2024 m. kovo 3 d.

 

THE TOKYO SHIMBUN: Baltarusijos (Astravo) AE – konkurencijos tarp JAV ir Rusijos placdarmas

3
Paskelbta: 2020-08-14 09:42 Autorius: ekspertai.eu

Baltarusijos (Astravo) AE sulaukė rimto tarptautinio dėmesio: šįsyk apie ją publikaciją išspausdino nuo 1884 m. leidžiamas vienas didžiausių Japonijos dienraščių THE TOKYO SHIMBUN (東京新聞, Tōkyō Shinbun, „Tokijo laikraštis“). Jo tiražas siekia 3,5 mln. egz., laikraštis leidžiamas dukart dienoje. Pateikiame dienraščio žurnalisto Juši Kojanagi (Yushi Koyanagi) publikaciją.

Šiaurės vakarų Baltarusijoje, Grodno srities Astravo miesto rajone baiginėjama pirmosios Baltarusijos AE statyba, ruošiamasi ją paleisti. Elektrinėje įrengti du VVER-1200 tipo reaktoriai, kurių bendras galingumas – 2,4 MW. Kaip kuras bus naudojami standartiniai rusiškos gamybos kuro rinkiniai. Iš pradžių manyta, kad AE statyba kainuos 6 mlrd. dolerių, vėliau kaina išaugo iki 10 milijardų. 90 proc. AE statybos kainos padengė Rusijos kreditas.

1986 m. buvusioje TSRS įvyko Černobylio AE avarija. 70 proc. radioaktyvių medžiagų tada pateko į Baltarusijos teritoriją.

Rusija daug pasiekė atominės energetikos technologijų eksporte buvusiose TSRS respublikose. Dabar Baltarusijoje rengiamasi paleisti du galingus branduolinius reaktorius. Šis įvykis sustiprins Rusijos pozicijas aprūpinant energija nedideles vidurinio ir rytinės Europos šalis.

Šioje situacijoje savo aktyvumą didina ir JAV, kuri stengiamas "pertempti" Baltarusiją energetikos srityje į savo pusę. Tokie JAV veiksmai kelią pavojų AE saugumui.

Rusijos atominis gigantas ROSATOM šiuo metu 12-oje pasaulio šalių stato 36 atomines elektrines. Tai – pasaulinis rekordas. ROSATOM užsiima didžiuliais projektais Irane ir Indijoje. Posovietinėje erdvėje Astravo AE Baltarusijoje – pirmas toks bandymas.

Rusijos ir Baltarusijos susitarimas kartu statyti AE buvo pasirašytas Minske 2011 m. kovo 15 d., kai tik tada, kai įvyko avarija Fukušimoje, Japonijoje. Tada Baltarusijos sostinėje lankėsi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, palaiminęs Astravo AE projektą. Planuota, kad paleidus Astravo AE, gerokai išaugs Baltarusijos galimybės eksportuoti elektros energiją į Lietuvą, Lenkiją ir kitas kaimynines šalis.

Tačiau netikėta kliūtimi realizuoti šiuos planus tapo Amerika. 2019 m. spalį aukštas JAV energetikos ministerijos valdininkas pareiškė, kad naujosios Astravo AE eksploatacijai „Jungtinės Valstijos gali tiekti į Baltarusiją amerikietišką branduolinį kurą“.

Pradėjus eksportuoti amerikietišką naftą į Baltarusiją, planuota įkalti pleištą į Baltarusijos ir Rusijos santykius. Kaip bebūtų keista, JAV jau yra tiekusi kurą užsienio atominėms elektrinėms.

Igoris Juškovas – žinomas Rusijoje energetikos ekspertas ir pagrindinis Nacionalinės energetikos saugumo fondo analitikas. Jo teigimu, TSRS pastatytose atominėse elektrinėse (Ukrainoje ir Čekijoje) naudotas ir naudojmas amerikietiškas kuras. Dėl to šiose AE ne kartą yra kilusios priešavarinės situacijos. „Tokios atominės energetikos objektų eksploatacijos rizika – ypač didelė“, – sako I. Juškovas.

Baltarusijos AE atveju, dar iki galo nėra aiškūs panaudoto kuro laikymo ir grąžinimo klausimai. ATOMINFO.RU vyr. redaktorius Aleksandras Uvarovas sako: „Baltarusija neturi galimybių net laikinai saugoti panaudotą kurą. Galiausiai šiuo klausimus teks spręsti Rusijai.“

Iki šiol 95 proc. Baltarusijos elektros energijos priklauso nuo rusiškų dujų. Baltarusija seniai nori išsilaisvinti nuo visiškos energetinės priklausomybės nuo Rusijos, todėl ir buvo statoma Astravo AE.

