2024 m. rugpjūčio 25 d.

 

Ukrainos kultūrinės vertybės keliauja juodosios rinkos takais

2
Paskelbta: 2024-08-25 14:37 Autorius: Antanas Mikėnas
Isako Brodskio vardo meno muziejus Berdianske, iš jo pagrobta daug vertingų paveikslų.

 

Neseniai portale ekspertai.eu buvo publikuotas straipsnis apie padėtį Ukrainos muziejų sektoriuje („Ukrainietiški zigzagai: muziejinių vertybių paslaptys“). Tenka pripažinti: Ukrainą sukrėtusi krizė smarkiai palietė ir kultūros sritį. Jau nagrinėjome nemažai niuansų, kaip gi grobstomos muziejinės vertybės. Tačiau verta dar išsamiau pažvelgti į šios svarbios sferos vingius. Nes muziejų sektorius, itin svarbi kultūros srities istorinio paveldo dalis.

Žvelgiant dar į dar truputį ankstesnį laikotarpį: 2022-2023 metus, ir aiškinantis konkrečius faktus, aiškėja: kad kartais meno vertybių grobimas buvo vykdomas itin ciniškai, ir vieni iš ryškių pavyzdžių – tai Berdiansko, Melitopolio muziejų ekspozicijų „išretinimas“ stambiu mastu.

O šiuo metu viskas vyksta labiau klastingai, tačiau pagal kažkieno suregztą planą. Štai prieš vos keletą dienų, rugpjūčio 21 d. gauta informacija, jog jau išgabenami vertingi eksponatai iš Sumų, Kоnоtopo ir Gluchovo muziejų. Ir muziejų darbuotojai negalėjo lydėti automobilių, kuriuose buvo gabenamos kultūrinės vertybės. Ir tai kelia ryškius klausimus: kur nukeliaus tie eksponatai? Gal atsidurs Užgorode, ir iš ten jau pateks į plačiąją Europą.Kaip jau iškeliavo daug Ukrainos kultūrinių vertybių, labai dažnai būtent per Užgorodą.

Klastingų pinklių spąstuose

Nyderlanduose ir Ispanijoje atsidūrė itin vertingi eksponatai: meno kūriniai iš taip vadinamos skitų aukso kolekcijos. Kokia jų istorija?

2013 metų pabaigoje ir 2014 metų pradžioje daug šių kūrinių buvo išgabenti į parodas, kurios vyko Nyderlanduose. Šie eksponatai buvo paimti: iš Kerčės istorijos muziejaus, Tauridos centrinio nuziejaus, Bachčisarajaus istorijos muziejaus ir dar vieno kiek smulkesnio muziejaus 2014 metų pabaigoje Krymo muziejų atstovai kreipėsi į Nyderlandų valdžios pareigūnus su prašymu gražinti skitų aukso kolekcijos dirbinius. Tačiau jiems buvo pasakyta, jog į Krymą meno dirbiniai nebus gražinti, neva šis regionas užgrobtas Rusijos, ir dėl to yra kliūtis jų gražinimui. Tada po kurio laiku Krymo muziejų atstovai kreipėsi į Nyderlandų teismus.

Ir štai vyko ilgas teisminis procesas. 2016 metais Amsterdamo apygardos teismas priėmė nutartį-kad šios kolekcijos dirbiniai turi atitekti Ukrainai. Tai buvo apskusta, tačiau 2021 metų spalio mėnesį Apeliacinis teismas priėmė tokį pat verdiktą. Ir tada dar buvo kreiptasi į kitą instanciją. 2023 metu birželio 9 d. Nyderlandų Aukščiausiasis teismas paliko galioti tą pačią nutartį dėl skitų aukso kolekcijos. Tačiau kas įdomu – vertingi meno kūriniai dar iki iki šiol yra Nyderlanduose. Kodėl?

Nes pateikta virš 700 tūkstančių eurų sąskaita už ilgalaikį eksponatų saugojimą. Tačiau Ukrainos valdžia neapmoka sąskaitos, ir tokiu atveju kolekcija nėra gabenama į Ukrainą.
Kas dėl Ispanijos, tai ten atsidūrusių šios kolekcijos dirbinių dalia gan paslaptinga. Aišku tiek, kad keliolika dirbinių dingo, kai buvo gabenami iš Roterdame vykusios parodos atgal i Amsterdamą. Ir štai neseniai dalis jų pastebėti Ispanijoje vykusiame aukcione.

Kaip iš muziejų dingsta kultūros vertybės?

Praėjusiame straipsnyje aprašėme kai kuriuos būdus, kaip gi iš muziejų dingsta vertingi eksponatai. Šiame straipsnyje pateikiame ir kai kuriuos kitus pavyzdžius. Reikia pastebėti: kartais grobimai vyksta tikrai subtiliai, prisidengiant tam tikrais potvarkiais, o kartais vyksta banalūs grobimai.

Štai 2023 metų gegužės mėnesį paaiškėjo, jog is Kijevo muziejų dar 2023 kovo mėnesį į Prancūziją išgabenti visa eilė vertingų meno kūrinių, tane tarpe senovinės bizantiškos ikonos. Kas įdomu, kad tie meno kūriniai nebuvo gabenami iš sostinės 2023 vasario-gegužės mėnesį, kai Kijevui realiai grėsė pavojus, o išgabenti gerokai vėliau. Dabar gi teigiama, jog padėtis Ukrainoje grėsminga, ir šiuos eksponatus reikia ir toliau laikyti Prancūzijoje. Akivaizdu, kad mažai šansų, jog tie meno kūriniai bus grąžinti į Ukrainą.

O štai Ukrainos pakraščiuose esančių miestų muziejų eksponatai buvo nuožmiai grobstomi dar 2022 metų vasarį. Kaip paaiškėjo, 2022 metų vasario 24 dieną, tądien prasidėjo karinis konfliktas, iš Melitopolio muziejų dingo kai kurie vertingi eksponatai. Manyta, kad jų dingo labai daug, nes kovo mėnesį vykdant peržiūras, iš karto pastebėta jog trūksta daug vertybių. Tačiau kiek vėliau paaiškėjo, kad dalis eksponatų buvo jau pagrobti iš muziejų, tačiau nespėta jų išgabenti iš Melitopolio. Vienas iš pavyzdžių: gana daug vertingų meno kūrinių rasta vieno iš buvusio muziejaus vadovų giminaičių name.

Mažiau pasisekė Berdiansko muziejams. Štai Isako Brodskio vardo meno muziejaus ekspozicija smarkiai nukentėjo. Kaip teigia šio muziejaus darbuotoja Alevtina Krivanova, nustatyta, kad trūksta kelių dešimčių vertingų paveikslų – tai paties Isako Brodskio, taip pat Ivano Aivazovskio, Ivano Kramskojaus, Aleksandro Benua bei kai kurių kitų žymių dailininkų kūriniai. Svarbus niuansas, muziejai mieste uždaryti jau pirmąją karinio konflikto dieną –vasario 24-ąją, o Rusijos kariškiai įžengė į Berdianską vasario 28 d. vakare. Kelias savaites mieste buvo neramu, kai kas bandė kelti riaušes, vyko padegimai, karinių patrulių apšaudymai. Ir tik tada, kai dalis destruktyvių asmenų buvo sulaikyti arba pasitraukė, padėtis aprimo. Ir štai muziejai ėmė veikti tik kovo gale. Tada ir suvesti galai, tapo tikrai aišku, jog meno muziejuje jau nėra pačių vertingiausių paveikslų. Pagrindinė versija – pirmomis karinio konflikto dienomis, vasario 24-27 d. tuometiniai I. Brodskio meno muziejaus vadovai pasisavino tuos paveikslus ir pasitraukė į Kijevą.

Taigi, Ukrainoje greta vyrų medžioklės klesti ir kultūros vertybių medžioklė. Štai taip Ukrainoje klestintys šešėliniai klanai „žengia į Europą“. Stambaus masto muziejinių vertybių grobstymas, apgailėtinas reiškinys. Ir tai tikrai kenkia Ukrainos kultūros sričiai. Deja, dabar ten toks laikmetis, viskas perkama ir parduodama iki paskutinio kraujo lašo.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
2. Tą patį
(2024-08-25 15:58:11)
(78.56.75.110) Parašė:

Ukrainos nac.patriotai su dideliu užsidegimu prasuka su atimtų Ukrainos provoslavų cerkvių relikvijom. Ką tik Zelenskis uždraudė visas Ukrainos provoslavų cerkves. Įstatymas įsigalios po 30 dienų. Taip, kad didelės reikšmės provoslavų cerkvių relikvijų juodoje rinkoje stipriai padaugės. Tpskant - Slava herojam ! ...



1. tr
(2024-08-25 15:45:54)
(78.56.191.173) Parašė:

Banditėliams ta ukraina iki vienos vietos ju tikslas pasipelnyti,o visa kita neidomu nes reikia gerai apsirupinti kad nors nameli Graikijos saloje ipirktum salia musų didžiojo patrijoto anuko.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras