2024 m. lapkričio 9 d.

 

Valstybė švenčia nežinia ką

54
Paskelbta: 2013-07-08 06:38 Autorius: Liudvikas Jakimavičius | ekspertai.eu

Įvairių per savo gyvenimus esame šventę švenčių: fasadinių, valdžios suorganizuotų, bet retsykiais ir visai kitokių, kylančių iš nutylėtų rūsčių tikrovių, netikėtai išnyrančių tarytum iš niekur, sukrečiančių ir jautriai iki geluonies užkliudančių slapčiausias sielos stygas. Buvome išmokę, kaip elgtis per sovietines Spalio, Gegužės pirmosios, Pergalės dienos, kovo aštuntosios, Lenino gimtadienių ir kitas groteskiškas šventes. Valdžios suteiktus laisvadienius nepraradę nuovokos ir humoro jausmo mūsų žmonės visai smagiai švęsdavo užstalėse. Dar sovietinių laikų saulėlydyje, pamenu, Krescensijus Stoškus mėgino aptarti fasadinių švenčių fenomeną. Jis rašė, kad šventė, jei nekyla iš žmogaus vidinės (istorinės, kultūrinės, religinės ar asmeninės) atminties, dažniausiai neturi prasminio ir emocinio turinio. Ji neturi šventumo matmens, būtino, kad būtų išgyvenama, kad teiktų katarsį ir atsinaujinimo viltį.

Šį šeštadienį Lietuva šventė savo Valstybės šventę – Mindaugo karūnavimo dieną. Seimo tinklalapyje randame tokią šios šventės anotaciją: „1253 m. liepos 6-ąją dieną buvo karūnuotas pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius Mindaugas.

1251 metais Mindaugui priėmus krikštą, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė popiežiaus Inocento IV Milane surašyta bule buvo paskelbta katalikiška Lietuvos karalyste. Tokiu būdu Lietuvos didysis kunigaikštis, vėliau Lietuvos karalius Mindaugas žengė žingsnį Lietuvos valstybės tarptautinio pripažinimo Europoje link. Vis dėlto karaliaus Mindaugo ir kunigaikštienės Mortos vainikavimas buvo dar reikšmingesnis pasiekimas Lietuvai, kai popiežiaus įsaku buvo įkurta Lietuvos vyskupija, o kartu ir Lietuvos valstybė.

1990 m. spalio 25 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas įstatymu „Dėl švenčių dienų“ liepos 6-ąją – Mindaugo karūnavimo dieną – paskelbė Valstybės švente.“ Štai taip. Kaip iš kokios stebuklinės pasakos. Vieną sykį per paskutiniojo tūkstantmečio istoriją nuo valstybės vardo paminėjimo visą dešimtį metų buvome karalyste - akimirksnį valstybės istorijoje.

Tarpukario Lietuvoje buvo mėginama įskiepyti Mindaugo karūnavimo dieną kaip valstybinę šventę, tačiau, matyt, nelabai sėkmingai, nes Vasario 16-oji ar su Vytauto kultu susijusios datos pasirodė esančios daug artimesnės žmonėms, nes labiau veikė kolektyvinę tautos vaizduotę ir sąmonę. Okupacijos metai tą nesėkmingą valstybės šventės skiepą su kaupu patvirtina. Priežasčių galėtų būti daug, kodėl atsitiko būtent taip, kad valstybingumo pradžios data buvo nustumta į antrąjį ar trečiąjį planą, o pokario rezistencijos vėliavoje gyvastį ir turinį išsaugojo Vasario 16 –oji.

Istorikų reikalas išsiaiškinti, ar iš tikro 1261–aisiais Mindaugas atsimetė nuo krikščionybės, susigrąžino Vokiečių ordinui užrašytą Žemaitiją ir pradėjo nuožmų karą su krikščionimis. Albertas Vijūkas-Kojelavičius savo veikale „Lietuvos istorija“ rašo: „Tuo tarpu Mindaugas, neseniai iš baimės priėmęs krikščionybę, viešai ją pripažino, tačiau vienas likęs, ant stabmeldžių aukuro aukodamas, ją begėdiškai įžeidinėjo. Kai praėjo pavojus ir atslūgo baimė, jis smarkiai gailėjosi šitaip padaręs (turima galvoje krikštas).“ Be abejo, Mindaugo apsisprendimas krikštytis nė kiek nebuvo panašus į Pauliaus atsivertimą. Religine prasme tai tikrai nebuvo šventas aktas, teikiantis pagrindo šį istorinį apsisprendimą švęsti kaip Lietuvos krikšto pradžią. Tai greičiau buvo tik gudri ir sėkminga politinė manipuliacija, po kurios, mūsų dienų terminais kalbant, buvo įvykdyta ir daugybė kriminalinių veikų, išžudant konkurentus, gimines ir niekuo dėtus taikius krikščionis. Mindaugo karaliaus istorija - labai sugestyvi medžiaga dramaturgams, jei nubrauktume nuo jos neoromantinę cukraus pudrą, kurios nenubraukė Justinas Marcinkevičius.

Šiandien mes į šį pasakojimą turėtume žvelgti visai kitu, tautos likimo, rakursu ir kelti klausimus ne apie asmenį, kuris toli gražu nebuvo riteriško kilnumo, garbės ir etikos pavyzdys, tačiau pamėginti suvokti atsivėrusios laiko akimirkos – Lietuvos karalystės - prasmę. Tikriausiai tai buvo toks laimingas istorinis atsitiktinumas, kai aplinkybės tiesiog pačios taip sukrito, kad jomis gudrus valdovas negalėjo nepasinaudoti. Nenuneigsi, turėjo Mindaugas žaidėjo dovaną, buvo nuožmus ir gudrus despotas, sugebėjęs susitvarkyti su konkurentais, bet šiandien mums kur kas svarbiau suvokti šios datos metafiziką. Karalius, gal net pats gerai nesuprasdamas, gavęs krikšto sakramentą, valdovo karūną ir skeptrą, Lietuvą įkėlė į Vakarų civilizacijos ir kultūros lauką. Jei nebūtų atsitikęs šis istorinis nuotykis, mūsų iš viso čia šiandien nebūtų.

Visa atgrasi ir brutali valdovų veikimo dramaturgija ir stilistika yra niekis, palyginti su perspektyva, kurią atvėrė Mindaugas, įkurdinęs tautą istorinio laiko paradigmoje. Metaforiškai kalbant, jis suderino Lietuvos laikrodį su civilizuotesnės Vakarų Europos laikrodžiais. Ne su Kremliaus kurantais.

Grįžkime dabar prie pradžios minčių, kurias šiandien derėtų aktualizuoti, kai šiomis dienomis švenčiame Lietuvos pirmininkavimo pradžią Europos Sąjungos Tarybai. Kai kam gal tai ir šventė, bet tikrai ne visaliaudinė. Lozungai neįtikina, nesukurtas turinys, žanras, raiška, o ir atlikėjų vaidyba labai dirbtinė, dangstanti netikrumą, godumą ir veidmainystę, teigiant blūdą, kad mes pusmetį būsime Europos valdytojais. Liokajaus puikybė yra graudžiai juokinga. Jei metafizinę valstybės tikrovę ir tapatybę aukojame dėl socialinės gerovės, tai nieko ir nekaltinkime, kad iš tokios valstybės bėga ir bėgs žmonės, nes neberanda sieloj motyvo vien tokiomis vertybėmis grįstos valstybės šventę švęsti.

O šventės siužetas ir motyvas švęsti galėtų būti labai paprastas – jos ašimi turėtų būti tautos ir valstybės savisaugos ir išlikimo lygtis. Karalius Mindaugas baltiškas žemes ir etnosus stengėsi suimti, suvienyti ir sutelkti, o mes šiandien ką čia veikiame, atsisakydami net to, ko niekas iš mūsų kartais ir neprašo? Valstybės diena turėtų tapti savisaugos švente. Tuomet šventė turėtų savo prasmę, veidą, raišką ir vertybinį turinį, pasipriešinant slinktims ir idėjoms, kurios niveliuoja mūsų tapatybę, o valstybę susina ir naikina. Tokia šventė, ne valdžios direktyvomis paskelbta, o visuomenės išsiilgta ir išgyvenama, gal net atsikariauta, būtų amžiams įkalta į tautos švenčių kalendorių.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
54. Pikasui
(2013-07-14 15:16:25)
(188.69.224.50) Parašė:

Tamstai nesiseka pamėgdžioti tikrojo Pikaso. Ir stilius ne tas,ir minčių raiška skurdoka. Sizifo darbas risti akmenį į kalną. Žemyn ritasi kur kas greičiau. Per paskutinius keturis metus sunaikinti visi demokratijos daigai. Burokevičiaus "augintinė" tapo hegemonu.



53. Patriotui
(2013-07-14 15:03:53)
(188.69.224.50) Parašė:

Lietuva buvo buferis,pastojęs kelią mongolams į Europą,vokiečiams į Latviją. Tad Europa ir nupirko Mindaugą, kad pagerintų susisiekimą tarp ordinų. Jokių žemių Mindaugas nesuvienijo,nes išžudė savo giminaičius,tuo pačiu iššaukdamas likusių neapykantą ir kerštą. Mindaugo karūna neišgelbėjo nuo mirties. Išdavikų visad toks galas.



52. Patriotui
(2013-07-10 15:29:42)
(78.60.3.165) Parašė:

Mielas, patriote, neniurzgėk. Viskas yra gerai. Nereikia eiti su velniu obuoliauti, nes prisiveis žarnyne kirminų.



51. Patriotas
(2013-07-10 06:21:46)
(78.60.13.192) Parašė:

Niurzgėkit, kad viskas blogai, kritikuokit, kiek norit ir kiek įstengiat, - man Liepos 6-oji yra Lietuvos valstybės gimimo diena! Aš visada švęsiu savo TĖVYNĖS gimtadienį, nesvarbu, kokiose kančiose ta MANO TĖVYNĖ buvo pagimdyta ir koks sunkus buvo JOS gyvenimas.



50. Juozas
(2013-07-09 11:42:37)
(86.38.12.113) Parašė:

sliauziojom vienai sajungai, dabar kitai ir nesulaukiam zadetos geroves. Musu buvusios valdzios su Adamkum priekyje kalbejo, kad Lietuva gali greitai pasiekti Airijos ekonomini lygi. Kur siandien tas ekonomikos lygis, kodel nebekalbama i kokia europine valstybe lygiuotis kai valstybeje klesti korupcija, kai Grybauskaites skiriamos teisesaugos savarankiskai nedirba, kai viskas yra kalbu lygyje ir dar uz grotu nera ne vienas vagis. Visi daug kalba, o darbu - NULIS. Greit rinkimai ir tusti visu plepalai.



49. is toros is torija rasoma sitaip
(2013-07-09 10:42:17)
(84.240.5.71) Parašė:

sugalvijo paskelbti iskrypeliu satanistu sekta pvz kad 21 amziuje lietuviai valge rusus dabar aisku to nepaskelbsi bet po 500 metu arba dar anksiau tai imanoma ,reikia tik siuo metu paruosti medziaga kuri isplauks po 500 metu o visa likusi info bus kruopsiai naikinama ,na o po 500 metu istoriniai saltiniai irodys kad lietuviai valge rusus .zinokite yra daugybe irodimu kad sekta butent taip ir daro ir tai liecia ne tik lietuvos bet viso pasaulio ,net senoves egipte buvo rasomi senoves papirusai ,rastai kalami visokie ant sienu su klaidinga info butent ateinanciom kartom ,tai jau dauk kur irodyta ,galai nesutampa ,isviso pasidomekit kada ta istorija buvo rasoma ar tik ne 18 amziuje ,supraskite istorija raso nugaletojai ,todel ir isnaikinti slavu ir baltu senoves rastas



48. Pikasas3
(2013-07-09 09:37:12)
(78.62.86.131) Parašė:

" Ketveri prezidentavimo metai "(K.Girnius. Alfa.lt.) KOMENTARAS Prezidentei Daliai Grybauskaitei skirti pagyrimai, "pagardinti" jos būdo, stiliaus ir siekių kritikos nėra visiškai iš piršto laužti. Politologas Kęstutis Grinius sugeba diplomatiškai fiksuoti ir pozityvius ir negatyvius momentus. Prezidentei D.Grybauskaitei šalies vadovės postas galima sakyti "iš dangaus nukrito". Pakako jai retų vizitų Lietuvoje metu pademonstruoti savo tvirtumą prieš tuometinę kairiųjų daugumos vyriausybę, trumpomis frazėmis pamokant, kaip gyventi ir visuomenėje pasklido euforija socdemų deleguotai eurokomisarei. Tikriausiai, V.Landsbergis turėjo galimybę arčiau ir geriau susipažinti su D.Grybauskaite ir jos tuometinėmis nuostatomis, dirbdamas jau Briuselyje. Jo išreikštas pasitikėjimas pilka praeitį turinčia kandidate, pasirodo, nebuvo klaida. Bent jau pagrindinė prezidentės linija nėra lygiagreti lietuviškų neokomunistų savanaudiškiems siekiams. Jau nekalbant apie ryškiausių "burokinių" darbiečių vadovybę. Jei pavyktų nutraukti "burokinių" jėgų bambagyslę su motininiais rezervais ir investicijomis į Lietuvos politiką bei kreivą ekonomiką - būtų pasiekta išties daug. Klaidų ir klaidelių pas darbščią prezidentę pastebėti buvo galima. Jos nebuvo dažnos ir daug nelėmė. Nuolat K.Griniaus primenamas nedalyvavimas susitikime su JAV prezidentu nebuvo didelė tragedija. Tie santykiai jau senokai užglaistyti. Lietuvos prezidentės populiarumas Europoje, autoriaus teigimu, didėja. Manau, kad K.Grinius turi galvoje ES šalis, kurių tarpe yra ir Lietuva. Mūsų valstybėje prezidentės įvaizdis, galima sakyti, pasiekė lubas ir augti dar daugiau demokratinėje šalyje jam, galima sakyti, nebėra kur. Matau tik vieną potencialų Lietuvos politiką, kuris ankstesniais metais galėjo pretenduoti į ES vadovo postą. Tai buvęs šalies aukščiausias politikas pagal pareigas Vytautas Landsbergis. Tačiau tada Lietuva dar nebuvo ES nare. Jei ir galėjo kas nors sutrukdyti profesoriui, tai tik jo tiesi kritika viskam, kas tos kritikos nusipelnydavo. Vakarų šalių vadovams gal tai ir nepatiko, nes tiesa ir jiems kartais "akis badė". Visiškai nesutinku su prezidento V.Adamkaus kadencijų vertinimu, kurį tradiciškai siūlinėja kairiųjų jėgų politologai. Esu įsitikinęs, kad būtent pirmos kadencijos 3/4 laiko V.Adamkus buvo labai susijęs su LDDP ir kitomis kairios bei centro pozicijomis. Nepamirškime, kad per rinkimus vėlesnei kadencijai kairieji jau rėmė K.D.Prunskienę, o V.Adamkus, pabandęs nesėkmingai kurti "Naująją politiką", daugiau niekada raiškiai ir tiesmukiškai kairiųjų nebeatstovavo. Beje,dideliam pastarųjų nepasitenkinimui. V.Adamkus netgi aiškino, kad antrame rinkimų ture balsuodamas jis būtų pasirinkęs D.Grybauskaitę, o ne A.Butkevičių...:) Kaip mename, antro turo neprireikė. Prezidentės, kaip valstybės vadovės kompetencijos ribos rėmėsi daugiau ekonominės nuovokos pagrindais. Teisinėje ir politinėje erdvėje jos pastangos bei kompetencija atrodė gan kukliai. Net ir šiandien ji pati prisipažįsta, kad nesupranta partijų vaidmens. Kuriant demokratine visuomenę, manau, tai nemažas trūkumas. Apsieiti be patarėjų didesnės paramos, kaip anksčiau skelbė vadovė, jai nepavyko, nes ir pavykti negalėjo. Po truputį, gal ne visad tolygiai pildėsi LR Kosntitucijos bei teisės suvokimo spragos, gerėjo kalbinė raiška. Prazidentė jau ir be lapelio sugeba normaliai regzti savo mintis, o keisti, prabėgšmais išsakyti ekspromtai tampa vis retesni. Bulvarinė žiniasklaida liūdi... Prezidentės bendravimas, autoriaus terminu, "su eiliniais žmonėmis" gerokai suvaržytas jos statuso. Tačiau ir šioje viešų ryšių erdvėje matosi ir pastangos, ir pasiekimai. Ko negali žodžiai, padeda plati šypsena. Manau, kad visuomenė tas pastangas mato ir jos jų neerzina taip, kaip kairio fronto ideologinių aktyvistų. Kada rinkome prezidentę iš gausaus, tačiau asmenybėmis kuklaus sąrašo, daugiau svarstytinų kandidatūrų buvo sunku įžvelgti. Kaip bus per sekančius prezidento rinkimus? - matysim. Visada geriausiai rinkti geriausią. Tikiu, kad sugebėsime tai padaryti. Kitu atveju risimės atgal. 24 metus šaliai kopus į kalną ristis atgal - būtų visiškas nonsensas... Taip, į kalną. Su stabčiojimais ir klupčiojimais kopėme aukštyn. To nematyti gali tik parsidavusi "purvasklaida" ir tie, kurie ja patiki.



47. skeptikams
(2013-07-09 07:29:40)
(78.62.133.231) Parašė:

džiaugiuosi Valdovų Rūmų atstatymu,taip pat ir švente- Mindaugo Karūnavimo diena. Jei norime niekinti- viską galime suniekinti - ir savo gimtadienį, savo tėvą ir motiną. Žmonėms taip nedaug smagių ,džiugių švenčių, vis liūdesį demostruojame,o čia, kai vasara,kai žmonėms pabūti kartu smagu,pasidžiaugti koncertais,renginiais,vis atsiranda niurgzlių,kurie bando zysti. Konservatoriams Valdovų rūmai netinka,nes ne jie iniciatoriai. Deja, pražiopsojo TS progą ,padaryti gerą darbą Lietuvai. Padarė kiti, gerai ,kad padarė.Tačiau ,manau,tie skeptikai,kurie čia aimanuoja, patys pirmieji puls į tuos Valdovų Rūmus, nors taip dergė visą dešimtmetį. Pravalgyti viską galima. Nieko savo šalyje neturėtume,nepastatytume,jei klausytume niurgzlių: nė vienos bažnyčios,nė vieno architektūros paminklo nebūtų. Todėl ačiū už bent vieną per Nepriklausomybės laiką gražų darbą, ir ačiū už šventę,kurią kiekvienas švenčiame kaip sugebame savo širdyje suvokti.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras