Lietuvos Kultūros fondo leidykla „Saulės delta“ (leidybos vadovė – Jadvyga Kauneckienė) išleido bei skaitytojams pristatė dviejų Šiaulių miesto Garbės piliečių knygas apie jų šeimas.
Profesoriaus, menotyrininko Vytenio Rimkaus šeimos istorija – pasaulio vystymosi tarpsnis, autoriaus šeimos narių išgyvenimais susietas su geografijos atlasuose žymima širdies formos valstybe – Lietuva. Knyga „Jaroslavas Rimkus – dailininkas, pedagogas, visuomenininkas“ nėra vien tik neeilnės Lietuvos šeimos istorija ar giminės geneologijos medžio išklotinė. Pateikdamas prisiminimus apie savo tėvą, profesorius talentingai apibūdina aplinką, kurioje augo, formavosi garbaus žmogaus asmenybė, atskleidžia išgyvenimus, kuriuos žmonės patyrė Europą bei Lietuvą siaubusių karų, revoliucinių griūčių metais. Autorius visai neidealizuoja savo knygos herojų poelgių sudėtingose situacijoje, tačiau tarp eilučių galima pajusti šeimos narių meilę, ištikimybę vienas kitam, natūralų, savaime suprantamą siekį ugdyti vaikus padoriais žmonėmis. V. Rimkus įvairiuose susitikimuose su visuomene ar pavieniais asmenimis yra pasakojęs apie savo šeimą, tačiau knygoje visa tai aprašoma išsamiau, pateikiama daug autentiškos informacijos: Stalino epochos teismų sprendimų, laiškų, tėvo užrašų knygelių citatų. Leidinyje gausu unikalių fotografijų, supažindinančių su V. Rimkaus tėvo bendražygiais, kolegomis, šeima, Šiaulių miesto bei jo apylinkių kraštovaizdžiu.V. Rimkus prisipažino, kad pristato savo penkiasdešimtąją knygą.
Lietuvos Kultūros fondo vadovas Hubertas Smilgys trumpai pristatė antrosios knygos „Kū ašen da atamenu“ autorių, Šiaulių miesto Garbės pilietį Albertą Griganavičių. Tai - gydytojas, garsus neurochirurgas, beveik visą savo laisvalaikį skiriantis visuomenės blaivinimui, švietimui, dvasiniam tobulėjimui. Pats autorius prisipažino, kad tai tik antroji jo knyga. Tačiau skaitytojai jį pažįsta iš daugelio straipsnių miesto bei respublikinėje spaudoje. A. Griganavičius taip pat rašo apie savo šeimą, jos išgyvenimus Lietuvos istorijos vingiuose. Knyga unikali tuo, kad parašyta gimtąja Kavarsko tarme ir skirta 2013-aisiais minimiems lietuviškų tarmių metams. Leidinį skaityti nėra lengva, todėl sveikindamas A. Griganavičių, jo kolega M. Valančiaus blaivystės sąjūdyje Kazys Alminas bičiulio knygą pažadėjo perskaityti, kai ši bus išversta į žemaičių kalbą… Visi Lietuvos Kultūros fondo renginiai Saulės mieste – jaukūs, nuoširdūs, tačiau aprašomajame buvo daug gražaus jaunimėlio – V. Rimkaus knygos ištraukas skaitė jo anūkė Elena Daukšaitė, J. Janonio gimnazijos atstovai, smuiku griežė daugkartinė Lietuvos ir tarptautinių konkursų dalyvė bei laureatė Gintė Grigaitytė.
Abiejų pristatytųjų knygų autoriai – Sąjūdžio pirmeiviai, puikūs savo darbinės veiklos atstovai, šeimos žmonės, visuomenininkai, negailintys jėgų Šiaulių ir visos Lietuvos žmonių švietimui. Perskaičius šias knygas tampa aišku, iš kur tų garbių vyrų gyvenimiškoji patirtis bei išmintis. Neišsenkančius dvasinius turtus ir prof. Vytenis Rimkus, ir medikas Albertas Griganavičius sėmėsi iš tvirtų, tradicinių šeimų aruodų. Jokios tremtys, revoliucijos, perversmai ar socialinės negandos iš jų neatėmė vidinės tvirtybės bei noro dalintis su kitais gerąja gyvenimo patirtimi.
Šių eilučių autorė, susitikimui baigiantis, apgailestavo, kad Lietuvoje vis ginčijamasi dėl tradicinės šeimos išsaugojimo, jos puoselėjimo, o degradavusiuose, asocialiuose sumestiniuose dariniuose auga beraščiai vaikai, auklėjami knygos viršelio nemačiusių tėvų… Žiauriai parašyta? TAIP. Tai imkime Šiaulių miesto Garbės piliečių Vytenio Rimkaus bei Alberto Griganavičiaus knygas ir skaitykime, “ir tatai skaitydami, permanykime…”
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]