Vilniaus universitete gražia tradicija jau yra tapusios pasaulinio garso mokslininkų paskaitos. Šį kartą viešės įžymus antikos tyrinėtojas, Niujorko universiteto profesorius Davidas Konstanas. Nuo rytojaus, sausio 21–23 dienomis, jis skaitys paskaitas Filologijos fakultete. Tai išskirtinis akademinis įvykis.
Pagrindinės D. Konstano tyrimų sritys – antikinė literatūra ir klasikinė filosofija. Pirmieji mokslininko darbai skirti tekstologiniams senųjų veikalų klausimams, komedijų politiškumo tyrimams, Demokrito atomizmo, epikūrinės psichologijos problemoms. Tačiau bene didžiausios šlovės D. Konstanas sulaukė išleidęs filosofinį istorinį veikalą „Draugystė antikiniame pasaulyje“ (1997). Tai pirma ir kol kas vienintelė knyga anglų kalba, apžvelgianti draugystės sampratos raidą nuo archajinės Graikijos iki krikščioniškojo Romos imperijos laikotarpio.
Šiame jau klasikiniu veikalu tapusiame darbe profesorius įtaigiai įrodinėja, kad antikinės draugystės šerdis itin artima šiuolaikiškam įsivaizdavimui: antikos žmonės draugystę pirmiausia suvokė kaip intymų asmeninį ryšį, pagrįstą rūpesčiu, meile ir nesavanaudiškumu. Tačiau kartu D. Konstanas atskleidžia, kaip reikšmingai draugystės vertybinis branduolys kito, pereinant nuo epinių ir lyrinių poetų kūrybos prie politinio ir ekonominio konteksto graikų miestuose-valstybėse, nuo draugystės transformacijų helenistinėse imperijose ir epikūrininkų, stoikų, pitagorininkų filosofijoje prie romėniško pasaulio ir pirmųjų krikščioniškųjų autorių draugystės recepcijos.
Antikinio žmogaus jausmų pasaulio tyrimą D. Konstanas tęsia ir vėlesniuose darbuose: „Permainytas gailestingumas“ (2001), „Senovės graikų emocijos“ (2006), „Iki gailestingumo: moralinės idėjos ištakos“ (2010). Šiose knygose profesorius atskleidžia per maždaug keturiasdešimt tyrimų metų sukauptas žinias apie antikinę pasaulėjautą, kelia provokuojančias ir novatoriškas tezes apie radikalius skirtumus tarp modernaus ir antikinio jausmų pasaulio.
Šie skirtumai atskleidžiami per gailestingumo, gėdos, neapykantos, baimės, sielvarto, meilės, dėkingumo ir kitų jausmų sampratas. „Senovės graikų emocijos“ emocijų tyrimuose laikoma kulminacine klasikinės filologijos knyga. Anot Berklio universiteto profesoriaus Danielio M. Grosso, „ši knyga šiuo metu yra pats geriausias istorinis ir teorinis įvadas į klasikinėse studijose besiformuojančią [emocijų] temą“.
Pastaruoju metu D. Konstanas yra dėmesį sutelkęs į Oksfordo universiteto leidyklos planuojamą išleisti knygą, skirtą senovės graikų grožio idėjai. Knygoje bus keliami pamatiniai klausimai apie grožio suvokimo ištakas, sąvokos ypatybes, idėjos santykį su filosofine mintimi bei estetikos gimimą.
Profesorius D. Konstanas yra daugybės prestižinių akademinių žurnalų „Apeiron“ ir „Arethusa“ redakcinių kolegijų narys, jo bibliografiją sudaro septyniolika knygų ir beveik pusketvirto šimto mokslinių straipsnių. Anksčiau profesorius ėjo JAV filologų asociacijos prezidento pareigas, vizitavo Kembridžo, Vašingtono, Edinburgo, Teksaso universitetuose, skaitė pranešimus daugiau nei dviejuose šimtuose aukštųjų mokyklų, tarp kurių paminėtini Prinstono, Harvardo, Oksfordo ir Jeilio universitetai.