Pastaruoju metu daug ir dažnai kalbama apie Lietuvos politinį ir ekonominį saugumą, galimas provokacijas ar net intervencijos grėsmę iš kaimyninės valstybės. Valstybės vadovai sprendžia, kaip apsaugoti Lietuvą, kaip užtikrinti visų valstybės institucijų ir jėgos struktūrų pasirengimą galimiems nenumatytiems atvejams. Didelę atsakomybę saugant valstybės sieną jaučia ir valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai. Jie atsako už radiacinę kontrolę, ginklų, narkotinių medžiagų, kontrabandos gabenimą, nelegalių migrantų sulaikymą pasienyje. Istorinė patirtis rodo, kad pasieniečiai visada pirmi susiduria su provokacijomis ir pirmi stoja ginti savo valstybės.
Kai visa šalis telkiasi ir vienijasi prieš galimas grėsmes, kai kurios valstybės įmonės, tokios kaip „Tarptautinis Vilniaus oro uostas“, o tiksliau sakant, jo administracija, siekdama pelno, deda visas pastangas, kaip demoralizuoti pareigūnus, nuo kurių darbo priklauso ir oro uosto, ir keleivių, ir net valstybės saugumas.
Valdydama gana didelę teritoriją, ji nutarė atsikratyti pareigūnais, tiksliau, jų automobiliais iš šalia darbo esančių stovėjimo aikštelių, ir išnuomoti jas privačioms kompanijoms. Nors pareigūnams reikia tik keliasdešimties automobilių stovėjimo vietų. Tai kelia nuostabą, ypač žinant, kad jau esamose komercinėse aikštelėse apie trečdalis stovėjimo vietų yra tuščios. Taip VĮ „Tarptautinis Vilniaus oro uostas“ daro pelną. Maža to, manydami, kad pareigūnas – tai „trečias brolis Jonas“, pasiūlė statyti automobilius už dviejų kilometrų nuo darbo vietos, ir tie du kilometrai – tai prastai apšviesti narkomanų praminti takai, o pasiūlyta automobilių aikštelė netoli „čigonų taboro – narkomanų rojaus“. Žinant visa tai, apie pareigūnų automobilių ir pačių pareigūnų, o ypač pareigūnių, saugumą kalbėti galima tik labai sąlyginai, kaip ir apie skubų atvykimą į tarnybą iškilus pavojui ar esant būtinybei.
Nesinorėtų manyti, kad valstybės įmonė veikia prieš valstybę, tačiau tokie veiksmai verčia manyti arba abejoti minėtos įmonės vadovų lojalumu valstybei, o gal ir lojalūs, tik klausimas – kam? Blaiviai mąstantys vadovai turėtų suprasti, kad tokie jų veiksmai tiesiogiai prisideda prie pareigūnų demoralizavimo. Kai pareigūnas pradeda suprasti, kad jis yra tik kaip statistas, kurį galima stumdyti iš kampo į kampą, ir pirmoje vietoje yra pinigai, o valstybė ir vadovai nesuvokia, kad motyvacija yra labai svarbi norint kokybiško darbo ir pasitikėjimo, tada delsimas ar neveikimas situaciją paverčia „lėtai tiksinčia bomba“.
Naujausi įvykiai rodo, kad neparankios valstybės pirmiausia pradedamos griauti iš vidaus, o tik paskui prasideda intervencijos. Gal kas pamiršo, kad vidaus saugumas valstybėje ne mažiau svarbus už krašto apsaugą. O gal nepamiršo. Gal tai daroma sąmoningai, prisidengiant visokiais biznio planais, pelnais ar randant kitų motyvų?
Maža to, Valstybės sienos apsaugos tarnyba turės ne vieną tūkstantį litų papildomų išlaidų, nes reikės papildomai mokėti už padidėjusias transporto išlaidas.
