2024 m. lapkričio 24 d.

 

Vilniuje atidaroma lietuviško siurrealizmo paroda

Paskelbta: 2013-03-27 11:07 Autorius: ekspertai.eu

Kovo 28 dieną, ketvirtadienį, 16.30 val. VDA parodų salėse „Titanikas“, II aukšte (Maironio g. 3, Vilnius), bus atidaryta paroda „Dienos svajos, nakties košmarai“. Parodoje eksponuojami tapybos, grafikos ir skulptūros kūriniai, atspindintys siurrealizmo meninę kryptį ir siurrealumo apraiškas Lietuvos dailėje.

 

Pirmieji siurrealumo ženklai pasirodė XX a. 7 deš. viduryje V. Kalinausko tapyboje, grafikoje. Siurrealumas, pagrįstas gilesne siurrealizmo refleksija, pasireiškė V. Antanavičiaus, V. Kisarausko ir kitų menininkų kūryboje; vėliau – S. Eidrigevičiaus, A. Venslovaitės-Gintalienės, E. Juchnevičiaus, M. Vilučio ir kt. darbuose. Ryškiausiai siurreali vaizduotė matoma Š. Saukos paveiksluose, kur veiksmas vyksta pagal košmariško sapno logiką, vaizduojami šiurpūs fizinio kūno nuotykiai.

Lietuvių sovietmečio dailėje randame siurrealistų pamėgto automatizmo metodų panaudojimo kūryboje. Ryškiausi tokie pavyzdžiai buvo kolektyviniai piešiniai, kurti ne parodoms, o laisvalaikiu. Tai necenzūruotos meninės kūrybos atvejai Lietuvos sovietinėje dailėje.

Pasak parodos kuratorės dr. Ramutės Rachlevičiūtės, „siurrealizmo Lietuvoje nebuvo tarpukariu ir XX a. II pusėje, tačiau siurrealumo apraiškų visgi galima aptikti. Siurrealaus vaizdo (iškraipymo, destrukcijos, naujų objektų kūrimo, netikėtų sugretinimų) kūrimo strategijos buvo naudojamos Lietuvos dailėje XX a. 7–9 dešimtmečiais, nors dailininkų dauguma neigiamai vertino siurrealizmo dailę, neigė jos įtaką savo kūrybai. Siurrealūs vaizdiniai dažnai paklūsta fantazijos įgeidžiams: jie kuriami kaip miražas (klaidinant, kaitaliojant dydžius, vidui besiveržiant į išorę ir atvirkščiai), kaip mimikrija (objektui supanašėjant su aplinka), kaip maskuotė (apsimetant kuo kitu) ir pan.“

Parodoje eksponuojama P. Repšio, N. Šaltenytės, R. Vėliuvienės, E. Juchnevičiaus, M. P. Vilučio grafika, V. Ostrauskienės, M. Skudučio, H. Natalevičiaus, B. Gražio, R. Filistovičiaus,  A. Griškevičiaus tapyba ir grafika, taip pat – P. Mazūro, A. Smilingio skulptūros. Kūriniai paimti iš Lietuvos dailės muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ir privačių kolekcijų.

Parodos atidarymas 2013.03.28  16.30 val.
Paroda veiks 2013.03.28 – 2013.04.20

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras