Rugsėjo 28 d. Nyderlandų vadovaujama Jungtinė tyrėjų grupė (JIT), sudaryta iš Ukrainos, Malaizijos, Nyderlandų, Belgijos ir Australijos atstovų, pareiškė, kad Malaizijos lėktuvas MH17 2014 m. liepos 17 d. buvo numuštas sukilėlių iš BUK sistemos paleista raketa 9M38, o BUK atgabentas iš Rusijos. Maskva su šia išvada nesutinka ir kategoriškai ją neigia: JIT tyrimui, pasak Rusijos atstovų, trūksta techninių įrodymų, neatsižvelgta į tai, kad vienas atliktų eksperimentų parodė, jog lėktuvas numuštas Kijevo kontroliuojamoje teritorijoje.
JIT teigimu, tirta versija, kad lėktuvas numuštas iš Zaroščenskojos kaimo, kuris tuo metu buvo užimtas Ukrainos armijos. JIT, remdamasi perimtais sukilėlių pokalbiais, nustatė, kad taip negalėjo būti.
Pasak JIT tyrėjų, MH17 numuštas raketa, paleista iš Pervomaiskojės kaimo, kurį tuo metu buvo užėmę sukilėliai. Šios išvados padarytos „remiantis JAV pateiktais duomenimis“, teigia JIT.
JIT pranešė, kad BUK sistemą į rytinę Ukrainą atgabeno apie 100 žmonių. Kad išsiaiškintų, kaip tai buvo padaryta, JIT ketina imtis naujo tyrimo.
Tyrėjai pabrėžė, kad nėra aišku, ar raketa paleista tyčia, ar per klaidą. Kai kurių garso įrašų duomenimis, „žmonės buvo nustebę“, kai paaiškėjo, koks lėktuvas buvo numuštas.
JIT tyrėjai nesivadovavo naujais Rusijos pateiktais radarų duomenimis. BUK sistemas gaminanti kompanija „Almaz-Antey“, praėjusią savaitę perdavė JIT naujus radarų duomenis iš katastrofos vietos. Rusijoje esantis radaras neužfiksavo jokių objektų, kurie būtų veikę sukilėlių užimtose teritorijose bei paleidę į lėktuvą raketą.
Ukraina iki šiol nepateikė savo radarų duomenų.
JIT tyrė ir kitas lėktuvo katastrofos versijas: teroro ataką pačiame lėktuve, iš kito lėktuvo paleistą raketą. JIT tyrėjai tęsia savo darbą, kurio kitas išvadas skelbs ne vėliau kaip 2018 m. sausio 1 d.
Šaltinis: om.nl
Nepriklausoma Lietuvos žiniasklaida, kaip visada, paskubėjo nuteisti. Nežinia, ar jos atstovai skaitė pačias JIT išvadas, ar tik jų perrašą iš naujienų agentūrų bei įvairių užsienio žiniasklaidos priemonių. Jei neskaitė, rekomenduojame: jos yra štai čia.
Kaip jau minėjome, Nyderlandai niekur neskuba it akis išdegę, kol tyrimas nebus atliktas visapusiškai: būtent dėl to jo galutinis terminas yra 2018 m. sausio 1 d. Iš JIT išvadų tai ir matyti: jos nėra kategoriškos, pateikiamos įvairios versijos, tačiau tai, kas paskelbta šiandien, nėra kategoriška ir galutinė išvada, o tik viena iš daugelio tarpinių stotelių, kol bus paskelbta galutinė išvada (tikėtina, iki 2018 m. sausio 1 d.). Taip yra todėl, kad Nyderlandų tyrėjų vadovaujamas JIT dar negavo ukrainiečių radarų medžiagos, dar neištirta Rusijos pateikta medžiaga, trūksta ir kitų grandžių, kurios padėtų nustatyti, kas kaltas dėl katastrofos.
Tuo metu Lietuvos nepriklausoma žiniasklaida jau nuteisė kaltuosius, o kaltieji, kaip visada, yra Rusija. Bent apie tai kalba tv3.lt, 15min.lt, delfi.lt antraštės: Rusijos melai dužo į šipulius: tyrėjai nustatė „Buk“ raketos paleidimo vietą, Numušto Malaizijos lėktuvo katastrofos tyrėjai skelbia išvadą: Rusijos remiamų separatistų kaltė įrodyta, Paskelbtos išvados dėl MH17 tragedijos, nusinešusios 298 žmonių gyvybes: lėktuvą numušusi raketa – iš Rusijos, Maskva – nusivylusi. Kiek objektyviau publikaciją pavadino lrytas.lt: Ekspertai patvirtino: MH17 pražudžiusi raketų sistema atgabenta iš Rusijos.
Nė vienoje iš minėtųjų publikacijų nerasime nė užuominos apie galutinį tyrimo terminą, jo būklę, tai, kad tai ne galutinis tyrimas, ir kad tyrėjai nepaskelbė, jog Rusija kalta. Jie paskelbė tik tai, ką paskelbė: tarpinę išvadą, kurios esmė: trūksta pilnos informacijos, nes kol kas remtasi tik JAV pateiktais duomenimis. Rusijos radarų duomenys dar bus tiriami, Ukraina kol kas jų nė nesiteikė pateikti.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]