Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė kreipėsi į teismą, kad būtų paaiškinta, kodėl žemesnes pareigas einantys darbuotojai gauna 30 procentų didesnius atlyginimus. Nuo 2009 metų už nesumokėtą darbo užmokesčio skirtumą susidarė apie 60 tūkstančių litų, kuriuos kontrolierė norėtų atgauti. Toks valstybės tarnautojos elgesys papiktino Seimą, ir jo valdyba trečiadienį G. Švedienę iškvietė pasiaiškinti. Apie šią susidariusią situaciją su ja ir kalbamės.
– Kodėl kreipėtės į Vilniaus apygardos administracinį teismą?
– Konstitucinis Teismas yra pasisakęs dėl neteisėtai sumažintų atlyginimų valstybės tarnautojams, statutiniams pareigūnams ir teisėjams. Įgyvendinant Konstitucinio Teismo nutartį, nuo spalio 1 d. atkūrus atlyginimus daliai viešojo sektoriaus darbuotojų, susidarė situacija, kai dar labiau iškreipiami apmokėjimo už darbą proporcingumo ir teisingumo principai, t. y. mažesnę atsakomybę turintys darbuotojai gauna iki 30 proc. didesnius atlyginimus nei jų vadovai.
Konstitucinis Teismas dėl valstybės pareigūnų sumažintų atlyginimų kol kas nepasisakė, todėl ir kreipiausi į Vilniaus apygardos administracinį teismą, kad šis kreiptųsi į Konstitucinį Teismą išaiškinimo.
– Buvote iškviesta Seimo valdybos pasiaiškinti. Apie ką kalbėjotės?
– Seimo valdybos nariams paaiškinau savo sprendimo kreiptis į teismą priežastis.
– Ar ketinate atsiimti ieškinį?
– Šiuo metu tokio klausimo nesvarstau, nes iki šiol niekas, dėl ko kreipiausi į teismą, nėra pasikeitę.
– Seimo pirmininkė Jūsų elgesį pavadino neetišku ir nemoraliu bei nepagarba Lietuvos žmonėms ir pačiai valstybei. Ar noras atgauti savo uždirbtus pinigus yra neetiškas ir nemoralus?
– Nemanau, kad prašymas teismo pasisakyti dėl iškraipytų apmokėjimo už darbą principų sureguliavimo, siekti tiesos ir teisingumo yra nemoralu. Gerbiu valstybę ir jos žmones. Šia pagarba yra grįsta kiekvienos mano darbo dienos specifika – valstybiniais auditais maksimaliai užtikrinti, kad valstybės biudžeto lėšos ir valstybės turtas būtų naudojami efektyviai ir racionaliai. Politikų pareiga – teisėtomis priemonėmis garantuoti visos visuomenės gerovę.
– Kas kaltas dėl susiklosčiusios situacijos, kad aukštesnio rango pareigūnai uždirba mažiau nei jų pavaldiniai?
– Ši disproporcija atsirado priėmus įstatymą dėl atlyginimų atkūrimo ne visiems viešojo sektoriaus darbuotojams.
– Seimo narys Andrius Mazuronis Jūsų elgesį pavadino cinišku, amoraliu ir netinkamu pavyzdžiu valstybės tarnautojams. Ką manote apie šį pareiškimą?
– Politikų pasisakymų nekomentuoju. Tokia yra Seimo nario nuomonė. Aš manau, kad konstitucinių nuostatų pažeidimo toleravimas nėra tinkamas pavyzdys valstybės tarnautojams.
– Ar negalvojate apie atsistatydinimą?
– Apie atsistatydinimą būčiau turėjusi galvoti tuomet, jei būčiau nieko nedariusi matydama, kad valstybėje pažeidžiamos konstitucinės nuostatos. Neturėdama kitokios galimybės inicijuoti, mano manymu, pažeistų apmokėjimo už darbą proporcingumo ir teisingumo principų atkūrimo valstybės pareigūnams, kreipiausi į teismą asmeniniu ieškiniu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]