Turbūt visi gerai įsidėmėjo dėdę su dideliais ūsais, kuris televizoriaus ekrane kalbėdamas apie itin prastos būklės Vilniaus kelius kaltino pačius vairuotojus, jei jie tokių duobių nespėja apvažiuoti."Kategoriškai esame nusiteikę žalos neatlyginti, nes tikrai įžvelgiu pačių vairuotojų kaltės dėl elementaraus neatsargumo", - situaciją komentuoja UAB "Grinda" vadovas, kuris, gaudamas ministro dydžio algą ir yra atsakingas už miesto kelių būklę.
Tačiau šį kartą ne apie duobėtus miesto kelius, kuo tiesiogiai privalo rūpintis šis neeilinis Vilniaus savivaldybės UABas, o apie kitą šios įmonės neteisėtą, tačiau pelningą veiklą.
**********
Praeitų metų rugsėjį jau esame publikavę straipsnį "Grinda - naminių gyvūnėlių getas", kuriame buvo skelbiami šokiruojantys faktai, pasakojantys kokiomis klaikiomis sąlygomis laikomi gyvūnai, išvardinta eilė įvairiausių kitų pažeidimų.
Pasiteiravus Vilniaus miesto savivaldybės, ar vis dar egzistuoja mieste beglobių gyvūnų problema, savivaldybės atstovai patikino, kad problemų jau nėbėra ir savivaldybė per savo įmonę UAB "Grinda" puikiai tvarkosi su beglobiais.
Tačiau EKSPERTAI.EU turima informacija byloja ką kitą. Kiekvieną pavasarį tūkstančiai beglobių atvestų jauniklių, perpildo privačių asmenų įsteigtas prieglaudas. Priešingai nei kitose šalyse, Lietuvoje nėra vedama jokia beglobių gyvūnų statistika.
Oficialiai rūpintis beglobiais gyvūnais Vilniuje yra pavesta UAB "Grinda" bent jau taip teigiama šios įmonės internetiniame tinklapyje. Ten tai pat rašoma, kad 2002 m. reorganizavimo metu bendrovė sustambinta, prijungus prie jos UAB "Vilniaus gatvės" ir UAB "Magistralė". 2004 m. iš AB "Vilniaus specialus autotransportas" nupirktas turtas bei technika, skirta gatvių priežiūrai žiemą, perimant ir gatvių priežiūros žiemą funkcijas. 100 procentų įmonės akcijų priklauso Vilniaus miesto savivaldybei.
Kaip pavyko išsiaiškinti Vilniaus miesto savivaldybės taryba 2006 m. neskelbdama viešojo paslaugų pirkimo konkurso pavedė UAB "Grinda" teikti "privalomąsias paslaugas" - miesto gatvių priežiūros žiemą, lietaus nuotėkų tinklų priežiūros ir eksploatavimą, avarinių situacijų gatvėse lokalizavimą, smėlio, sniego ir grunto sąvartynų eksploatavimą, mechanizuoto važiuojamosios gatvių dalies valymą ir plovimą, asfaltbetonio mišinių regeneravimą, betono gaminių laužo perdirbimą, beglobių gyvūnų priežiūros, karantino organizavimo ir eutanazijos, specialiąsias sanitarines paslaugas.
Vien tik naminių gyvūnų priežiūros, karantinavimo bei eutanazijos paslaugos, pavestos UAB "Grinda" kasmet mokesčių mokėtojams atsieina apie milijoną litų: 2008 metais - 925 tūkstančiai 277 litai, 2009 metais - 1 milijonas 101 tūkstantis 450 litų.
2004 m. ratifikavus Europos konvenciją dėl namuose laikomų gyvūnų apsaugos, Lietuvai įsigaliojo ir šios konvencijos 1 straipsnio 4 dalis, kurioje numatyta, kad gyvūnų globos namai turi būti ne pelno organizacija. UAB "Grindos" statusas - pelno siekianti organizacija. Vilniaus benamių gyvūnų sanitarinės tarnybos nuostatuose nurodoma, kad šie nuostatai parengti atsižvelgiant į minėtą konvenciją.
2009 m. liepos 31 d. grupė visuomenės atstovų kreipėsi į Seimo kontrolierių įstaigą dėl Vilniaus miesto savivaldybės administracijos veiksmų susijusių su savivaldybei priklausančia UAB "Grinda" veiklos. Jų skundą išnagrinėjusi seimo kontrolierė V. Pilipavičienė pateikė rekomendacijas Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriui V. Milėnui iki 2009 m. gruodžio 31 d. pašalinti neatitikimus Europos konvencijai.
Pasvarsčiusi pusantrų metų savivaldybė 2011 m. sausio mėnesį nutarė pakeisti UAB "Grinda" Vilniaus gyvūnų globos namų pavadinimą į Vilniaus benamių gyvūnų sanitarijos tarnybą, taip dar sustiprindama savo veiklos neatitikimą konvencijai.
EKSPERTAI.EU sulaukė susirūpinusių piliečių laiškų, iš vieno jų ištrauką pacituosime:
"Lietuvos Respublikos konkurencijos taryba, reaguodama į STT kreipimąsi dėl Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2006 m. rugsėjo 20 d. sprendimo Nr. 1-1342 "Dėl pavedimo uždarajai akcinei bendrovei "Grinda" teikti privalomąsias paslaugas" atitikties Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 4 straipsnio reikalavimams", atliko tyrimą ir nustatė, kad buvo pažeistas konkurencijos įstatymas nepaskelbus viešo konkurso.
Tačiau, praėjus net metams po Konkurencijos tarybos išvadų savivaldybė gyvūnų laikymo paslaugos pirkti pagal Viešųjų pirkimų įstatymą nesusiruošia, nors buvo įpareigota tą atlikti per 3 mėn. nuo Konkurencijos tarybos sprendimo.
Žinoma, visa tai nestebina, žinant kokia padėtis su viešaisiais pirkimais Lietuvoje, kai pats viešųjų pirkimų vadovas teigia, kad “viešieji pirkimai - valstybės katastrofa”.
Be to, Vilniaus miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai atlikus tyrimą Audito išvadoje ir Sprendime dėl UAB "Grindos" (2010-05-19) konstatuota, kad šį įmonė pažeidė eiles įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimus, tarp jų - verslo apskaitos standarto, vyriausybės nutarimų, darbo kodekso, kolektyvinės sutarties, akcinių bendrovių įstatymo, viešųjų pirkimų įstatymo ir kitas nuostatas. Visa tai išsamiai aprašė Valstybės kontrolė."
Taigi, kaip matome, ne vienas ir ne du klausimai kyla besigilinant į šio tikrai universalaus UABo veiklą.
Siekdami išsklaidyti Vilniaus visuomenės įtarimus, kad UAB "Grinda" Vilniaus benamių gyvūnų sanitarijos tarnyba neskaidriai vartoja mokesčių mokėtojų pinigus, EKSPERTAI.EU kreipėsi į Vilniaus savivaldybę prašydami atsakyti į eilę klausimų ir suteikti reikalingą informaciją apie šį visuomenės dėmesį patraukusį valdišką UABą.
Su klausimais Vilniaus savivaldybei galima susipažinti ČIA.
Kitą savaitę skaitykite apie tai, kaip Austrijos fondas "Vier Pfoten" sutiko bendradarbiauti su Lietuva ir teikti savo pagalbą nemokamai sterilizuojant ir vakcinuojant beglobius gyvūnus. Ir kaip šis pasiūlymas išgąsdino šioje srityje besipelnančius savivaldybės valdininkus ir su jais susijusius privačių veterinarijos klinikų savininkus.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu