„Vertiname Ukrainos energetikos ir saugumo, gynybos institucijos patirtį saugant ir stiprinant šalies energetinę infrastruktūrą bei atsparumą. Ukraina, tapusi NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro nare, galės prisidėti ir prie NATO pastangų stiprinant Aljanso valstybių energetinį saugumą bei vystant Aljanso kompetenciją energetinės infrastruktūros srityje“, – sakė viceministras V. Umbrasas gruodžio 8 d. susitikęs su Ukrainos energetikos ir anglies pramonės ministru Igoriu Nasaliku.
I. Nasalikas įteikė viceministrui V. Umbrasui oficialų laišką, kuriame išreiškiamas Ukrainos norą jungtis prie Lietuvoje įsikūrusio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro (NATO ESKC).
„Ukrainos institucijos ir ekspertai turi žinias – „know how“, kurios bus reikšmingas indėlis atliekant studijas, analizes, organizuojant mokymus, toliau vystant NATO standartus, doktrinas ir koncepcijas“, – pabrėžė viceministras V. Umbrasas, sveikindamas Ukrainos apsisprendimą jungtis prie NATO ESKC. Tai trišalio bendradarbiavimo rezultatas tarp Ukrainos pagrindinės energijos tiekimo įmonės „UKRENERGO“, Ukrainos nacionalinio strateginių studijų instituto (NISS) ir NATO Energetinio saugumo kompetencijų centro.
Šio bendradarbiavimo svarba ypač aktuali nuo pat Rusijos karinės agresijos Ukrainoje 2014 m., kai šalis susidūrė su energetikos saugumo iššūkiais ne tik šalies rytinėje ir pietinėje dalyse, bet ir visoje valstybėje.
Ukrainos patirtis šioje srityje jau buvo pasitelkta šių metų spalio 16-20 d. organizuotose stalo pratybose „Coherent Resilience 2017“, skirtose paremti Ukrainos pastangas stiprinant kritinės energetikos infrastruktūros atsparumą krizių metu. Šias pratybas organizavo NATO Energetinio saugumo kompetencijų centras kartu Ukrainos energetikos ir anglies pramonės ministerija, „UKRENERGO“ ir NISS. Pratybose apie šimtas atstovų iš daugiau nei 20 Ukrainos ministerijų ir kitų valstybinių institucijų dvi dienas dalyvavo moderuojamose diskusijose, aptardami ir modeliuodami institucijų veiksmus susiduriant su įvairiomis grėsmėmis – kibernetinėmis, informacinėmis, ginkluotos agresijos ir kt.
NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras savo veikloje apjungia karinio, akademinio ir industrinio pasaulio energetikos specialistus ir akademikus, kurie organizuoja ir vykdo teorinius ir praktinius mokymus. Taip pat Centro nariai vysto naujas NATO energetikos technologijas, doktrinas ir koncepcijas.
NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras įkurtas 2012 m. – tai tarptautinė organizacija, siekianti užtikrinti energetinį saugumą, efektyvesnį išteklių naudojimą bei naujųjų energetinių technologijų taikymą įvairiose NATO šalių narių civilinėse srityse ir kariuomenėje. NATO Energetinio saugumo kompetencijos centre dirba 12 NATO ir partnerių šalių ekspertai: Čekijos, Estijos, Gruzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Jungtinės Karalystės, Italijos, Latvijos, Lietuvos, Prancūzijos, Suomijos, Turkijos ir Vokietijos.
Ukraina prie NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro ketina jungtis šalies partnerės statusu.
Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimas gynybos srityje
Nuolatinis bendradarbiavimas su Ukraina išlieka vienu svarbiausių Lietuvos užsienio ir saugumo politikos prioritetų: Lietuva remia Ukrainos euroatlantines aspiracijas, padeda jai įgyvendinti užsibrėžtus kariuomenės artėjimo prie NATO standartų tikslus bei prisideda prie jos gynybinių pajėgumų stiprinimo.
Nuo pat Rusijos karinės agresijos Ukrainoje 2014 m. Lietuva aktyviai remia Ukrainą visomis įmanomomis, įskaitant karinę paramą, priemonėmis. Lietuva Ukrainai yra perdavusi ginkluotės elementų ir amunicijos, Lietuvoje gydomi ir reabilituojami sužeisti Ukrainos kariai. Kartu su sąjungininkais Lietuva padeda Ukrainai reformuoti ir parengti jos ginkluotąsias pajėgas.
(I. Nasalikas skandalingai pagarsėjo, kai už 3,7 mln. grivinų 2016 m. su žmona nusipirko du prabangius automobilius Mercedes, nors pagal pajamų deklaraciją to padaryti negalėjo, - red. past.)
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]