Neseniai informavome, kad Užsienio reikalų ministerija (URM) atsisakė suteikti detalią informaciją apie Justus Lipsius pastato Briuselyje dekoravimo paslaugas.
URM nurodė, kad į kainą, apskaičiuotą cento tikslumu, įtraukta: dekoravimo projekto koncepcija, dekoravimo projekto gamybos darbai, dekoravimo objektų transportavimo Vilnius-Briuselis-Vilnius išlaidos, dekoravimo objektų instaliacijos / montavimo ir išmontavimo darbai bei dekoravimo projekto priežiūra 2013 metų antrąjį pusmetį.
Tačiau paprašyta nurodyti, kiek kainuoja kiekviena iš šių išvardytų paslaugų, URM pareiškė, kad ši informacija yra įslaptinta:
Vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo 41 straipsnio 5 dalimi, detalesnės informacijos, kokios yra šios kainos sudedamosios dalys, pateikti negalime.
Suprasdami, kad toks URM atsakymas tėra įžūlus piliečių mulkinimas vidury baltos dienos, ekspertai.eu kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą, prašydami paaiškinti, ar tikrai, kaip teigia URM, nurodyta įstatymo nuostata neleidžia teikti visuomenei informacijos apie jau įvykusiame konkurse laimėjusio pasiūlymo kainos sudedamąsias dalis.
“Užsienio ministerijos cituojamas Viešųjų pirkimų įstatymo straipsnis apibrėžia informacijos pateikimą pirkimo kandidatams ir dalyviams, bet ne žiniasklaidai. Tarnybos nuomone, jei pati perkančioji organizacija iš tiekėjų reikalavo detalios informacijos apie pasiūlymo kainos sudedamąsias dalis, ši informacija neturėtų būti slapta (būna ir taip, kad prašoma pateikti tik galutinę kainą). Žinoma, ši informacija turėtų būti vieša, jei teikėjas nenurodė jos kaip konfidencialios. Tačiau Tarnyba yra pasisakiusi ir prieš piktnaudžiavimą konfidencialumu – perkančioji organizacija tiekėjų turėtų paprašyti pagrįsti vienos ar kitos pasiūlyme pateikiamos informacijos konfidencialumą, kad tai, kas iš tiesų nėra slapta kaip, pavyzdžiui, komercinės paslaptys, sutarčių informacija, nebūtų slepiama po konfidencialumo skraiste”, - labai suprantamai viską paaiškino Viešųjų pirkimų tarnyba.
Taigi, vengdama pateikti informaciją, kuri nėra slapta, URM pritaikė ekspertai.eu įstatymo nuostatą, kuri taikoma ne žiniasklaidai, bet viešojo pirkimo dalyviams ir kandidatams.
Turėdami neišsenkančius kantrybės išteklius ir būdami užgrūdinti jau ne vienerius metus trunkančio bendravimo su institucijomis, ištobulinusiomis piliečių mulkinimo meną, ekspertai.eu dar kartą kreipiasi į URM:
Nustokite meluoti ir apsimetinėti kvailiais. Dar kartą gražiai prašome: malonėkite pateikti išsamią tiek šio projekto, tiek viso Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai santūraus 214 milijonų litų biudžeto detalią sąmatą.
Žinodami, kad šis gražus prašymas tarnautojams greičiausiai nepadarys jokio įspūdžio, kreipiamės ir tiesiogiai į apsimelavusių tarnautojų vadovą, užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių:
Ministre, nėra gerai, jei šalyje, kuri rengiasi pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai, Jūsų vadovaujami valdininkai be gėdos mulkina piliečius, dangstydamiesi neegzistuojančiais įstatymų apribojimais teikti informaciją, kuri privalo būti vieša. Jei nemanote, kad toks Jūsų pavaldinių cinizmas turi ką nors bendra su europinėmis demokratijos tradicijomis, prašome užtikrinti, kad ekspertai.eu bus suteikta detali informacija apie tai, kam konkrečiai bus panaudoti 214 milijonų litų mokesčių mokėtojų pinigų.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]