2024 m. lapkričio 19 d.

 

Ukraina ir Taivanas Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimo kontekste

34
Paskelbta: 2022-01-04 12:22 Autorius: ekspertai.eu



Vakaruose (o iš dalies ir Rusijoje) populiarus įsivaizdavimas, jog Rusija ir Kinija Ukrainos ir Taivano atžvilgiais turi kažkokius kruopščiai suderintus planus.

Tačiau iš tikrųjų, jei tokie planai ir yra, jie skirti reaguoti tik į galimas pačių JAV provokacijas. Jeigu Vašingtonas pabandys „išstatyti“ Rusijos-Kinijos aljansą tarptautinės bendruomenės kritikai ir tuo pačiu metu išprovokuos krizes Taivano sąsiauryje ir aplinkui Krymą ir/arba Donbasą, Rusijai ir Kinijai teks atsakyti vienu metu. Kiekvienai - savo karo veiksmų teatre.

Be to, reikia turėti omenyje tris dalykus.

Pirmiausia tai, kad nei Maskva, nei Pekinas nepradės pirmi. Laikas objektyviai veikia Rusijos ir Kinijos naudai, todėl joms nėra kur skubėti.

Antra - jei JAV ryšis tokioms provokacijoms, Vašingtonui teks rinktis tarp riboto ir „totalaus“ konflikto Tolimuosiuose Rytuose pobūdžio: ar jis apsiribos Taivanu, ar JAV-Japonijos aljansas imsis „spręsti“ dar ir „Kurilų problemą“.

Trečia – Vašingtonas, ko gero, ne šiaip sau ignoruoja „Normandijos formatą“. JAV interesas yra atiduoti Ukrainą Maskvai, tuo išgąsdinant Paryžių ir Berlyną–- ir dar labiau įstumiant Europą į JAV glėbį. Taigi Ukrainos klausimą JAV sieja ne su Taivanu, o su politika NATO viduje; Taivano klausimas siejamas ne tiek su Ukrainos, kiek su „Kurilų klausimu“.  

Šių tarpusavio priklausomybių strateginio suvokimo lygis pastaruoju metu sparčiai auga Kinijoje. Simpatizuodami Rusijai, Kinijos analitikai galimos Rusijos ir Amerikos santykių krizės dėl Ukrainos niekaip nesieja su Taivano tema.

Nurodydami į visišką Kijevo nesavarankiškumą, jie pažymi, kad pastarasis seniai virto derybų objektu, ir Ukrainos režimo likimas nieko iš „didžiųjų“ žaidėjų iš esmės nedomina.  

Pekino susidomėjimą Ukrainos problema Kinijos ekspertai aiškina tuo, jog situacija po Rusijos ultimatumo kuria precedentą. Pripažįstama, jog Rusijos diplomatija – kaip turinti daugiau patirties sprendžiant globalius klausimus – pirmoji taip griežtai iškėlė Rusiją jaudinančią problemą. O Kinija atidžiai stebi šios problemos sprendimo eigą, būdama pasirengusi pasinaudoti Rusijos patirtimi, jeigu pastaroji bus sėkminga.  

Vašingtono „susirūpinimas“ Ukraina yra tik išorinis. O iš tikrųjų, turint omenyje Džo Baideno (Joe Biden) administracijos aljansų politikos strategiją, NATO plėtra į Ukrainą ne tik nestiprina Šiaurės Atlanto aljanso, bet ir įneša į jį eroziją dėl Europos elitų nepritarimo.

O Vašingtonas siekia kaip tik priešingo tikslo: suvienyti aplink save europiečius. Vis daugėja patvirtinimų to, jog pagrindiniu karo veiksmų teatru JAV ima laikyti anaiptol ne Europą, o Tolimųjų Rytų regioną. Situaciją Europoje Vašingtonui naudinga „užcementuoti“ ilgam – tol, kol jis išspręs savo strateginius uždavinius Rytuose.   

Tai nereiškia, kad po Ukrainos grįžimo į Rusijos įtakos sferą Rusijos ir Amerikos santykiuose įsiviešpataus „taika ir draugystė“. Daug principingesnė JAV atrodo Kurilų problema – jau vien todėl, kad Vašingtono japoniškas satelitas yra daug agresyvesnis ir aistringesnis už europiečius.

Ir, skirtingai nuo pastarųjų, nėra abejingas istoriniam revanšui. Tačiau tai tik dar labiau skatins Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimą.   

Šaltinis: regnum.ru

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
34. Dvigubi standartai?
(2022-01-06 12:57:08)
(46.138.221.239) Parašė:

kodėl dar nėra Katalonijos, Donecko ir Luhansko ambasadų ? dvigubi standartai?



33. ~> 32. K To 31.
(2022-01-06 08:04:43)
(82.145.208.230) Parašė:

Prie Belgrado amerikonų bombonešį F-117A "Nighthawk" No.82-0806, kurį pilotavo papulkininkas Deilas Zelko, numušė Jugoslavijos armijos raketa 5V27D iš zenitinio-raketinio komplekso S-125 "Neva". Jugoslavų raketinei brigadai vadovavo vengrų kilmės pulkininkas Zoltanas Dani. Panašiu S-75 kompleksu Vietname rusų raketininkas numušė amerikonų senatoriaus Džono Makeino naikintuvą.



32. K To 31.
(2022-01-06 06:44:29)
(5.20.244.73) Parašė:

Ne anekdotas. Mikrobangų krosnele , nuėmus visus ekranus, skleidžia tą patį diapazoną, kaip radiolokatorius (Googl). Serbai, nutiesę 220V kilometrinį kabelį ant aukštumos, įjungė "nuogą" mikrobangės dažnio generatorių, užgožantį tikro , karinio radiolokatoriaus signalą. F-22 ekrane matėsi tik mikrobangės krosnelės signalas. Dėl blogo oro , pilotas nusileido dar žemiau beieškodamas tikrojo lokatoriaus ir buvo numuštas. Maždaug, taip.



31. Buvo toks anekdotas,
(2022-01-04 23:42:53)
(82.145.208.40) Parašė:

Kaip Serbijos armijos vengrų kilmės karininkas su mikrobange numušė natovcų US Air Force "nematomą" supernaikintuvą. Anekdotas paremtas tikru autentišku įvykiu. Berods, pernai ar už buvo to gėdingo amerikonams numušimo apvalus jubiliejus, nes to meto aviacijos naujovė buvo tarsi nepasiekiama radarams.



30. Romas/Dzukas > 27. Yra skirtumas
(2022-01-04 23:29:58)
(79.142.76.223) Parašė:

Teisingas pastebejimas. Savaime aisku - pries natovcus. :)))



29. Romas/Dzukas > 26. Jolce
(2022-01-04 23:26:37)
(79.142.76.223) Parašė:

Jeigu nematote skirtumo tarp Londono, Briuselio ir Vasingtono, tai jau ne mano problema. Tarp kitko - Londonas jau seniai nera bankinis, nors ir anksciau tai buvo daugiau mitas. kalbu apie XXI amz. Kas del Jugoslavijos - jums ta info tikrai nera reikalinga, juolab kad ne vienam kare teko dalyvauti. As nepripazistu ispazinties, mano istorija, tai mano istorija. Jeigu taip idomu, sukurkite savo istorija - Pasaulyje yra daug vietu kur vyksta karas.



28. Romas/Dzukas > 25. Gintas
(2022-01-04 23:18:26)
(79.142.76.223) Parašė:

Svedijos karine galybe pasibaige XVII-XVIII amz., bet jos politine itaka liko iki siol. Tai Siaures Europos lyderis. Praradus karine gale ir paskelbus neutraliteta, Svedija viska sukoncentravo provokacijose ir intrigose. Nuo seno Svedija turejo stipria diplomatine tarnyba, salia kurios sparciai vystesi uzsienio zvalgyba. Siuo metu Svedija sukoncentravo savo demesi karineje pramoneje ir uzsienio zvalgyboje. Svedija, kaip ir Lenkija, svajoja atkurti savo imperijas. Jas palaiko britai, nors amerikieciai yra pries.



27. Yra skirtumas
(2022-01-04 23:12:36)
(82.145.209.40) Parašė:

Ar s u natovcais, ar p r i e š natovcus?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras