2023 m. rugsėjo 25 d.

 

Vienintelė vis dar pasitaikanti negerovė – ne cenzūros, o etikos problemos

15
Paskelbta: 2012-11-28 12:46 Autorius: ekspertai.eu
Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos pirmininkas Linas Slušnys. Nuotr. facebook.com
Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos pirmininkas Linas Slušnys. Nuotr. facebook.com

Cenzūra yra vienas iš dviejų dalykų, kurie Lietuvoje neegzistuoja (pirmasis – politinė korupcija, apie tai rašėme čia: “Niekšai politinės korupcijos sargyboje”). 

Tokios brandžios demokratijos šalyse, kaip mūsų Tėvynė, tai tiesiog neįmanoma. Taip būdavo tik Sovietų sąjungoje, kur veikė Glavlitas (“Главное управление по охране государственных тайн в печати”), o dabar praktikuojama nebent autoritarinėse valstybėse (kiekvienam lietuviui suprantamas pavyzdys - Baltarusija, kur siautėja Aliaksandras Lukašenka).

Juk jeigu cenzūra Lietuvoje egzistuotų, apie tai pirmiausia imtų rėkti patys žurnalistai (tam jie ir vadinami sarginiais demokratijos šunimis), o jų organizacija, išdidžiai vadinama Žurnalistų sąjunga, nedelsdama paskelbtų griežtą pareiškimą ir inicijuotų tyrimą, kas ir kodėl pasikėsino į Konstitucijos garantuojamą žodžio laisvę.

Laimei, tokio reikalo nėra, nes žodžio laisvė Lietuvoje nevaržoma, draudžiamos temos neegzistuoja, o politikai ar verslininkai net nedrįstų nurodinėti, ką ir kaip žurnalistai turi skelbti visuomenei, o ką nutylėti.

Vienintelė vis dar pasitaikanti negerovė – ne cenzūros, o etikos problemos.

Tačiau ir jos sėkmingai sprendžiamos, nes žurnalistai, kurių neapsunkina būtinybė kovoti už žodžio laisvę, turi daugiau laiko savo profesinės etikos priežiūrai ir tobulinimui, o šį procesą išmintingai vairuoja kolegiali viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų savitvarkos institucija, kuriai vadovauja patyręs psichiatras Linas Slušnys. 

O jeigu viena ar kita laida retsykiais nepasirodo eteryje, tai šis reiškinys yra lengvai paaiškinamas priežastimis, kurios niekaip nėra susijusios su cenzūra.

Pavyzdžiui, laida apie plačiajai visuomenei nežinomus prezidentės Dalios Grybauskaitės biografijos faktus nebuvo transliuota tik todėl, kad buvęs Valstybės saugumo departamento pareigūnas, o dabar TV3 televizijos etikos sekretorius Sigitas Babilius laiku nustatė, kad ji yra tobulintina etikos požiūriu

O laidos su tuometės Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pasisakymu žiūrovai neišvydo tik todėl, kad privati LNK televizija turėjo tam svarių privačių priežasčių, o domėtis tokiais intymiais dalykais būtų tiesiog nepadoru. 

Todėl laisvi Lietuvos žurnalistai, kurių nevargina cenzūra, pasiekė anksčiau neįsivaizduojamų etinės savivokos aukštumų. Tai liudija ne tik etikos sekretoriaus S. Babiliaus principingumas, bet ir žinomo teatrologo, žurnalisto, o dabar Seimo nario Valdo Vasiliausko jautrumas etikai.

“Aš manau, tai buvo nesusiję nei su žurnalistika, nes tai yra ryškus žurnalistų etikos kodekso pažeidimas”, - konstatavo “Drąsos kelio” štabo vadovas, kalbėdamas apie ekspertai.eu paviešintus I. Degutienės žodžius, kad jos ir jos artimųjų buvo neteisėtai pasiklausoma, o parlamentarai sprendimus priima ne laisva valia, bet iš baimės, kad dėl Generalinio prokuroro ji yra praradusi bet kokią viltį.

Norėdami išsiaiškinti, koks yra šis V. Vasiliausko minėtas etikos pažeidimas, kad galėtų ateityje išvengti panašių klaidų, ekspertai.eu kreipėsi į L. Slušnio vadovaujamą Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją.

Deja, ši kolegiali savitvarkos institucija informavo, kad negali niekuo padėti:

Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija š. m. lapkričio 12 posėdyje aptarė Jūsų prašymą įvertinti publikaciją “Kada tauta praregės, arba kam skambina varpai” ir atsakyti į klausimą, ar publikacijoje yra kokių nors žurnalistų etikos pažeidimų.

Pagal VIĮ ir Komisijos reglamentą, Komisija svarsto skundus dėl publikacijų ir TV laidų. Komisija nėra įgaliota redakcijų pageidavimu atlikti jų spausdinamų publikacijų ekspertizes ir teikti išvadas, todėl Jūsų prašymas įvertinti publikacijos “Kada tauta praregės, arba kam skambina varpai” etiškumą nebus svarstomas. Už interneto svetainėje išspausdintų straipsnių turinį atsako pati redakcija.

Pagarbiai

Pirmininkas Linas Slušnys

Apmaudu, kad VIĮ ir Komisijos reglamentas sutrukdė ekspertai.eu etinei savivokai, nes neišsiaiškinus klaidų yra tiesiog neįmanoma tobulėti kartu su sąmoninga žurnalistų bendruomenės dalimi.

Todėl ekspertai.eu prašo visų geros valios žmonių: mielieji, parašykite skundą, kad Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija galėtų ištirti, ar ekspertai.eu publikacijoje yra kokių nors etikos pažeidimų, kaip teigia V. Vasiliauskas. Publikaciją, kurią labai prašytume apskųsti, rasite čia: "Kada tauta praregės, arba kam skambina varpai".

O laukdami Jūsų skundų papildome Padoraus piliečio žodynėlį

"Laida (straipsnis) buvo cenzūruotas" – reikia sakyti “žurnalistas susidūrė su etikos problemomis”.

"Cenzorius" – reikia sakyti “etikos sekretorius”.

"Paviešinta skandalinga medžiaga apie galimai antikonstitucinius aukštų valstybės pareigūnų veiksmus" - reikia sakyti “panaudotos juodosios technologijos”.

"Niekas nėra suinteresuotas atsakyti į klausimus, kuriuos kelia paviešinta medžiaga" – reikia sakyti “medžiaga paviešinta ne laiku”.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
15. Diagnoze
(2012-11-30 01:40:38)
(149.241.231.174) Parašė:

Psichiatras-zurnalistu cenzorius.H-mmm.O kas ji paskyre ?Tiesiog idomu zinoti.14. ?????
(2012-11-29 20:08:05)
(178.250.35.162) Parašė:

Tai gal jau slusnys jau ekspertu draugelis?>>>>>>>>13. Pikasas
(2012-11-29 09:26:59)
(78.62.86.131) Parašė:

Giedriaus Drukteinio mintys apie gyvenimą: ( pas "aidiečius") COPY „Kad tavo gyvenimas ir mano gyvenimas turėtų ***geninių zonų, koks yra geriausias būdas? Aš sakau, geriausias būdas – provokuok. Žinodamas, kad žmonės, na, nusiteikę anti*ydiškai, arba visada pastebi, kad tai kas nors anti*ydiško, pavyzdžiui, Izraelio vėliava. Per šią olimpiadą, kai buvo kilusi mada ant automobilių kabinti vėliavėles, aš vežiojausi Izraelio vėliavą. Paprovokuoji ir iškart turi temą.“ „Jeigu čia man iš vis pasidarys ragas gyvent, aš išvažiuosių nė nemirktelėjęs, nes aš netempiu paskui save tos praeities: bočių kapai, minėjimas kažkokio sušaudymo ar korimo.“ „Aš dirbu todėl, kad išmanau tą darbą. Jeigu mane pasamdys komunistų partija, aš dirbsiu jai. Aš dar kartą sakau neturiu jokių sentimentų šiai valstybei kaipo Lietuvai, Lietuvos Respublikai ir taip toliau, aš nešioju jos pasą, moku jai mokesčius, aš joje dirbu, dirbu su jos piliečiais, bet, ėėė, tik nekiškit man, kad aš turiu atlikti kažkokias pilietines pareigas.“ „Aš sakau su visa atsakomybe prieš tavo skaitytojus. Mano Lietuva susiveda į mano šeimą. Mano kiemas ir mano šeima yra Lietuva. Man nerūpi, kaip gyvena žmonės už tvoros, už sienos, šitoj kavinėje. „Aš visą gyvenimą sakiau, kalbant apie tas pačias ***genines zonas, užteks žvalgytis į tą valdžią, laukti, kol jie tau kaulą numes, pensiją padidins, mokesčius sumažins. Užmiršk, kad tokia egzistuoja. Nes, kaip sakė Ronaldas Reaganas, mažiau būtų problemų, jeigu žmonės mažiau kreiptų dėmesio į valdžią.“ „Mes per šituos 18 metų 110 proc. įrodėm, kad nei mes mokam patys susitvarkyt, nei ten kažkokių įmonių valdyti, nei užtikrinti asmens apsaugą, nei padaryti šalį tokia patrauklia, kad niekas nenorėtų iš jos išvažiuot.“ „Aš atsakysiu kaip koks gėjus liberalas – kaip kas tą demokratiją supranta. Vienam demokratija galbūt reiškia maištauti gatvėse, užsiimti chuliganizmu ir likti nenubaustu, kitam gal pasisakyti, kad aš homo*eksualus ir būti priimtam visuomenės, trečiam galbūt chartijų parengtus principus.“ „Laikas mums visiems suvokt, kad mes esam vieno dievo vaikai. Aš pasakau, gali būt Obama, *ikama, visi tie politikai tie man… Aš jiems moku atlyginimą, tegu jie tik man nep***a proto. Mano Obama su manim miega kiekvieną naktį.“12. Pikasas
(2012-11-29 09:26:00)
(78.62.86.131) Parašė:

