Ukraina oficialiai paragino Europos Sąjungą (ES) perimti iniciatyvą taikant naujas sankcijas Rusijai. Tai padaryta pateikus Briuseliui 40 puslapių dokumentą su konkrečiais pasiūlymais, kurių imtis ragina Ukrainos vyriausybė, reaguodama į menkstantį Jungtinių Amerikos Valstijų aktyvumą šioje srityje.
Šis žingsnis žymi augantį Europos vaidmenį geopolitinėje sankcijų architektūroje, ypač po to, kai buvęs JAV prezidentas Donald Trump, grįžęs į valdžią, parodė švelnesnę poziciją Rusijos atžvilgiu. Pasak šaltinių, jo pokalbis su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu nesukėlė nei naujų JAV sankcijų bangos, nei signalų apie tolimesnį spaudimą Maskvai.
Todėl Ukraina nedelsiant siūlo įteisinti procedūras, leidžiančias greitai konfiskuoti sankcionuotų asmenų ir įmonių turtą bei perduoti jį Ukrainos atstatymo reikmėms.
Taip pat Ukraina siūlo sankcijas ir toms šalims, kurios, kaip Indija ar Kinija, toliau perka rusišką naftą, nepaisant pagrindinių Vakarų sankcijų.
Taip pat Ukraina ragina atsisakyti vieningo balsavimo reikalavimo ir taikyti daugumos principą, taip užkertant kelią pavienėms šalims vetuoti sprendimus.
ES diplomatijos vadovė Kaja Kallas pritaria Ukrainos raginimams sukurti „sankcijų koaliciją“, kuriai vadovautų ES ir kuri galėtų veikti savarankiškai, jeigu Vašingtonas liktų pasyvus.
Vladimiras Zelenskis nurodė, kad tarptautinės bendruomenės spaudimas Rusijai turi būti nuoseklus ir koordinuotas.
„Tik nuolatinis ekonominis ir politinis spaudimas gali priartinti teisingą taiką“, - atskleidė ukrainietis.
Ukrainos veiksmai rodo augančią priklausomybę nuo Europos partnerių, kai Vašingtono strateginė kryptis tampa vis labiau nenuspėjama.
Europos Sąjungai tai – išbandymas: ar ji pajėgi būti ne tik ekonomine, bet ir politine lydere pasaulinėje saugumo politikoje?
Šaltinis: reuters.com
