Rugpjūčio 25 d. Lietuvos mokslo taryba pranešė, kad pradeda finansuoti skubius taikomojo pobūdžio mokslinius tyrimus valstybei ir visuomenei strategiškai svarbiais klausimais. Pagal šiais metais pradėtą vykdyti reikminių tyrimų projektų priemonę konkurso būdu atrinkti pirmieji tyrimai, kuriais valstybė siekia per maksimaliai trumpą laiką gauti taikomaisiais moksliniais tyrimais pagrįstus sprendimus ekonomikos, propagandos ir informacijos saugumo, krašto apsaugos ir kitais šalies vidaus bei užsienio politikos plėtros aspektais.
„Tai visiškai nauja mokslo konkursinio finansavimo schema, pritaikyta dinamiškiau panaudoti mokslo potencialą itin aktualių valstybės problemų sprendimuose. Jos esmė – sudaryti galimybę suinteresuotoms institucijoms užsakyti trumpalaikius taikomuosius mokslinius tyrimus pagal neatidėliotinai spręstinų problemų temas ir netrukus naudotis tyrimų rezultatais“, – teigia Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas prof. Dainius H. Pauža.
Konkurso laimėtojais pripažinti 9 projektai, jiems iki 2016 m. pabaigos bendrai skirta beveik 495 tūkst. eurų. Tyrimai vyks pagal penkias iš aštuonių konkursui institucijų suformuluotų temų: „Dezinformacija ir propaganda visuomenės informavimo priemonėse ir kultūrinėse veiklose Lietuvoje“, „NVS ir ES Rytų partnerystės šalių užsienio politikos raida Lietuvos, NATO ir ES šalių atžvilgiu“, NVS ir ES Rytų partnerystės šalių ekonominė ir politinė situacija: viešoji nuomonė, žiniasklaida ir demokratijos plėtros modeliai“, „Informacinių technologijų sprendimai Lietuvos kariuomenei“, „Skaitmeninių vaizdų analizės tobulinimas robotų aplinkos suvokimui gerinti“.
Pasak prof. D. H. Paužos, reikminių tyrimų projektai iš esmės skiriasi nuo kitų valstybės užsakymu vykdomų tyrimų. Jiems atlikti numatyta perpus mažiau laiko, nei paprastai jo skiriama mokslinių tyrimų projektams, siekiant kuo didesnės tyrimų praktinės naudos temas jiems teikia ir vertinime dalyvauja tyrimų rezultatus taikysiančios institucijos, o tai, kaip bus taikomi rezultatai, prižiūrės speciali ekspertų komisija.
Rudenį numatoma skelbti antrą reikminių tyrimų konkursą.
Šaltinis: lmt.lt
Lietuvos mokslo taryba yra patariamoji institucija Lietuvos Respublikos Seimui ir Vyriausybei mokslo, studijų ir eksperimentinės plėtros politikos klausimais.
Įgyvendindama Lietuvos mokslo politiką Taryba ne tik vykdo ekspertinę veiklą, mokslinės veiklos vertinimą, bet ir organizuoja atstovavimą Lietuvos interesams mokslo ir eksperimentinės plėtros klausimais Europos Sąjungos šalių narių darbo grupėse bei tarptautinėse organizacijose, įgyvendina programinį konkursinį finansavimą.
Lietuvos mokslo tarybos steigėjas yra Seimas. Tarybos veikla ir struktūra įtvirtinta Lietuvos mokslo ir studijų įstatyme, jos tikslai, uždaviniai, sudarymo ir darbo principai apibrėžti Seimo patvirtintuose nuostatuose.
Tarybą sudaro Tarybos valdyba, du ekspertų komitetai – Humanitarinių ir socialinių mokslų komitetas ir Gamtos ir technikos mokslų komitetas – ir Mokslo fondas.
Tarybos valdyboje darbuojasi: pirmininkas prof. Dainius Haroldas Pauža, pirmininko pavaduotoja, humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto pirmininkė prof. Rūta Petrauskaitė, pirmininko pavaduotojas, gamtos ir technikos mokslų komiteto pirmininkas prof. Konstantinas Pileckas, mokslinė sekretorė dr. Brigita Serafinavičiūtė, narys prof. Vladas Algirdas Bumelis, narys Kęstutis Jasiūnas, narė dr. Svetlana Kauzonienė, narys prof. Valdemaras Razumas, narė Vida Žagūnienė.
Susiję:
Lietuvos valstybės Didžioji (bendroji) strategija (visiškai slaptai)