|
Jei " Vaišvilaitė patvirtino Lietuvos įsipareigojimą nuosekliai dirbti UNESCO prioritetinėse srityse, tokiose kaip lyčių lygybė" tai Lietuva ir Lietuvos valdžia įsipareigojusi lietuvius padaryti psichiniais ligoniais su sutrikusia psichika nes pagal Tarpatutinį ligų klasifikatorių TLK - 10 tiesiogiai taikomą Lietuvos medikų tai spichikos mir elgesio sutrikimai : TLK 10
PSICHIKOS IR ELGESIO SUTRIKIMAI
F64 - Lyties tapatumo sutrikimai, F64.0 - F66.9(F00-F99)
F 64 - Lyties tapatumo sutrikimai
F64.0
Transseksualumas
Tai noras gyventi kaip priešingos lyties asmuo ir būti juo laikomam, paprastai lydimas diskomforto dėl savo anatominės lyties ar jos netinkamumo jausmo, ir noras būti gydomam (-ai) hormonais bei chirurgiškai, kad kūnas kiek galima labiau atitiktų pasirinktą lytį.
F64.1
Dvilypis transvestizmas
Tai priešingos lyties drabužių dėvėjimas, siekiant pasidžiaugti laikinu pabuvimu priešingos lyties asmeniu, bet netrokštant pastovesnio lyties pakeitimo ar su tuo susietos chirurginės operacijos. Persirengimo nelydi joks lytinis susijaudinimas.
Lyties tapatumo sutrikimas paauglystėje ar suaugusiame amžiuje, netransseksualus tipas
Išskyrus:
fetišinį transvestizmą (F65.1)
F64.2
Lyties tapatumo sutrikimas vaikystėje
Tai sutrikimai, kurie pirmiausia pasireiškia ankstyvoje vaikystėje (ir visada prieš lytinį brendimą) ir kuriems būdingas nuolatinis bei stiprus nepasitenkinimas esama lytimi, noras būti priešingos lyties atstovu arba primygtinis tvirtinimas, kad juo (ja) esama. Pasireiškia nuolatinis susidomėjimas priešingos lyties apranga ir veikla bei paciento esamos lyties nepripažinimas. Šiai diagnozei taikyti būtino ryškaus normalaus lyties tapatumo sutrikimo, vien „berniukiško“ elgesio, būdingo mergaitėms, arba „mergaitiško“ berniukų elgesio šiai diagnozei pagrįsti nepakanka. Esant lyties tapatumo sutrikimui, asmeniui, kuris jau yra lytiškai subrendęs arba jau pradėjo lytiškai bręsti, turi būti taikomas ne šis kodas, o sutrikimai, klasifikuoti F66.
Išskyrus:
egodistonišką seksualinę orientaciją (F66.1)
seksualinio brendimo sutrikimą (F66.0)
F64.8
Kiti lyties tapatumo sutrikimai
F64.9
Nepatikslintas lyties tapatumo sutrikimas
Lyties vaidmens sutrikimas, neklasifikuojamas kitaip
F65 Seksualinio pasirinkimo sutrikimai
F65.0
Fetišizmas
Tai negyvo objekto kaip stimulo panaudojimas seksualiniam sujaudinimui ar seksualiniam pasitenkinimui pasiekti. Daugelis fetišų skirti žmogaus kūnui, pavyzdžiui, aprangos ar avalynės gaminiai. Kiti plačiai paplitę fetišai pasižymi tam tikra medžiaga, pavyzdžiui, guma, plastikas ar oda. Fetišo objektai skiriasi pagal jų svarbą asmeniui: kai kuriais atvejais jie tiesiog tarnauja seksualiniam sujaudinimui, pasiekiamam įprastai, sustiprinti (pvz., partneris, dėvintis tam tikrą aprangą).
F65.1
Fetišinis transvestizmas
Tai priešingos lyties drabužių dėvėjimas tam, kad būtų lytiškai susijaudinta ir pasiekta priešingos lyties asmens išvaizda. Fetišinis transvestizmas skiriasi nuo transseksualinio transvestizmo tuo, kad pirmajam būdingas aiškus ryšys su seksualiniu sujaudinimu ir stiprus troškimas nusiimti aprangą pasiekus orgazmą ir seksualiniam sujaudinimui blėstant. Dažnai pastebima, kad fetišinis transvestizmas yra ankstyva transseksualumo fazė.