Giedriaus Drukteinio mintys apie gyvenimą: „Kad tavo gyvenimas ir mano gyvenimas turėtų ***geninių zonų, koks yra geriausias būdas? Aš sakau, geriausias būdas – provokuok. Žinodamas, kad žmonės, na, nusiteikę anti*ydiškai, arba visada pastebi, kad tai kas nors anti*ydiško, pavyzdžiui, Izraelio vėliava. Per šią olimpiadą, kai buvo kilusi mada ant automobilių kabinti vėliavėles, aš vežiojausi Izraelio vėliavą. Paprovokuoji ir iškart turi temą.“ „Jeigu čia man iš vis pasidarys ragas gyvent, aš išvažiuosių nė nemirktelėjęs, nes aš netempiu paskui save tos praeities: bočių kapai, minėjimas kažkokio sušaudymo ar korimo.“ „Aš dirbu todėl, kad išmanau tą darbą. Jeigu mane pasamdys komunistų partija, aš dirbsiu jai. Aš dar kartą sakau neturiu jokių sentimentų šiai valstybei kaipo Lietuvai, Lietuvos Respublikai ir taip toliau, aš nešioju jos pasą, moku jai mokesčius, aš joje dirbu, dirbu su jos piliečiais, bet, ėėė, tik nekiškit man, kad aš turiu atlikti kažkokias pilietines pareigas.“ „Aš sakau su visa atsakomybe prieš tavo skaitytojus. Mano Lietuva susiveda į mano šeimą. Mano kiemas ir mano šeima yra Lietuva. Man nerūpi, kaip gyvena žmonės už tvoros, už sienos, šitoj kavinėje. „Aš visą gyvenimą sakiau, kalbant apie tas pačias ***genines zonas, užteks žvalgytis į tą valdžią, laukti, kol jie tau kaulą numes, pensiją padidins, mokesčius sumažins. Užmiršk, kad tokia egzistuoja. Nes, kaip sakė Ronaldas Reaganas, mažiau būtų problemų, jeigu žmonės mažiau kreiptų dėmesio į valdžią.“ „Mes per šituos 18 metų 110 proc. įrodėm, kad nei mes mokam patys susitvarkyt, nei ten kažkokių įmonių valdyti, nei užtikrinti asmens apsaugą, nei padaryti šalį tokia patrauklia, kad niekas nenorėtų iš jos išvažiuot.“ „Aš atsakysiu kaip koks gėjus liberalas – kaip kas tą demokratiją supranta. Vienam demokratija galbūt reiškia maištauti gatvėse, užsiimti chuliganizmu ir likti nenubaustu, kitam gal pasisakyti, kad aš homo*eksualus ir būti priimtam visuomenės, trečiam galbūt chartijų parengtus principus.“ „Laikas mums visiems suvokt, kad mes esam vieno dievo vaikai. Aš pasakau, gali būt Obama, *ikama, visi tie politikai tie man… Aš jiems moku atlyginimą, tegu jie tik man nep***a proto. Mano Obama su manim miega kiekvieną naktį.“ Šaltinis http://www.uroboras.lt/p/82211. Moteriškė
(2012-11-29 09:14:51)
(84.240.30.77) Parašė:

Kol neperskaičiau, kas parašyta apačioje, galvojau, kad čia kažkokios pagyvenusios moteriškės nuotrauka.10. Ale
(2012-11-29 08:01:40)
(78.58.11.130) Parašė:

keista, kad komentatoriai liko nesupratę straipsnio esmės... Cenzūra grįžta, nesvarbu, kaip vadinama ir aiškinama. Bet visuomenėje ir žiniasklaidoje TYLA... baisi tyla. Pagarba ekspertams.eu, nors daugeliu atvejų tai šauksmas į TYLĄ. Tai dėl mūsų vergystės ligos..., atleiskite mums.9. Darijus
(2012-11-29 01:30:45)
(194.154.216.93) Parašė:

Juokdarys, tai juoko darytojas. Ne jogos. Taigi, reikia rašyti su K raide. Beje, jei nenori, tai ir neskaityk, o tai dar smegenyse atsiras rievių, o tai pavojinga gyvybei. Todėl siūlau į nuotraukas nebežiūrėti.8. TOMAS
(2012-11-28 17:47:14)
(86.100.107.203) Parašė:

KAS TA JUOGDARI ISILEIDO I SI EIDINI, SKAICIAU,KAD EKSPERTAI EU YRA RIMTAS LEIDINYS,BET PAMACIUS SI SNUKI, NUSTERAU. NEBENORIU SIOS SPAUDOS SKAITYTI!Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras