Vilniaus miesto savivaldybė ginčys Konkurencijos tarybos nutarimą Vilniaus apygardos administraciniam teismui, nes šis nutarimas esą prieštarauja Lietuvos ir Europos Sąjungos teisės aktams.
Konkurencijos taryba trečiadienį pripažino Vilniaus miesto savivaldybę pažeidus Konkurencijos įstatymą. Savivaldybė pavedė keleivių vežimo viešąsias paslaugas teikti UAB „Vilniaus viešasis transportas“ be konkurenciją užtikrinančios procedūros bei neįvertinus galimybių ir nesudarius sąlygų kitoms keleivių vežimo paslaugas teikiančioms įmonėms konkuruoti teikiant keleivių vežimo viešąsias paslaugas.
Vilniaus miesto savivaldybės įsitikinimu, Konkurencijos tarybos nutarimas yra nepagrįstas, neparemtas jokiais objektyviais įrodymais ar skaičiavimais, grįstas prielaidomis bei priimtas nepaisant imperatyvių teisės aktų nuostatų. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus savivaldybių institucijos turi teisę nuspręsti, kas teiks keleivių vežimo paslaugas jų teritorijoje.
Savivaldybė pažymi, kad Konkurencijos taryba nepateikė jokių objektyvių duomenų, kurie patvirtintų, jog kiti ūkio subjektai tikrai būtų pajėgūs konkuruoti su UAB „Vilniaus viešasis transportas“ ir įsilieti į viešojo keleivinio transporto rinką, todėl nepagrįstai konstatavo esant sąžiningos konkurencijos pažeidimą.
Savivaldybių galimybė pasirinkti vežėjus yra įtvirtinta ne tik Lietuvos Respublikos teisės aktuose, bet ir Europos Parlamento ir Tarybos 2007 m. spalio 23 d. reglamente. Savivaldybėms nėra draudžiama sudaryti viešųjų keleivinių paslaugų sutartis su joms pavaldžiais operatoriais.
Tyrimą dėl savivaldybės sprendimų atitikties Konkurencijos įstatymo reikalavimams Konkurencijos taryba pradėjo Vilniaus miesto vežėjų asociacijos prašymu. Asociacija teigė, kad savivaldybė savo sprendimais ribojo galimybes vežėjams, asociacijos nariams, konkuruoti su savivaldybės kontroliuojamu vežėju - UAB „Vilniaus viešasis transportas“.
Tyrimo metu Konkurencijos taryba nustatė, kad savivaldybė pasirašė keleivių vežimo viešųjų paslaugų teikimo sutartį penkeriems metams su UAB „Vilniaus viešasis transportas“. Šių sutarčių pagrindu minėtas vežėjas įgijo išimtinę teisę teikti keleivių vežimo viešąsias paslaugas savivaldybės nurodytais 95 maršrutais bei galėjo gauti kompensacijas už nuostolius, patirtus vykdant viešųjų paslaugų įsipareigojimus. Tai yra prieš pavesdama teikti viešąją keleivių vežimo paslaugą UAB „Vilniaus viešasis transportas“, savivaldybė nevertino kitų vežėjų galimybių teikti šią paslaugą bei neužtikrino sąžiningos konkurencijos tarp keleivių vežimo paslaugas teikiančių įmonių. Be to, toks savivaldybės sprendimas, kuriuo pavedama teikti keleivių vežimo viešąją paslaugą vienam vežėjui, neskatina vežėjo veikti įmanomai mažiausiomis sąnaudomis, o tai gali lemti neracionalų savivaldybės išteklių panaudojimą.
Pripažinusi, kad savivaldybės sprendimai neatitinka Konkurencijos įstatymo reikalavimų, Konkurencijos taryba įpareigojo savivaldybę per šešis mėnesius panaikinti arba pakeisti sprendimą ir sutartį taip, kad jie neprieštarautų Konkurencijos įstatymo nuostatoms.
Eltos inf.