Transvestinis fetišizmas
F65.2
Ekshibicionizmas
Tai pasikartojantis ar nuolatinis polinkis apnuoginti genitalijas prieš nepažįstamuosius (paprastai – priešingos lyties) arba žmones viešosiose vietose, nekviečiant jų ir nesiekiant artimesnio kontakto. Paprastai, tačiau nebūtinai, apsinuogindamas asmuo lytiškai susijaudina ir dažnai masturbuojasi.
F65.3
Vojerizmas
Tai pasikartojantis ar nuolatinis polinkis stebėti žmones, užsiiminėjančius seksualine ar intymia veikla, pavyzdžiui, nusirenginėjančius. Tai paprastai sukelia seksualinį susijaudinimą ir masturbaciją ir yra atliekama stebimiems žmonėms nežinant.
F65.4
Pedofilija
Tai lytinis potraukis prie vaikų, tiek mergaičių, tiek berniukų, esančių prepubertinio ar ankstyvojo pubertinio amžiaus.
F65.5
Sadomazochizmas
Tai pasirinkimas tokios seksualinės veiklos, kuriai būdingas skausmo sukėlimas, pažeminimas arba vergavimas. Jei asmuo yra linkęs būti tokios stimuliacijos priėmėju, tai vadinama mazochizmu, jei suteikėju – sadizmu. Dažnai asmenį lytiškai jaudina tiek sadistinė, tiek mazochistinė veikla.
Mazochizmas
Sadizmas
F65.6
Daugybiniai seksualinio pasirinkimo sutrikimai
Kartais asmeniui pasireiškia daugiau nei vienas seksualinio pasirinkimo sutrikimas, ir nė vienas jų nėra vyraujantis. Dažniausiai sutinkama kombinacija yra fetišizmas, trasvestizmas ir sadomazochizmas.
F65.8
Kiti seksualinio pasirinkimo sutrikimai
Tai įvairūs kiti seksualinio pasirinkimo modeliai, tokie kaip nepadorūs pokalbiai telefonu, trynimasis į žmones perpildytose viešosiose vietose, siekiant lytiškai susijaudinti, lytinė veikla su gyvuliais ir smaugimo ar anoksijos panaudojimas seksualiniam sujaudinimui sustiprinti.
Frotažas
Nekrofilija
F65.9
Nepatikslintas seksualinio pasirinkimo sutrikimas
Lytinė deviacija, neklasifikuojama kitaip
F66 Psichologiniai ir elgesio sutrikimai, susiję su seksualine raida ir orientacija
F66.0
Seksualinio brendimo sutrikimas
Asmuo kenčia dėl neužtikrintumo savo lyties tapatumu ar seksualine orientacija, o tai sukelia nerimą ir depresiją. Dažniausiai tai pasitaiko paaugliams, kurie nėra tikri, ar jų orientacija yra homoseksuali, heteroseksuali ar biseksuali, arba asmenims, kurie po santykinai stabilios seksualinės orientacijos periodo, dažnai su ilgalaikiais santykiais, pastebi, kad jų seksualinė orientacija keičiasi.
F66.1
Egodistoniška seksualinė orientacija
Lyties tapatumu ar seksualiniu pasirinkimu (heteroseksualumu, homoseksualumu, biseksualumu arba dar lytiškai nesubrendus) neabejojama, bet asmuo nori, kad lyties tapatumas ar seksualinis pasirinkimas būtų kitokie dėl su jais susijusių psichologinių ir elgesio sutrikimų, ir gali reikalauti gydymo, kad juos pakeistų.
F66.2
Seksualinių santykių sutrikimas
Lyties tapatumas ar seksualinė orientacija (heteroseksuali, homoseksuali arba biseksuali) sukelia sunkumų užmezgant ir palaikant santykius su seksualiniu partneriu.
F66.8
Kiti psichoseksualinės raidos sutrikimai
F66.9
Nepatikslintas psichoseksualinės raidos sutrikimas
|