Valstybės kontrolė baigė 13-os valstybinių mokslinių tyrimų institutų auditą, kurio metu vertino, kaip valdomas valstybės turtas, kurio vertė 2014 m. buvo 284 mln. Lt.
Audito metu buvo nustatyta atvejų, kai šis turtas buvo valdomas nerūpestingai ir neracionaliai, sandoriai dėl jo panaudojimo sudaryti pažeidžiant teisės aktus, o vadovų priimti sprendimai nedavė maksimalios naudos visuomenei.
Valstybės kontrolė atkreipė dėmesį į pasikartojančius pažeidimus perduodant valstybės turtą mokslo ir technologijų parkų veiklai vykdyti. Parkai, panaudos ar nuomos pagrindu gavę patalpas, jas išnuomoja arba pernuomoja ir gauna 2-3 kartus didesnes pajamas nei pagrindinis turto valdytojas.
Be kitų pažeidimų, mokslinių tyrimų įstaigos vangiai sprendė netinkamo (negalimo) naudoti turto klausimus, o priėmus sprendimus, juos ilgai derino su Švietimo ir mokslo ministerija, neskyrė lėšų šio turto likvidavimui ar jo rekonstrukcijai.
Tik auditoriams pradėjus teikti pastabas, institutai ėmėsi priemonių šalinti nustatytus trūkumus ir pažeidimus, įgyvendinti audito rekomendacijas, rengti naujas ir tobulinti esamas kontrolės tvarkas ir procedūras.
Valstybės kontrolė taip pat domėjosi, kaip institutai įgyvendino ankstesnių auditų metu teiktas rekomendacijas. 2006 m. rekomendavus Nacionalinio vėžio instituto (buvusio Vilniaus universiteto Onkologijos instituto) vadovybei spręsti klausimą dėl keturių jungtinės veiklos sutarčių, kurių pagrindu buvo leista neatlygintinai naudotis patalpomis ir statiniais uždarajai akcinei bendrovei, asociacijai bei arkivyskupijai, nutraukimo, viena sutartis buvo nutraukta jau 2006 m., dar dvi – tik po septynerių metų (2013 m.). Ketvirtąją sutartį, dėl automobilių stovėjimo aikštelės, taip pat buvo delsiama nutraukti. Tik pasikeitus instituto vadovui, šis kreipėsi į teismą ir šių metų pavasarį teismas pripažino sutartį negaliojančia.
Nors Nacionalinis vėžio institutas įgyvendino anksčiau teiktas rekomendacijas, tačiau turto valdymo ir naudojimo pažeidimai kartojasi ir toliau. Vėl nustatyta turto nuomos, panaudos ir kitų pažeidimų. Be to, institutas iki 2014 sausio mėn. dalį prekių, paslaugų įsigijo be viešųjų pirkimų procedūrų. Tik auditoriams rekomendavus, sutartys dėl įsigytų prekių ir paslaugų, kurios viršijo teisės aktais leidžiamą trejų metų laikotarpį, buvo nutrauktos.
Šaltinis: vkontrole.lt
Susiję:
Valdiški kalbos standartai – visų šalies gyventojų turtas