Baltarusijos (Astravo) AE sulaukė rimto tarptautinio dėmesio: šįsyk apie ją publikaciją išspausdino nuo 1884 m. leidžiamas vienas didžiausių Japonijos dienraščių THE TOKYO SHIMBUN (東京新聞, Tōkyō Shinbun, „Tokijo laikraštis“). Jo tiražas siekia 3,5 mln. egz., laikraštis leidžiamas dukart dienoje. Pateikiame dienraščio žurnalisto Juši Kojanagi (Yushi Koyanagi) publikaciją.
Šiaurės vakarų Baltarusijoje, Grodno srities Astravo miesto rajone baiginėjama pirmosios Baltarusijos AE statyba, ruošiamasi ją paleisti. Elektrinėje įrengti du VVER-1200 tipo reaktoriai, kurių bendras galingumas – 2,4 MW. Kaip kuras bus naudojami standartiniai rusiškos gamybos kuro rinkiniai. Iš pradžių manyta, kad AE statyba kainuos 6 mlrd. dolerių, vėliau kaina išaugo iki 10 milijardų. 90 proc. AE statybos kainos padengė Rusijos kreditas.
1986 m. buvusioje TSRS įvyko Černobylio AE avarija. 70 proc. radioaktyvių medžiagų tada pateko į Baltarusijos teritoriją.
Rusija daug pasiekė atominės energetikos technologijų eksporte buvusiose TSRS respublikose. Dabar Baltarusijoje rengiamasi paleisti du galingus branduolinius reaktorius. Šis įvykis sustiprins Rusijos pozicijas aprūpinant energija nedideles vidurinio ir rytinės Europos šalis.
Šioje situacijoje savo aktyvumą didina ir JAV, kuri stengiamas "pertempti" Baltarusiją energetikos srityje į savo pusę. Tokie JAV veiksmai kelią pavojų AE saugumui.
Rusijos atominis gigantas ROSATOM šiuo metu 12-oje pasaulio šalių stato 36 atomines elektrines. Tai – pasaulinis rekordas. ROSATOM užsiima didžiuliais projektais Irane ir Indijoje. Posovietinėje erdvėje Astravo AE Baltarusijoje – pirmas toks bandymas.
Rusijos ir Baltarusijos susitarimas kartu statyti AE buvo pasirašytas Minske 2011 m. kovo 15 d., kai tik tada, kai įvyko avarija Fukušimoje, Japonijoje. Tada Baltarusijos sostinėje lankėsi Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, palaiminęs Astravo AE projektą. Planuota, kad paleidus Astravo AE, gerokai išaugs Baltarusijos galimybės eksportuoti elektros energiją į Lietuvą, Lenkiją ir kitas kaimynines šalis.
Tačiau netikėta kliūtimi realizuoti šiuos planus tapo Amerika. 2019 m. spalį aukštas JAV energetikos ministerijos valdininkas pareiškė, kad naujosios Astravo AE eksploatacijai „Jungtinės Valstijos gali tiekti į Baltarusiją amerikietišką branduolinį kurą“.
Pradėjus eksportuoti amerikietišką naftą į Baltarusiją, planuota įkalti pleištą į Baltarusijos ir Rusijos santykius. Kaip bebūtų keista, JAV jau yra tiekusi kurą užsienio atominėms elektrinėms.
Igoris Juškovas – žinomas Rusijoje energetikos ekspertas ir pagrindinis Nacionalinės energetikos saugumo fondo analitikas. Jo teigimu, TSRS pastatytose atominėse elektrinėse (Ukrainoje ir Čekijoje) naudotas ir naudojmas amerikietiškas kuras. Dėl to šiose AE ne kartą yra kilusios priešavarinės situacijos. „Tokios atominės energetikos objektų eksploatacijos rizika – ypač didelė“, – sako I. Juškovas.
Baltarusijos AE atveju, dar iki galo nėra aiškūs panaudoto kuro laikymo ir grąžinimo klausimai. ATOMINFO.RU vyr. redaktorius Aleksandras Uvarovas sako: „Baltarusija neturi galimybių net laikinai saugoti panaudotą kurą. Galiausiai šiuo klausimus teks spręsti Rusijai.“
Iki šiol 95 proc. Baltarusijos elektros energijos priklauso nuo rusiškų dujų. Baltarusija seniai nori išsilaisvinti nuo visiškos energetinės priklausomybės nuo Rusijos, todėl ir buvo statoma Astravo AE.
Baltarusija planuoja didžiąją dalį elektros energijos iš AE eksportuoti. Tačiau viena pagrindinių jos potencialių pirkėjų – kaimyninė Lietuva – įstatymu uždraudė baltarusijos elektros importą neva dėl to, kad „Rusijos pastatytoje Astravo AE yra rimtų problemų dėl jos darbo saugumo“. Dėl to Baltarusijos elektros energijos eksporto planai atsidūrė aklavietėje.
Šaltinis: tokyo-np.co.jp
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]