Baltarusija planuoja didžiąją dalį elektros energijos iš AE eksportuoti. Tačiau viena pagrindinių jos potencialių pirkėjų – kaimyninė Lietuva – įstatymu uždraudė baltarusijos elektros importą neva dėl to, kad „Rusijos pastatytoje Astravo AE yra rimtų problemų dėl jos darbo saugumo“. Dėl to Baltarusijos elektros energijos eksporto planai atsidūrė aklavietėje.

Šaltinis: tokyo-np.co.jp

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. Vytas
(2020-08-15 20:02:08)
(62.80.225.75) Parašė:

Apie nuožmią konkurencinę kovą visose ekonomikos srityse jau daug prirašyta, nesikartosiu. Tik JAV šią kovą vykdo ar bando vykdyti grynai jėgos metodais ir atvirai teigia: VISAS PASAULIS - JAV INTERSŲ ZONA. Tai aiškiai parodo desperatiški JAV veiksmai dėl NORD STREAM 22. Romas
(2020-08-14 15:30:01)
(77.111.246.31) Parašė:

Tas japoniskas laikrastukas labai sunkiai isivaizduoja kur yra Baltarusija, o apie Grodno sriti ir Astravo miesta niekada negirdejo. Tarp kitko, kai buvau Japonijoje bandziau, idomumo delei, suzinoti ka jie zino apie Cernobylio avarija. Neteko atrasti zmogu, kuris butu ka nors girdejes apie tai. Kad yra kazkokia Ukraina, kazka girdejo tik vienas, mano sutiktas, zmogus. Tiesa pasake - Ukraina, tai salis Europoje, greta Vokietijos. :))) Aisku tai nieko nereiskia, bet parodo, kad nereikia pernelyg sureiksminti ivairius ivykius ir objektus. Dabar apie straipsni - nieks nezino kiek kainuoja Astravo AE, Tai Baltarusija gavo paskola Rusijoje 10 milijardu, tai viena. Antra - sakote po Cernobylio 70% radioaktiviu medziagu pateko i Baltarusija. Reiskia, jusu nuomone, i Ukraina ir kitas salis pateko tik 30% radioaktyviu medziagu. :))) Nieko kvailesnio girdeti neteko. Idomu, kas gi paskaiciavo ta radioaktyviu medziagu kieki. :))) Trecia - amerikonai gali aiskinti ka tik nori, bet amerikonai negali tiekti kuro Astravo AE - tai priestarauja AE darbo technologijai ir yra labai pavojinga. Nemanau kad Baltarusijos energetikai siektu reaktoriaus sprogimo. Nekalbu jau apie tai, kad amerikonu kuras pusantro karto brangesnis. Amerikonus visiskai suprantu - praradus besalygiska itaka Pasaulyje, jie blaskosi ir bando issigelbeti. Tai kvaila, pradziai reikia susitvarkyti savo jankyne ir tik po to bandyti kazka siulyti Pasauliui. Apie JAV nafta Baltarusijai gali kalbeti tik jumoristas. JAV jau "uzpyle" Ukraina ir dujomis, ir nafta, ir anglimi. savo silumveziais pagamintais Kazachstane, rusams priklausancioje gamykloje. Matyt tai "demokratiski" silumveziai, nors pacioje Ukrainoje puiki silumveziu gamykla, kuria, pagal asociacijos su ES, nutarta ivaryti i bankrota. Juskovas kalbejo ne apie amerikietiska kura o apie siluma isskirianciu elementu Westinghouse sistema, kuria naudojo TSRS iki 1979 metu. Kai 1979 JAV sprogo branduolinis reaktorius, TSRS buvo nutarta nesinaudoti Westinghouse technologija ir kurti savo. Nuo to laiko, jau 40 metu JAV nesinaudoja Westinghouse siluma isskirianciu elementu sistema JAV teritorijoje. Jie tiekiami ti i uzsieni. AE Fokusima ju buvo 50%, kiti - Hitachi. Visa tai labai nusmugde kompanija Westinghouse, kuri atsidure ant bankroto ribos. Tarp kitko, praeitais metais, JAV pasirase sutarti su Rosatom renovacijai reaktoriams kai kuriu AE. Ten bus naudojami Rosatom siluma isskiriantys elementai. Nesvarbu kas ka sako - Rusija jau seniai pasiima atidirbta AE kura, jeigu tai Rosatom siluminiai elementai. Tai irasyta i sutarti. Taip, Baltarusijos energetika 90-95% priklauso nuo duju, o tai brangesnis, apie 20-25%, elektros gavybos saltinis nei AE.1. Visa Lietuva
(2020-08-14 13:24:07)
(78.56.75.110) Parašė:

yra konkurencijos tarp JAV, Rusijos, ES ir Kinijos placdarmas. Kaip ta konkurencija kartais gali atrodyti puikiai iliustruoja Ukrainos pavyzdys.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras