Rytoj bus praėjusi lygiai savaitė nuo tos akimirkos, kai visuomenei buvo pranešta, kad Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo kviečiama liudyti vadinamojoje „Skiepų” byloje, tačiau atsisakė duoti parodymus, nusprendusi, jog jos apklausa – „perteklinis veiksmas”.
Eiliniam mirtingajam, be svarbios priežasties atsisakiusiam liudyti ar trukdančiam tirti baudžiamąją bylą, grėstų bauda arba areštas iki vieno mėnesio, kaip numatyta Baudžiamojo proceso kodekso 163 straipsnyje.
Mintis, kad jis gali pats nuspręsti, ar jo apklausa yra „perteklinis” veiksmas, paprastam žmogeliui tiesiog nekiltų.
Tačiau prezidentė sau tokį dalyką leido, prisiimdama teisę už prokurorus spręsti, kaip turi būti atliekamas tyrimas. Nemažai teisininkų ir politikų tokį D. Grybauskaitės veiksmą įvertino kaip teisinę sistemą ardantį akibrokštą ir net prakalbo apie apkaltą. Tačiau tokiu paburbuliavimu bent kol kas viskas ir baigėsi.
Ką mano apie prezidentės poelgį ir kokį įsivaizduoja tolesnį jo vertinimą, ekspertai.eu paklausė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko, generolo Vitalijaus Gailiaus.
– Kaip vertinate tai, kad D. Grybauskaitė atsisakė duoti parodymus byloje dėl slaptos Valstybės saugumo departamento pažymos atskleidimo?
– Prezidentė pasinaudojo baudžiamajame procese numatyta išimtimi, o tokia išimtis, manau, sukuria netinkamą precedentą nepasitikėti Lietuvos Respublikos teismais ir prokuratūra.
– Kokia yra ta išimtis, nes liudytojo pareiga liudyti įtvirtinta BPK 163 straipsnyje?
– BPK 82 straipsnis numato prezidentės apklausos ikiteisminiame tyrime tvarką. Prezidentei sutikus, ji gali būti apklausta savo rezidencijoje ikiteisminio tyrimo teisėjo. Ir ji negali būti apklausiama teisme (82 str. 1 d. tekstas: „Respublikos Prezidentą jo sutikimu apklausia ikiteisminio tyrimo teisėjas Respublikos Prezidento rezidencijoje. Į teismo posėdį Respublikos Prezidentas nešaukiamas”, – red. past.).
Manau, kad atsisakymas duoti parodymus rodo pavyzdį nepasitikėti Lietuvos teismais ir prokuratūra. Galbūt pagrindo nepasitikėti nekompetentinga Generalinės prokuratūros vadovybe ir būtų, tačiau tyrimą atliekantys prokurorai tikrai yra aukštos kvalifikacijos ir kompetencijos, todėl aš manau, kad reikėtų pasitikėti ir rodyti pasitikėjimo teisėsauga pavyzdį.
Bet skaitydamas tą pranešimą, kuris buvo išplatintas, aš matau, kad prieš jį rengdama prezidentės aplinka nelabai susipažino su baudžiamojo proceso nuostatomis ir patarėjai galėjo prezidentę suklaidinti, nes to pranešimo turinys man atrodo nesusietas su baudžiamojo proceso nuostatomis ir klaidinantis.
Pranešime parašyta, kad prezidentė spręs, ar duos parodymus teisme. O paskutinis BPK 82 straipsnio sakinys teigia, kad prezidentas į teismo posėdį nešaukiamas. Prezidentas apklausiamas ikiteisminio tyrimo teisėjo ikiteisminio tyrimo stadijoje, teisminio nagrinėjimo stadijoje prezidentas neapklausiamas.
– Ar galima sakyti, kad savo atsisakymu liudyti prezidentė D. Grybauskaitė trukdo tirti nusikaltimą?
– To reikia klausti prokuroro. Jeigu jie matė pagrindą ir bandė organizuoti apklausą, tai jiems yra poreikis. Aš neskaičiau bylos, o neskaitęs negaliu spręsti, ar tas veiksmas „perteklinis”, ar ne. Pranešime parašyta, kad tai „perteklinis” veiksmas. Bet spręsti galima tik žinant bylą.
– Koks toliau turėtų būti tokio prezidentės veiksmo vertinimas? Ar tas vertinimas yra įmanomas, ar visi pakalbėjo, ir tuo viskas baigėsi?
– Procesas nenumato, kad vieną kartą atsisakius, prezidentas nebegali būti daugiau apklausiamas. Ta procedūra gali būti kartojama. Tai priklausys nuo tyrėjų, kurie atlieka ikiteisminį tyrimą – jeigu jie matys, kad yra poreikis, niekas nedraudžia jiems dar kartą kreiptis. Ir niekas, aišku, nedraudžia prezidentei pasinaudoti savo teise atsisakyti.
– O kaip vertinate apkaltos galimybę, apie kurią kalbėjo, pvz., Aloyzas Sakalas?
– Jei kalbame apie atsisakymą duoti parodymus, įstatymas nėra pažeistas. Šitame kontekste įstatymo pažeidimo aš nematau jokio.
Susiję:
Prezidentė Dalia Grybauskaitė nusprendė, kad jos apklausa „skiepų” byloje yra „perteklinis veiksmas”
Prezidentė D. Grybauskaitė apdovanojo savo patarėją Daivą Ulbinaitę (papildyta)
D. Ulbinaitei nebereikia leidimo dirbti su slapta informacija
Seimo apsisprendimas dėl apkaltos
VSD ir prezidentės atakos prieš Lietuvą
D. Grybauskaitės „skiepų“ bylos laidotuvės – pernelyg ankstyvas renginys
Prezidentės „skiepų“ byla užstrigo mirties taške, reikia ją išjudinti
Generalinė prokuratūra privalo apklausti prezidentę D. Grybauskaitę
Plojimais gėdinti reikėjo ne STT
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]