas karių sveikatos sutrikimo sunkumo laispnio nustatymo ir karinės medicinos ekspertizės teisinis reglamentavimas – tokiems pokyčiams atvertos durys gegužės 27 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybei pritarus nutarimui „Dėl karinės medicinos ekspertizės nuostatų pakeitimo“.
„Karinei medicinos komisijai tenkanti administracinė našta žymiai sumažės – bus taupomi tiek žmogiškieji, tiek finansiniai ištekliai, o paslaugų suteikimas pagerės“, – apie karinės medicinos ekspertizės nuostatų pakeitimo būtinumą sakė Daktaro Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos vadė plk. ltn. Jolita Sesartienė. Preliminariai skaičiuojama, kad per metus papildomai karinės medicinos ekspertizės nereikės atlikti apie 1,4 tūkst. asmenų, o ekspertizės atlikimo kaštai mažėtų apie 150 tūkst. eurų.
Naujos karinės medicinos ekspertizės nuostatos numato, kad asmenys, turintys galiojančią ekspertinio nutarimo pažymą dėl tinkamumo tarnybai pagal sveikatos būklę, galės stoti ir į kitas tarnybos rūšis su ta pačia pažyma, t. y. atlikus nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą ir stojant į profesinę karo tarnybą nebereikės vėl atlikti karinę medicinos ekspertizę, taip pat ir kariams ar kitiems asmenims pereinant iš skirtingų pajėgų rūšių. Kartu pailgės ir karinei medicinos ekspertizei atlikti skirtas laikas nuo 90 iki 120 dienų. Tačiau numatoma ir sugriežtinti karo prievolininkų sveikatos tikrinimą dėl jų tinkamumo tarnybai, atsisakant galimybės tai atlikti nekarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
Priimtos nuostatos įgalina suvienodinti ir ekspertinių nutarimų pažymų galiojimo laiką visų karo tarnybos rūšių kariams, tarnaujantiems tiek profesinėje karo tarnyboje, tiek aktyviajame reserve, tiek parengtojo rezervo kariams. T. y. visiems kariams iki 36 metų amžiaus karinės ekspertinės pažyma galios šešerius metus, o vyresniems nei 36 metai – ketverius metus.
Vyriausybės nutarimu tobulinama karių sveikatos sutrikimo sunkumo laipsnio nustatymo metodika, ją pritaikant kariuomenės specifikai: Karinės medicinos ekspertizės nuostatai papildomi karių sunkių, apysunkių ir lengvų sužeidimų, traumų ir kitų sveikatos sutrikdymų sąrašu, atsisakant šiuo metu naudojamo Vidaus tarnybos sistemos pareigūnų ir kursantų sunkių, apysunkių ir lengvų sužeidimų, traumų ir kitų sveikatos sutrikdymų sąrašo.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]