19-ojo Izraelio Kneseto (Parlamento) rinkimus laimėjęs „Likud“ partijos vadovas premjeras Benyaminas Netanyahu pareiškė, kad dešinieji toliau valdys šalį, nepaisydami didžiulio pasipriešinimo iš centro ir kairės. Iš rinkimų buvo šiurkščiai pašalinta palestinietė Kneseto narė Haneen Zoabi, kuri, pasak sionistų režimo, „palaiko terorizmą ir atmeta Izraelį kaip žydų ir demokratinę valstybę“. Apie tai pranešė viso pasaulio spauda, šioje publikacijoje cituosime Izraelio, Kataro ir Irano spaudą - „The Jerusalem Post“, „Haaretz“, „Ynetnews“, „Al Jazeera“, „Press TV“.
Sionistų „demokratija“ ir drąsi palestinietė parlamentarė
43 metų H. Zoabi – musulmonė, gimusi Nazareto mieste, studijavusi filosofiją, psichologiją, baigusi menotyros ir komunikacijos studijas. Ji buvo pirmoji arabė, Izraelyje baigusi tokio pobūdžio studijas.
H. Zoabi atmeta Izraelio, vien kaip žydų valstybės, idėją teigdama, kad ši yra rasistinė. Premjerą B. Netanyahu ji yra pavadinusi fašistu (www.jpost.com/JerusalemReport/Article.aspx?id=134436). Taip pat H. Zoabi yra pareiškusi, kad „dėl jėgų subalansavimo su Izraeliu“ Iranas turi teisę turėti atominį ginklą (www.jpost.com/Israel/Article.aspx?id=137734).
Drąsi moteris parlamentarė priekaištavo sionistams, kad šie neleidžia jai vadintis palestiniete. 2010 metų gegužės 31 dieną ji dalyvavo „Gazos flotilėje“, kurios metu jos akyse Izraelio specialiosios pajėgos nužudė taikius turkų protestuotojus. H. Zoabi savo kalboje Knesete tai pavadino „piratų karine operacija“ (www.haaretz.com/news/national/israeli-arab-mk-who-joined-gaza-flotilla-idf-raid-was-a-pirate-operation-1.293769). Ją kalbos metu kolegos nutraukinėjo, šaukė: „Varyk iš čia į Gazą, išdavike!“
H. Zoabi pasisamdė du asmens sargybinius, nes gavo daugybę grasinimų nužudyti. Vienas tipas, feisbuke siūlęs nemažą pinigų sumą už H. Zoabi galvą, buvo suimtas (www.jpost.com/Israel/Article.aspx?id=177648).
H. Zoabi buvo apkaltinta tėvynės (tiksliau – Izraelio) išdavyste, tačiau vėliau aistros aprimo ir 2011 metais generalinis prokuroras Yehuda Weinsteinas nutraukė bylą prieš H. Zoabi dėl įrodymų trūkumo.
2012-ųjų gruodžio 19 dieną H. Zoabi, dar kartą ketinusi balotiruotis į Knesetą, buvo pašalinta iš rinkimų. Taip įvyko todėl, kad „Likud“ partijos narys parlamentaras Ofiras Akunis (gim. 1973 m.) surinko reikiamą parašų skaičių dokumente, kuriame konstatuota, kad H. Zoabi „būdama Kneseto nare nuolatos kenkė Izraelio valstybei ir atvirai kurstė žmones prieš jos vyriausybę, institucijas ir karius“ (www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4317728,00.html).
Taigi pagrindinę priešininkę „Likud“ ir kiti valdantieji Izraelio parlamente pašalino. Jame praėjusioje, 18-oje, kadencijoje kartu su H. Zoabi buvo 17 arabų (kai kurie jų musulmonai, kiti – druzai, krikščionys). Praeityje Knesete yra buvę dar 49 arabų tautybės žmonės.
Iš viso Knesetą, pirmąsyk rinktą 1949-aisiais, sudaro tik 120 narių (http://main.knesset.gov.il/Pages/default.aspx). Izraelyje gyvena 8 milijonai žmonių, iš jų žydai sudaro 75 procentus.
B. Netanyahu planai
Rinkimų rezultatai parodė, kad laimėjo dupletas: valdančioji partija „Likud“ („Konsolidacija“), kuriai vadovauja B. Netanyahu, ir ultranacionalistai „Yisrael Beitenu“ („Izraelis – mūsų namai“), kurių lyderis – Kišiniove gimęs skandalingasis Avigdoras Liebermanas. Jo vadovaujama partija vienija daugiausia sekuliarius, rusakalbius žydus, atkeliavusius į Izraelį iš buvusios Tarybų Sąjungos. Ši partija savo doktriną remia bene žymiausio žydų teroristo Zevo (Volfo) Žabotinskio vizijomis, apie kurias (ir apie hipersionistus) neseniai rašė ekspertai.eu. „Yisrael Beitenu“ griežtai pasisako prieš palestiniečių integraciją į visuomenę.
Šių dviejų partijų dupletas naujajame Knesete bus didžiausias blokas, jis turės 31 vietą. Tiesa, praėjusiame Knesete jis turėjo 42 vietas.
B. Netanyahu į valdžią išrenkamas jau trečią kartą. „Didžiuojuosi būdamas jūsų premjeru", - pareiškė jis po rinkimų ir iškart perėjo prie antiiranietiškos retorikos. Pasak premjero, naujoji vyriausybė labiausiai dirbs penkiomis kryptimis. Pirmu numeriu kaip svarbiausia įrašytas saugumo nuo Irano užtikrinimas, kad „Iranas nepasigamintų atominės bombos“.
Priminsime skaitytojams – Izraelis, įvairiais duomenimis, turi kelis šimtus atominių bombų, kurių nėra deklaravęs jokioje tarptautinėje organizacijoje. B. Netanyahu pakartotinai pagrasino Iranui kariniu antpuoliu, melagingai apkaltindamas Teheraną, kad šis gaminasi bombą. Iranas neigia, kad kuria atominę bombą (www.presstv.ir/detail/2013/01/23/285041/netanyahu-repeats-antiiran-rhetoric).
Pyro pergalė
Po rinkimų į Knesetą aiškėja, kad dešinieji jame turės 61-62 vietas, centras-kairė – 58-59.
Siurprizą pateikė centristų partija „Yesh Atid“ („Ateitis yra“), vadovaujama žinomo aktoriaus, televizijos laidų vedėjo Yairo Lapido. Ji užėmė antrąją vietą ir turės 18-19 būsimų narių parlamente. Tai – visiškai nauja partija, įkurta 2012-aisiais, pranešė „Al Jazeera“ (www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/01/2013122214950510525.html).
Rinkimuose Izraelyje varžėsi 32 partijos.
Galutiniai rinkimų rezultatai bus paskelbti sausio 30-ąją. Naujoji Izraelio vyriausybė pradės dirbti vasario viduryje.
Izraelio politologas Yaronas Ezrahi B. Netanyaho pergalę pavadino „Pyro pergale“ [tai Epyro karaliaus Pyro pasiekta pergalė 279 m. pr. Kr. prieš romėnus, pareikalavusi itin daug nugalėtojų aukų; metafora reiškia, kad pergalė – abejotina ir dėl didelio aukų skaičiaus nepateisinama, - M. P.]. Pasak Y. Ezrahi, „nėra aišku, ar B. Netanyahu vėl taps premjeru. Jam kils nemažai sunkumų konstruojant perspektyvią koaliciją. Jei tai ir pavyks, Izraelio vyriausybė išsilaikys ne ilgiau kaip 18 mėnesių“ (www.presstv.ir/detail/2013/01/23/285040/exit-polls-show-netanyahu-ekes-out-victory).
[gallery link="file" order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]