Vakaruose žmonės ne juokais svarsto apie Trečiojo pasaulinio karo galimybes, ir tai nėra tie, kurie pasitiki sąmokslo teorijomis. Svarstoma maždaug taip: jei JAV puls Siriją (tai realu), Sirija gali pulti Izraelį (tai taip pat realu), tuomet Iranas ir galbūt Egiptas puls Izraelį (gana realu), o atsakomasis smūgis būtų JAV ir Izraelio ataka prieš Iraną ir Egiptą (neabejotina pasekmė). Tuomet įsikištų Rusija (realu), kuri bandytų sustabdyti JAV puolimą Sirijoje. Rusiją pultų Saudo Arabija arba atvirkščiai (realu). Jei Rusija susikaus su Saudo Arabija, JAV gins ją ir puls Rusiją (realu). Jei JAV puls Rusiją, Kinija gali pulti JAV (abejotina, bet gali būti). O jei Kinija pultų JAV, ar Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vokietija, kitos NATO šalys, Japonija, Pietų Korėja pultų Kiniją? Realu. Jei taip nutiktų, Šiaurės Korėja pultų Japoniją ir Pietų Korėją (labai realu). Sveiki atvykę į Trečiąjį pasaulinį karą.
Problema tame, kad JAV daugelis mano, kad viską galima paprastai daryti be Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos palaiminimo. Su Sirija taip nenutiks. Su Ukraina Vakarai tiesiogiai ir per Lietuvą žaidžia nešvarius žaidimus, tačiau Sirijos gyventojai jau prarado apie 300 tūkst. žmonių, iškeliavusių į kitą pasaulį, keli milijonai tapo benamiais, pabėgėliais, šalis beveik visiškai sugriauta, nors dar neseniai Damaskas buvo klestėjimo sinonimas, o dabar pagrindiniai Sirijos miestai atrodo baisiau nei Europa po Antrojo pasaulinio karo.
Jei net JAV ir prašytų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos leidimo pulti Siriją, Kinija ir Rusija jį vetuotų. Tai vėl priveda prie minėto scenarijaus: veto nebūtų paisoma, kiltų pasaulinis karas.
Nežinia, ar tai geras ženklas, bet jis įdomus ir į jį verta atkreipti dėmesį. Ukrainos valdžia ne tik kalba apie realų rimtą karą su Rusija, bet ir perka ginklus iš Kinijos. Kinija nors ir sena ir išmintimi pagarsėjusi, bet ir tuo pačiu režimo valdoma, didelė ir godi, dviveidė valstybė. O dabartinė pasaulio situacija, ypač kai vėl susiduria du karštieji blokai (Eurazija ir Atlantika), Kinijai žaisti dvigubus žaidimus ilgai nepavyks. Jai teks apsispręsti, ar gaminti didžiausią pasaulyje lėktuvą AN-225 Mriya Ukrainai (tiesą sakant, sutartis jau pasirašyta), ar būti ištikimai Eurazijos Ekonominei Sąjungai ir Rusijai, kuri kažin ar ilgai žiūrės pro pirštus į kiniškos motušės Kuraž pasipelnymo viražus.
Panašu, kad lemtingos gali būti dienos tarp rugsėjo 3 ir 5, kai Kiniją aplankys Rusijos prezidentas. G20 susitikimas gali lemti daug ką. Šalin fobijas (rusofobiją, ukrainofobiją, bet kokią kitą baimę), mąstykime drąsiai ir logiškai. Atmetus fobijas, peršasi tik viena išvada: jei Kinija neišlaikys lojalumo Rusijai egzamino, Ukraina pradės Trečiąjį pasaulinį karą. Bent formaliai. Istorikai, jei tokių liks, kada nors išsiaiškins, kas kaltas, o dabar belieka stebėti politines olimpines žaidynes ir lažintis, virs jos karu, ar ne.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]