Todėl norisi priminti Tarptautinio Vilniaus oro uosto administracijai, kad nuo kokybiško Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnų darbo priklauso ne tik oro uosto, bet ir visos valstybės įvaizdis, ir be šių pareigūnų Tarptautinis Vilniaus oro uostas būtų tik Vilniaus oro uostas.
Norisi priminti, kad pareigūnai tikrai nėra pastumdėliai, o gana sąmoninga ir vieninga bendruomenė, ir net jeigu jos reikalai nerūpi valstybei, tai valstybės saugumas kol kas vis dar rūpi pareigūnams.
Todėl Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, vykdantys tarnybą Tarptautiniame Vilniaus oro uoste, nori, kad valstybinės institucijos, o ypač Susisiekimo ir Vidaus reikalų ministerijos, atkreiptų dėmesį į minėtą nenormalią situaciją. Priešingu atveju pareigūnai pasilieka teisę ginti savo interesus visais teisėtais būdais, tarp kurių galimos ir protesto akcijos. Gal tokiu būdu pavyks atkreipti atsakingų pareigūnų dėmesį į tai, kaip elgiamasi su pareigūnais Lietuvoje, ir gal tokiu būdu ši žinia pasieks Lietuvą.
Sunku suprasti, kodėl mūsų šalyje pareigūnai, norėdami apginti savo teises ir interesus, visada turi imtis kraštutinių priemonių. Gal pas mus taip suprantama demokratija?
Lietuvos pasienio pareigūnų profesinės sąjungos vicepirmininkas
Rimantas Liepa
PAPILDYTA
Pirmiausia noriu užkirsti kelią terminų painiojimui. Pabrėžiu, jog VĮ „Tarptautinis Vilniaus oro uostas“ (toliau – TVOU) jam priklausančias automobilių stovėjimo aikšteles nusprendė paskirti komerciniams tikslams siekdamas efektyviau panaudoti patikėjimo teise valdomą valstybės turtą bei kurdamas patogesnę infrastruktūrą keleiviams. Tokių sąvokų kaip „demoralizavimas“ ar „nusikratymas“ vartojimas yra ne tik nekolegiškas, bet ir nekorektiškas. Juolab, kad po automobilių stovėjimo aikštelių pertvarkymo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (toliau – VSAT) pareigūnai ir toliau galės savo asmeninius automobilius neatlygintinai parkuoti tomis pačiomis sąlygomis kaip ir oro uosto darbuotojai. Svarbu pažymėti ir tai, jog VSAT pareigūnų tarnybinio transporto, tiesiogiai reikalingo jų pareigoms vykdyti, parkavimo vietos nėra niekur perkeliamos. Jos ir toliau bus prie pat darbo vietos ir suteikiamos neatlygintinai.
Antra, noriu kartą ir visiems laikams užkirsti kelią manipuliacijoms, jog perkėlus tarnybinę TVOU darbuotojų asmeninių automobilių stovėjimo aikštelę, ji taps mažiau saugi. Naujoji aikštelė bus įrengta prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto A. Gustaičio aviacijos instituto. O ne „čigonų tabore“ ar „jo prieigose“, kaip rašoma laiške žemiau. Neabejoju, jog akademinei VGTU bendruomenei būtų nemalonu išgirsti, jog pareigūnai instituto kaimynystę laiko nesaugia ar net grėsminga.
Be to, visus asmenis, naujoje aikštelėje parkuosiančius automobilius, nuo aikštelės iki Vilniaus oro uosto kasdien vežios nemokamas transportas, pritaikytas prie visų darbuotojų darbo grafikų (kelias pėsčiomis nuo instituto iki Vilniaus oro uosto keleivių terminalo trunka vos 7 minutes).
Vilniaus oro uostas turi vykdyti ekonomiškai efektyvią veiklą ir kurti pajamas, kelti keleivių aptarnavimo kokybę. To ir siekiame savo veikloje ir tikimės drauge su mumis dirbančiųjų palaikymo.
Su visa derama pagarba,
TVOU komunikacijos koordinatorė
Greta Babarskaitė