2024 m. gegužės 2 d.

 

Ukraina: decentralizacija, federalizacija ar padalinimas?

24
Paskelbta: 2014-05-28 00:02 Autorius: Inga Popovaitė, Vidurio Europos universiteto nacionalizmo studijų magistrantė (CEU Nationalism Studies MA) | geopolitika.lt
Mis Ukraina 2013 Olga Storoženko, apsirėdžiusi tautiniu kostiumu
Mis Ukraina 2013 Olga Storoženko, apsirėdžiusi tautiniu kostiumu

Gegužės 11 dieną, praėjus vos porai mėnesių nuo vadinamojo Krymo referendumo, dalis (tikėtina, mažesnė) Donecko ir Luhansko gyventojų vėl žengė link balsadėžių, kad balsuotų už atsiskyrimą nuo Ukrainos ir prisijungimą prie Rusijos. Referendumo rezultatai buvo žinomi iš anksto, nes dieną prieš balsavimą netoli Slaviansko buvo sulaikyta grupė separatistų, gabenančių per šimtą tūkstančių jau pažymėtų biuletenių, kuriais planuota užkimšti balsadėžes, gausybė pažeidimų taip pat buvo referendumo dieną – nenuostabu, kad nei Kijevas, nei Vakarų valstybės nepripažįsta šio „referendumo“ rezultatų.

Nors ir nepripažintas, referendumas vis vien turi nemažą reikšmę. Visų pirma, dabar atsiskirti norintys Rusijos remiami separatistai gali teigti turintys oficialią daugumos gyventojų paramą savo siekiams ir „Donecko Liaudies Respublikos“ įkūrimui. Antra, tiek Krymo „referendumas“, tiek ir Donecko bei Luhansko „referendumai“ diktuoja naują madą, kuria pasekti, atrodo, ruošiasi ir daugiau Ukrainos regionų, pavyzdžiui, Charkovas.

Kelio atgal greit nebebus?

Tiesa, net ir imituodami demokratiją, atsiskyrimo siekiantys regionai neatsižada ir jau išbandytų kruvinų kovos metodų. Kijevui nesiseka susigrąžinti kontrolės rytuose net ir pasitelkus kariuomenę, todėl nenuostabu, kad Vladimiras Putinas padėtį Ukrainoje jau pavadino pilietiniu karu. Jį sukėlus Rusijos prezidentas kaltina JAV – esą pilietinis karas kilo ir Ukraina skyla dėl to, kad JAV ir Europa palaikė Maidano kovotojus, nuvertusius prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Nors tokie kaltinimai JAV atrodo mažų mažiausiai ginčytini, dėl vieno pritarti galima – Ukraina artėja prie ribos, po kurios atgal grįžti nebebus įmanoma. Tai teigia ir Jungtinių Tautų sekretoriaus asistentas žmogaus teisių klausimais Ivanas Simonovičius. Šio aukšto JT pareigūno nuomone, Ukraina pradeda priminti jo gimtąją Kroatiją kruvinaisiais 1990-aisiais: JT atstovai teigia užfiksavę daugybę pagrobimų, kankinimų ir nužudymų audringoje pietų ir rytų Ukrainoje.

Kalba apie valdžios decentralizaciją

Gegužės viduryje Kijeve prasidėjo taikos derybos siekiant išspręsti susidariusią krizinę situaciją. Tiesa, jose rytų Ukrainos kovotojai nepageidautini: dabartinis Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas pareiškė, kad Kijevas pasiruošęs derėtis tik su tais, kurie nešaudo ir nežudo civilių. Prie apskritojo stalo A. Jaceniukas stengėsi įtikinti, kad dabartinės valdžios siūlomas Ukrainos decentralizavimo planas bus geriausia išeitis.

Pagal planą, pakeitus Konstituciją būtų sukurtas tikras valdžios tarp Kijevo ir regionų balansas ir politiškai, ir ekonomiškai, mat regionams būtų paliekama dalis surinktų mokesčių, kad jie galėtų savo ruožtu atnaujinti reikiamą infrastruktūrą ir sukurti palankias sąlygas vietiniam verslui.

Apie tai, kad decentralizacija gali tapti išeitimi iš susidariusios kruvinos krizės, ekspertai kalba jau senokai. Pitsburgo universiteto mokslininkas Timofejus Mylovanovas yra įsitikinęs: decentralizacija visų pirma užtikrintų, kad svarbūs vietiniai sprendimai, susiję su socialiniais reikalais ar ekonomika, būtų priimti pačių vietos žmonių, o ne padiktuoti iš Kijevo. Antra, decentralizacija apmalšintų konfliktą tarp politikų ir padėtų susikoncentruoti į svarbias ekonomines ir politines problemas, o ne į vieno ar kito regiono privilegijuotą padėtį kitų atžvilgiu. Trečia, jis tikisi, kad decentralizacija padėtų sustiprinti demokratiją vietiniu lygmeniu, o tai savo ruožtu sustiprintų ir visą Ukrainos politinę sistemą.

Federacija padėtų ar pražudytų?

Tačiau maištaujantys Ukrainos rytai kol kas atmeta bet kokius decentralizacijos siūlymus ir siekia nepriklausomybės ar bent jau itin plačios autonomijos. O Kijevas savo ruožtu atmeta visus bandymus Ukrainą paversti federacija, nes šį planą remia Rusija ir jai būtų palanku, kad Kijevas visiškai prarastų rytinių šalies regionų kontrolę.

Kita vertus, Ukrainos federalizacija galbūt susilpnintų rytų Ukrainos kovotojus, mat, gavę plačias autonomines teises, jie nebegalėtų savo sekėjams piešti Kijevo kaip „fašizmo lopšio“, engiančio etninius rusus. Tačiau ir autonomijos įkūrimas dar negarantuoja konflikto išsprendimo: autonominis statusas nepadėjo išlaikyti nei Abchazijos, nei Pietų Osetijos Gruzijos sudėtyje; Kosovas irgi pagal pirminį planą turėjo likti autonomine sritimi.

Siūlymas padalinti Ukrainą

Pilietinio karo akivaizdoje kyla dar vienas klausimas: ar tikrai verta bet kokia kaina stengtis išlaikyti Ukrainos teritorinį vientisumą?  „The Forbes“ apžvalgininkas Jay Hallenas teigia, kad ne. Pasak jo, Ukrainą reiktų skelti į dvi dalis – į prorusiškus Krymą ir rytus ir provakarietiškus vakarus. Tokią savo nuomonę jis grindžia keliais argumentais, kuriuos čia trumpai apžvelgsiu.

Visų pirma, jis teigia, kad teritorinis vientisumas nėra stipri koncepcija Ukrainos atžvilgiu: šiuolaikinę Ukrainą sudaro buvę Austrijos-Vengrijos imperijos, Lenkijos, Čekoslovakijos regionai vakaruose ir rusų žemės bei Krymas rytuose. Jis pažymi, kad įtampos linija Ukrainoje ir eina tarp vakarietiškų žemių, anksčiau priklausiusių Centrinei Europai ir vis dar prie jos linkstančių, ir Maskvą remiančių rytų ukrainiečių. Todėl, jo nuomone, stipri Ukraina yra neįmanoma dėl šių istorinių priežasčių ir dabartinių pasekmių.

Antra,  jis remiasi Čekoslovakijos ir buvusios Jugoslavijos patirtimi ir tikina, kad šalies padalinimas pagal etnines ir religijų sienas bendru sutarimu padėtų išvengti tolesnio kraujo liejimo: esą Deitono sutartis tik įtvirtino jau buvusias etnines sienas tarp bosnių ir serbų ir taip užbaigė kruviną konfliktą.

Trečia, Krymas, šiaip ar taip, jau yra Rusijos ir pasauliui vertėtų su tuo susitaikyti ir pripažinti šį faktą.

Ketvirta, Ukrainai taip pat palengvėtų, jei ji taptų mažesne, bet vieningesne valstybe, atsikračiusi prorusiško Krymo ir kai kurių rytų regionų.

Plano trūkumai

Nors iš pirmo žvilgsnio šie argumentai ir atrodo logiški, atidžiau pažvelgus, jie tokie nėra. Visų pirma, statiškas požiūris į nekintančią Ukrainos demografinę padėtį, tvirtinant, kad istoriniai regionai išlaikė savo istorines pažiūras bei tapatybes, ir tikintis, kad įmanoma paimti liniuotę ir padalinti valstybę pagal įsivaizduojamas linijas, yra pernelyg primityvus ir abstraktus. Šis žemėlapis iliustruoja, kaip pasiskirstę Ukrainos gyventojai pagal tai, kokia kalbą vartoja namie. Nors rytinė dalis yra aiškiai rusiška, o vakarinė – ukrainietiška, tarp jų plyti nemaža teritorija, kurioje gyvena šių kalbų mišiniu kalbantys žmonės. O kadangi kalba ir religija yra pagrindiniai požymiai, nusakantys asmens etninę priklausomybę, taip lengvai padalinti Ukrainos neišeitų.

Taikus atsiskyrimas taip pat vargu ar įmanomas – žvelgiant į posovietinę istoriją, buvusi Čekoslovakija atrodo labiau išimtis, o ne taisyklė. O Jugoslavijos pavyzdys iš tiesų rodo ne sėkmės istoriją, kaip galima suvaldyti padalinus valstybę pagal etnines teritorijas, bet veikiau nesėkmingą bandymą tai padaryti. Net ir tiksliausiai nubrėžtos naujos sienos neapsaugos nuo naujų tautinių mažumų susiformavimo, nes neįmanoma padaryti taip, kad visi konkrečios etninės grupės atstovai liktų vienoje sienos pusėje. Todėl ir šis argumentas neįtikina.

Trečia, bent jau kol Ukraina nenurimo, Krymo pripažinimas Rusijos dalimi taptų žalia šviesa ir dideliu paskatinimu siekiantiems atsiskyrimo rytų Ukrainos regionams, taigi bent jau kol kas tai nėra pats geriausias žingsnis.

Ketvirta, net jei Ukraina taptų vieningesnė, nuo vakarinės dalies atskyrus prorusiškus rytus, teritorinis praradimas reikštų stipresnes nacionalistines pažiūras, o tokiam žingsniui pasiryžusi valdžia pati išsikastų kapo duobę.

Apibendrinant galima teigti, kad ne federalizacija, o Ukrainos valstybės decentralizacija kol kas yra realiausia išeitis iš susidariusios padėties. Federacijos kelią Kijevas atmeta, nes padalinti šalį į savarankiškus federalinius vienetus būtų pernelyg drastiška. Tačiau abejotina, ar bus galima įgyvendinti šį planą prie derybų stalo nepakvietus Donecko ir kitų agresyvių kovotojų atstovų, kad ir sukandus dantis.

Šaltiniai: kyivpost.com, itar-tass.com, aljazeera.com, forbes.com, praag.org, sites.google.com/site/tmylovanov/ukraine-decentralization-initiative

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
24. nuomone
(2014-06-03 21:23:06)
(78.56.111.32) Parašė:

Manau didziausia Ukrainos klaida tai perdeta ukranizacija. Visus 20 metu Ukrainai derejo vystyti pilietiskuma. Ne padalinti visuomene i rusus ir Ukrainiecius, o ugdyti meile tevynei kaip pilieciui visu pirma, nesvarbu tu prorusiskas ar proukrainietiskas. Nesiplesiu del ukranizacijos politikos, bet tai kas buvo daroma Ukrainoje buvo nelaiku ir ne vietoj. Pasekmes matome. Manau, nutautinti rusams reikejo skirti kitas, svelnesnes priemones, galu gale tam reikejo daugiau laiko. Dar vienas, labai neigiamas faktorius, tai Ukrainos oligarchu nevaldomas apetitas, butent ju rankomis nuskurdinta salis. Asmeniskai man Ukrainos oligarchu elgesys ir grobstymo mastai niekuo nesiskiria nuo Rusijos, gal net baisesnis. Ir tai liecia netik Janukovyciu, bet ir ta Pacia Tymosenko, net Prosenko ir t.t. Visi jie "dirbo " tomis paciomis salygomis, visi jie buvo valdzioje visa ta laika. Taigi atsakomybe krenta visiems. Blogai ir tai, kad tiek oligarchu tiek pacios tautos mentalitetas nesikeis per 1 diena.



23. )))
(2014-06-02 21:25:48)
(87.247.108.210) Parašė:

birželio 2d. 21 val. 6-oji Naktigonė kitaip. Tema: – Geopolitinė poezija - ww.rolandaspaulauskas.lt



22. stebėtojas
(2014-05-30 10:01:54)
(91.187.172.143) Parašė:

Prakišo lietuviški marionetės - Ukrainos nebėr, kaip ir Lietuvos neilgai trukus...



21. nebūtinas
(2014-05-29 21:05:17)
(128.140.131.108) Parašė:

Panašu jog pereinama į galutinę šio "spektaklio" fazę ir po truputį atskleidinėjami tikrieji šios avantiūros siekiai. Tik dabar kovojama ne dėl rytų ar vakarų Ukrainos, o dėl centrinės. Kaip tai, juk karas vyksta rytų regione? Na, jeigu informacija apie pabėgėlių iš rytų Ukrainos neįsileidimą į Rusiją teisinga, tai galima numanyti tokių veiksmų tikslingumą. O būtent, norint išsaugoti pretenzijų į centrinę Ukrainą galimybes Kremliui reikalingas kraujaujas rytų Ukrainoje. Dabartiniai, valdžią Kijeve užgrobę, o dabar jau ir įsiteisinę niekšeliai puikiai atlieka savo vaidmenį sudarydami, sąmoningai ar nesąmoningai, įvairius pretekstus Rusijos veiksmams. Tuo tarpu JAV, vėlgi jei tikėti informacija, jau pasuoja ir jieško "atpirkimo ožių" Lenkijos ir Lietuvos "asmenyse". Lenkija greičiausiai atsifutbolins nuo teikiamų pretenzijų, o štai Lietuva, su savo elitu neturinčiu Tautinės savigarbos, vargu bau. Treptels "šeimininkas" koja ir ..., net nesvarbu kuris to elito tikrasis šeimininkas, rytinis ar vakarinis. Jie, šeimininkai, tarpusavyje susitars. Sakysit kliedesiai? Nė velnio. Šiems įvykiams abiejose pusėse buvo ruošiamasi ne vieneri metai. Pairuošimo kažkam tai elementų galima buvo įžvelgti ir lietuvos valdytojų veiksmuose, - "energetinė nepriklausomybė". Dabar bent jau, nors ir po visko, sužinojome kam buvo ruoštasi. Gal kai kam atrodys nepriimtini tokie " paistalai", tuo labiau šiandieniniame pasaulyje, pilname tolerancijos, demokratijos ir t.t.. O kam sakykite buvo naudinga, tokio dydžio valstybė centrinėje ir rytų Europoje su tokia, galima sakyti užslėptai anarchiška, valdymo forma ir prašytojo mentalitetu. Štai ir nutarė kai kas įvykdyti ketvirtąjų ŽP padalinimą. Ir dar neaišku koks likimas laukia ir kitų šiam dariniui priklausiusių teritorijų. Juk tiek valdymo forma tiek mentalitetu mes tokie artimi. O visokios demokratijos ir panašūs "barškučiai" tai tik tikslų įgyvendinimo įrankiai. Ir jei tie įrankiai pradeda trugdyti jų turėtojams įgyvendinti savo tikslus, vargu ar galima tikėtis, kad įrankio šeimininkas paklus įrankiui. Ar neteko neperseniausiai to patirti lietuviams?



20. To 17. Beta 16-tam
(2014-05-29 11:59:06)
(82.135.196.110) Parašė:

Nu gerai,gerai. Suprantu. Ten, kur būna Rusija, negali būti demokratiška. (Nors pradžioje kalbėjai tik apie "po geležine uždanga palindusia SSSR") Tegu bus natovcai. Iki plėtimosi. Tie tai jau turėtų tau tikti. Demokratiški... :))))



19. skorpionas
(2014-05-29 10:38:47)
(78.57.168.231) Parašė:

Kelio atgal bendroms-buvusiems Hitlerio sąjungininkams ne greit nebebus, o jau nėra. Hunta jau praleido progą kalboms apie federaciją ar valdžios decentralizaciją. „The Forbes“ apžvalgininkas Jay Hallenas iš dalies teisus. Pastangos išlaikyti Ukrainos teritorinį vientisumą jau yra bergždžios ir Ukraina jau suskaldyta į trys dalis – į prorusiškus Krymą ir rytus ir bendrų vakarus. Vladimiras Putinas teisus sakydamas, kad perversmą organizavo ir pilietinį karą sukurstė JAV ir Eurosojūzas.



18. vanga
(2014-05-28 21:54:54)
(78.62.103.112) Parašė:

Ukrainos jau nėra.



17. Beta 16-tam
(2014-05-28 17:55:28)
(87.247.121.215) Parašė:

Ne žmogau, Antantė čia visai niekuo dėta. "Ne prie ko", skant. Nes į Antantės sudėtį įėjo ir Rusija. :)



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras