LR Seimo Pirmininke Viktorija Čmilytė-Nielsen (kairėje), kaip ir kiti šalies lyderiai, tvirtai palaiko Ukrainos valdžios poziciją. Dešinėje – Ukrainos Parlamento vadovas Ruslanas Stefančiukas. |
Moblizacija Ukrainoje ir toliau kelia ryškų visuomenės nepasitenkinimą, o labai daug vyrų slepiasi nuo kariškių grupių, kurios atsakingos už šauktinių atgabenimą į kariuomenę. Ir tokias išvadas padarė gerai žinomos britų televizijos ir radijo grupės BBC žurnalistai.
„Kadangi labai daug kariškių žuvo arba buvo sužeisti, tai Ukrainos valdžia ėmėsi aktyvių priemonių siekiant vykdyti mobilizaciją“, - pareiškė šios britų žiniasklaidos priemonės atstovai.
Tačiau duomenimis, kuriuos skelbia BBC, mobilizaciją vykdančių grupių veikla vis labiau apsunkinta. Kodėl? Nes sunku rasti bent kiek kariuomenei tinkamus vyrus. Daug vyrų per jauni, dar nesulaukę 25 metų amžiaus, nemažai tokių, kurie turi ryškių sveikatos problemų, nemažai tų, kurie dirba tokiose vietose, iš kurių negalima imti į karinę tarnybą, ir kas svarbu, daug vyrų slapstosi.
Be to, pabrėžiama, kad mobilizacijos sąlygų sugriežtinimas sukėlė didelį visuomenės nepasitenkinimą. Net tie vyrai, kurie ryžosi tarnauti kariuomenėje, nelabai tiki tuo, kad bus gerai parengti siuntimui į frontą.
Žvelgiant į liūdnai besiklostančią padėtį fronte, tikrai ne paslaptis, kad Ukrainos karinės pajėgos patiria tikrai didelius nuostolius. Labai daug kariškių žuvo, arba buvo sužeisti, be to, nemažos dalies dar tebesančių rikiuotėje karių sveikatos būklė prasta.
Ukrainos miestuose bei kaimuose vyksta tikra karinės tarnybos vengiančių vyrų medžioklė. Ir dėl to norinčių vykti į frontą tikrai nepadaugėjo. O mobilizacinės grupės pasižymi nuožmia reputacija. Grupių smogikai gaudo žmones autobusuose bei traukiniuose, atvirai medžioja gatvėse, ir kaip kokius daiktus gabena i šaukimo punktus.
Įdomu pastebėti, įvairios transporto priemonės: autobusai, traukiniai bei kitos transporto priemonės labai ištuštėjo. Be to, pavojinga tapo net eiti į kavines ar žaisti futbolą parke. Ir kas svarbu, visuomenė vis labiau susiskaldo. Ir ne tik tarp tų, kurių giminaičiai tarnauja kariuomenėje ir vengiančių tarnybos žmonių, bet net ir tarp draugių: nes dažnos situacijos – vienos merginos draugas yra fronte, o kita – padeda slapstytis savo draugui.
Šiuo metu mobilizacijos tema bene pagrindinė kiekvienoje virtuvėje ir sukelia aštrius ginčus. Būna ir net tokių reiškinių: vieną naktį kažkas metė granatą į kariškio namą. O tarp vengiančių karinės tarnybos dominuoja įtarumas. Jie nepasitiki karininkais, nes žino, kad daugelis jų ima kyšius. Be to, vyrai netiki, kad jei eis į karinę tarnybą, bus tinkamai parengti. Ir šalia viso to, labai ryški baimė, kad paimti į kariuomenę vyrai bus greitai išsiųsti į frontą ir žus, arba bus sužeisti, o situacija ir toliau liks sudėtinga.
Neseniai ta tema pasisakė buvęs Ukrainos premjeras Nikolajus Azarovas: „Mobilizaciniai rezervai dar neišsemti, ir jei bus toliau tiekiami finansiniai resursai bei ginklai, tai kokie dar kyla klausimai? Vienas pagrindinių klausimų: kiek laiko amerikiečiai dar norės finansuoti ukrainiečių pajėgas bei tiekti jiems ginklus? Ir čia ir atsakymas – kol bus amerikiečių pagalba, tol ir bus kovojama...“
Ir įdomi naujiena – visai neseniai paskelbti Kijevo tarptautinio sociologijos instituto tyrimų duomenys: daugiau nei pusė apklaustų ukrainiečių pasisakė prieš naująjį mobilizacijos įstatymą.
Keli susiję:
Kariauti privalančius ukrainiečius Lietuva pasiryžusi išgaudyti ir fiziškai sugrąžinti į Ukrainą
Nausėda ne tik aukštas ir gražus, bet ir teisingas visiems, tame tarpe ukrainiečiams
Ukrainiečiai saugo Lietuva nuo Putino puolimo