Aleksandra Jacovskytė – žinoma teatro dailininkė, sukūrusi scenografiją ir kostiumus daugybei teatro spektaklių, operų ir baletų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Ši menininkė nuo studijų laikų fotografuoja draugus, kolegas, pažįstamus ar žinomus žmones parodų atidarymuose, įvairiuose interjeruose ir Vilniaus senamiestyje, kuris dažnai jau nebėra toks, koks buvo tada, prieš daug metų. Sukaupti ilgo laikotarpio – nuo 1963 iki 1993 metų – žymių Lietuvos kultūros veikėjų portretai. Tai Rimtautas Gibavičius, Vytautas Kalinauskas, Audrius Puipa, Mečislovas Bulaka, Antanas Mončys, Algimantas Švėgžda ir daugelis kitų.
Bėgant laikui šios fotografijos tapo aukso fondu – daugelio fotografuotųjų žmonių jau neliko. Nuotraukose išliko Vilniaus atmosfera, atpažįstamų veidų šypsenos ir rimtis, išnykusios miesto vietos ir primiršti architektūros fragmentai.
Labai vertinga, kad kiekviena fotografija, joje užfiksuoti žmonės ir sustabdytos bendravimo akimirkos yra detaliai aprašytos. Nelieka vietos interpretacijoms ar spėlionėms – viskas konkretu ir užfiksuota: veidai, faktai, datos. Visos A. Jacovskytės fotografijos atspausdintos iš senų 1963–1993 metų negatyvų.
Fotografijų vilnietiškas multikultūrinis kontekstas labai akivaizdus. Tačiau žinomi veikėjai yra ne tik Vilniaus, bet ir visos Lietuvos kultūros dalis. Tai atveria galimybę parodą pristatyti tiek regioniniu, tiek ir tarptautiniu mastu.
A. Jacovskytės fotografijos atliktos pačios autorės nuo pradžios iki pabaigos. Visas procesas – nuo juostos ryškinimo iki nuotraukos atspaudimo - yra palytėtas jos rankų. Ypatingą šilumą suteikia formatų įvairovė. Fotografijos yra miestiškos, be etnografijos. Dominantė – žmogus: portretai mieste (Vilniuje), interjere. Šios fotografijos reikšmingos savo istoriografiškumu. Jos ne tik primena seniai Anapilin išėjusias kultines kultūros asmenybes, jau tapusias Vilniaus legendomis, bet yra meninės išraiškos autentiškumo apraiška.
Projekte „Vilniaus veidai“ pristatoma dvidešimt A3 formato fotografijų, kuriose portretuojamieji yra Vilniaus miesto eksterjere. Kita dalis darbų eksponuojama autentiško formato ir yra originalūs autorės atspaudai. Šiuo atveju atsiranda ir interjero detalės. Tokių fotografijų parengta 100. Darbų metrikos ir aprašymai atlikti pačios autorės ir tai - autentiškas ekspozicijos papildymas.
Paroda iki rugsėjo 29 dienos vyksta ekspozicijų salėje "Titanikas" (Maironio g.3, Vilnius). Lankymas nemokamas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]