Š. m. gruodžio 13 d. Kretingos muziejaus Baltojoje salėje vyko Vakarų Lietuvos regiono konferencija, kurios tema buvo „Stabdykime smurto ratą“.
Nėra paslaptis, kad šiandieninėje visuomenėje pasireiškia labai dažni smurto atvejai prieš moteris. Smurtaujama siekiant priversti savo auką kentėti ir taip įgyti jos atžvilgiu ypatingos galios – įgyti nuolankumą, paklusnumą, atsidavimą, parsidavimą, suteikti jai nemalonius išgyvenimus, sužalojimus, nesveikatą ar atimti gyvybę. Tai išreišiama šiurkščia prievarta, fizinėmis ir emocinėmis kančiomis, kurių tikslas – priversti savo auką kentėti, ir taip siekiama įgyti jos atžvilgiu ypatingą galią.
(Kofis Ata Ananas)
Konferencijos pradžioje Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro projektų koordinatorė Marija Juškienė, norėdama supažindinti su kampanija „16 dienų be smurto prieš moteris“, pristatė kelias „Suplėšytos suknelės“ istorijas. Pajausti šias liūdnas istorijas padėjo įsiliejusi Meno mokyklos akordeonistų ansamblio muzika.
Nėra paslaptis, kad smurtą dažniausiai gimdo smurtas. Smurtininku negimstama, smurto išmokstama, ir tai gali tapti nuolatiniu elgesio būdu. Smurto atsiradimo priežastys labai įvairios ir aktualios sociologams bei socialiniams darbuotojams. Šilutės psichikos sveikatos centro vadovė, gydytoja psichiatrė psichoterapeutė Loreta Šiaudvytytė pasidalijo savo darbo patirtimi, kaip būtų galima padėti smurtą patyrusiai aukai.
Stengiantis užkirsti kelią smurtui prieš moteris ir norint užtikrinti saugumą šeimoje, yra kuriamos įvairos prevencinės galimybės, kurias savo pranešime aptarė ir supažindino LR Seimo narė, Moterų parlamentinės grupės pirmininkė Giedrė Purvaneckienė. Savo pranešime ji pateikė Policijos departamento prie VRM smurto šeimose (artimoje aplinkoje) statistinius rodiklius, kurie leidžia daryti išvadas, kad santykis tarp iškvietimų į šeimyninius konfliktus ir pradėtus įkiteisminius tyrimus nuo 2009 iki 2012 metų išaugo 41,5 %. Tai parodo, kad moterys pradeda nebetoleruoti smurto ir kreipiasi į atitinkamas instancijas ieškodamos pagalbos. Tai patvirtino ir Klaipėdos AVPK VTB PS vyr. specialistė savo pranešime „Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo įgyvendinimas Vakarų Lietuvos regione“, kuriame teigė, kad, nepaisant lėšų stygiaus, įstatymas buvo įgyvendintas ir šiemet jau buvo gauta 600 daugiau iškvietimų į namus dėl smurto šeimoje nei praėjusiais metais.
Dauguma moterų, nepaisant išsilavinimo ir užimamos vietos visuomenėje, yra patyrusios nuo vyrų smurtą. Kai kurios patyrė smurtą tik vieną kartą gyvenime, o kai kurios visa tai patiria labai dažnai, bet taikstosi ir kenčia, nes neturi kur išeiti. Smurto prevencijai didelę įtaką daro visuomenės švietimas. Pranešime apie specializuotų pagalbos centrų veiklą Vakarų Lietuvos regione savo pranešime daug dėmesio skyrė Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro direktorė, SPC vadovė Jurgita Cinskienė. O Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro direktorė Dalia Puidokienė savo pranešime „Smurtą artimoje aplinkoje patyrusios aukos įgalinimas pasitelkiant reikalingų institucijų pagalbą“ akcentavo, kad „norint išspręsti problemą reikia norėti ją spręsti“.
Konferencijos pabaigoje daugelis dalyvių pasidalino savo patirtimi ir išreiškė savo nuomones itin aktualiais klausimais.