Negailestingas elgesys su politiniais oponentais buvo charakteringas senojo Ukrainos rėžimo bruožas. Požiūris į politinius oponentus parodo, kokia valstybe Ukraina nori tapti.
Alice Bota. „Die Zeit“
•••••••
Dabartiniai Ukrainos lyderiai |
Olesis Buzina buvo žurnalistas, Borisas Nemcovas - politikas. Vienas gyveno Kijeve, kitas – Maskvoje. Vienas rašė straipsnius, kritikuojančius nepriklausomą Ukrainą, kitas buvo vienas iš Rusijos opozicijos lyderių ir aktyviai palaikė Maidaną. Abu buvo nušauti. Boricovo Nemcovo nužudymas sukėlė milžinišką rezonansą visame pasaulyje, o žinia apie apie Buzinos nužudymą buvo sutikta labai santūriai.
Žinoma, Nemcovas anksčiau buvo Rusijos premjero pavaduotoju ir daug labiau žinomu žmogumi, nei Buzina. Tačiau Ukrainoje buvo nužudytas ne tik šis žurnalistas – beveik tuo pat metu hušautas politikas Olegas Kalašnikovas, anksčiau buvęs prezidento Janukovičiaus „Regionų“ partijos nariu, ir žurnalistas Sergėjus Suchobokas.
Kol kas nėra aišku, kas slepiasi už šių žmogžudysčių, ir ar jos yra susijusios. Net ir dabar veikiančioje iš „Regionų partijos“ likučių sukurtoje „Opozicinio Bloko“ partijoje yra manančių, kad „Ukrainos sukilėlių armijos“ prisipažinimas įvykdžius šias žmogžudystes yra netikras, ir net gi jie neatmeta galimo Rusijos specialių tarnybų įsikišimo. Tačiau faktas, kad Ukrainos prezidentas neparodė santūrumo ir iš karto po Buzinos nužudymo kalbėjo apie politinę provokaciją (lygiai tą patį teigė ir prezidentas Putinas, po Nemcovo nužudymo), ir faktas, kad ukrainiečių valdžia be entuziazmo ir net gi atmestinai tiria labiausiai rezonansines bylas (žudynes Maidane, gegužės 2 d. tragediją Odesoje, kai žuvo daugiau nei 40 žmonių), - parodo, kad visa tai gali sukelti fatalines pasekmes.
Viena iš demokratinės valstybės užduočių – ginti tuos, kuriems yra grasinama. Tačiau Olegas Vološinas, artimas „Opoziciniam blokui“ politinis analitikas, skundžiasi priešiška atmosfera, kurią sukūrė politiniai radikalai Ukrainoje. Kiekviename asmenyje jie mato „išdaviką“, jei jis neidentifikuoja savęs su Maidanu ir pasisako už suartėjimą su Rusija, kaip tai daro „Opozicinis blokas“.
Vidaus reikalų ministro patarėjas viešai grasina iš televizijos ekranų opozicijos politikams, Dnepropetrovske įtakingas politikas džiaugiasi Buzinos nužudymu teigdamas, kad „vienu „urodu“ dabar mažiau“. Ukrainoje sukurtas interneto puslapis, kurio paskirtis – įskundimų publikavimas. Ši puslapį administruoja savanoriai ir Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas. Saite publikuojamos fotografijos, adresai ir telefoniniai numeriai asmenų, kuriuos kažkas įskundė laikydamas, teroristais, separatistais, kariniais samdiniais ar karo nusikaltėliais. Puslapyje publikuojami daugiau nei 32 tūkstančių asmenų duomenys.
Negailestingas elgesys su politiniais oponentais buvo charakteringas senojo Ukrainos rėžimo bruožas. Vienas iš Maidano tikslų – išvaduoti Ukrainą nuo senojo rėžimo. Būtent todėl labai svarbu dabar kovoti už politinę kultūrą, kuri šiuo metu tik formuojasi. Negalima taikytis su radikalų veiksmais, kuomet jie engia kitaip mąstančius (ir ne tik senojo rėžimo atstovus), grasina jiems, o dabar jau gal būt net pradėjo žudyti. Be to, būtina ištirti visas politiškai motyvuotas žmogžudystes ir tai turi tapti Ukrainai svarbiausiu prioritetu. Todėl, kad būtent tai, kaip Ukraina atliks ši darbą parodys, kokia valstybe ji nori tapti.
Šaltinis: zeit.de