Valstybės atkūrimo diena yra kasmet minima visose mokyklose, tačiau, ar visada ji sąmoningai prisimenama, ar moksleiviai įsigilina, kas, kaip ir kodėl įvyko tądien? Artėjant Vasario 16-ajai Nepriklausomoje Lietuvoj išaugę moksleiviai kviečiami pamatyti ne tik paradinę šios datos pusę. Jie galės pasiklausyti tikrų kovotojų už laisvę istorijų, jų patyrimų ir išgyvenimų, bus skatinami pasvarstyti, ar patys ryžtųsi tokiems išbandymams. Sostinės mokykloms „Skalvijos“ kino centras rengia išskirtinius lietuviškų filmų seansus, skirtus prisiminti mūsų istorinei praeičiai ir svarbiausioms jos laisvės kovoms. Filmus moksleiviams pristatys jų režisieriai.
Vasario 12 d. 13 val. naujausią filmą „Trispalvis“ (2013), atskleidžiantį pokario laisvės kovotojų dilemas, 8–12 klasių moksleiviams pristatys režisierius Vytautas V. Landsbergis. Pasak kūrėjo, istorija geriausiai išmokstama per asmeninę patirtį, kai susijaudini, kai tave tai paliečia. Sujaudintas pokario istorijos V. V. Landsbergis sukūrė jau antrąjį kino pasakojimą apie partizanus. Tik šįkart čia kalbama ne apie konkretų žmogų ar įvykį, o kuriamas apibendrintas pokario laisvės kovotojo portretas iš dvylikos to meto kovų liudininkų, buvusių partizanų ir jų ryšininkų, prisiminimų. „Trispalvio“ pasakojimas – tai savotiška sakmė apie partizanus. Ji skatina nenusileisti ir ryžtingai kovoti už teisę būti laisvais ir nepriklausomais, už savąją savastį ir tradicijas, mat prisilietus prie partizanų istorijos ir pats tampi stipresnis, daugiau pakeliantis. Partizaninė tema, anot režisieriaus, ypač turėtų būti artima vaikinams: ji susijusi su nuotykiais, karu, žvalgyba.
Vasario 13 d. 10 val. vieną ryškiausių pernai metų filmų „Ekskursantė“ (2013) 6–12 klasių moksleiviams pristatys režisierius Audrius Juzėnas. Daugelį žiūrovų jis paskatino ir vėl skaudžiai išgyventi vieną sudėtingiausių mūsų istorijos tarpsnių – masinius trėmimus į Sibirą. Sugrįžti į patį jų piką ir iš šių dienų perspektyvos įvertinti ano laiko kovas A. Juzėną pastūmėjo reali 11-etės istorija. Vežta į tremtį su šeima ir šimtais kitų lietuvių mergaitė sugebėjo pabėgti. A. Juzėnas nusprendė atkurti nelengvą jos kelionę namo. Tai jis daro nevardindamas istorinių faktų, neskaičiuodamas, kiek tūkstančių lietuvių buvo ištremta į atšiaurų Altajaus kraštą. Daug svarbiau jam perteikti atskiro tremtinio, šiuo atveju – Marijos, likimą. Jos vaidmenį jis patikėjo talentingai moksleivei Anastasijai Marčenkaitei.
Vasario 14 d. 13 val. 5–12 klasių moksleiviams siūloma pasižiūrėti Giedrės Žickytės dokumentinį filmą „Kaip mes žaidėme revoliuciją“ (2011). Pasak filmo režisierės, tai istorija apie mažą šalį, ypatingą jos laikotarpį ir žmones, kurie, nepaisydami pavojaus, iškovojo Nepriklausomybę su šypsena veide ir daina lūpose. Pagrindiniai jo veikėjai – „Anties“ muzikantai – perestroikos ir Sąjūdžio įvykių kontekste. Filme naudojami nematyti kadrai iš asmeninių archyvų, pateikiami muzikiniai intarpų iš roko maršų, skandalingo „Anties“ pasirodymo Sovietų Sąjungos centrinės televizijos tiesioginiame eteryje. Vienas svarbiausių režisierės tikslų buvo perteikti emocinę to laiko dvasią.
Registruotis į šiuos seansus „Skalvija“ kviečia iki vasario 11 d. elektroniniu paštu [email protected] arba telefonu 8 5 2610505. Bilieto kaina moksleiviui – 6 Lt. Daugiau www.skalvija.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]