Rugsėjo 1-ąją, kai į mokyklas pirmą kartą palydėjome pirmokėlius, daugelis nepastebėjo, kad ši data svarbi mūsų šaliai ir kitu aspektu: tą dieną sukako lygiai du mėnesiai, kai Lietuva pirmininkauja Europos Sąjungos Tarybai. Taigi, nepastebimai prabėgo jau lygiai trečdalis Lietuvos pirmininkavimui skirto laiko, o dar po ketverių mėnesių teks atsisveikinti su šia misija, dėl kurios išskirtinės svarbos mūsų šalies ateičiai sutaria dauguma Tautos išrinktų politikų, šia proga pamirštančių nereikšmingus partinius nesutarimus.
Juk Lietuvoje šiuo metu sprendžiami svarbiausi Europos egzistencijos klausimai, o nuo jų neabejotinai priklauso ir pasaulio likimas. Todėl visiškai supratama, kad dėl pirminikavimo ES Tarybai šalys varžosi taip pat, kaip ir dėl teisės surengti Europos krepšinio čempionatą.
Į tai šalies piliečių dėmesį per nacionalinę televiziją dar liepos mėnesį atkreipė Seimo narys, Liberalų sąjūdžio atstovas Petras Auštrevičius.
„Kolegos, organizuojami Europos sporto čempionatai. Ar jūs matėte, organizuojant nors vieną čempionatą, kad nebūtų konkurencijos tarp valstybių, kur tai rengti? Mūsų pirmininkavimas Europos Sąjungai – tai Europos politikos čempionatas, kuris rengiamas Lietuvoje. Ir tas išlaidas, kurias jūs priskaičiuojate išlaidoms, aš priskaičiuoju investicijoms”, – laidoje „Įžvalgos” sakė P. Auštrevičius, įgijęs neįkainojamos patirties ir ES subtilybių išmanymo dar tada, kai derantis dėl narystės šioje sąjungoje buvo vyriausiuoju Lietuvos derybininku.
Šiai nesenstančiai kolegos įžvalgai nedvejodamas pritarė ir darbietis, Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas.
„Labai gerą pavyzdį pasakė. Europos krepšinio čempionatui, kuris buvo organizuojamas Lietuvoje, vyriausybė skyrė 9 milijonus, bet per mokesčius, grubiai kalbant, sugrįžo dvigubai daugiau pinigų, negu buvo išleista organizavimui, ir plius dar 9 milijonus pelno turėjo pati Krepšinio federacija”, – priminė parlamento vadovas.
Tuo metu konservatorius Kęstutis Masiulis, kaip ir dera šios moralines vertybes akcentuojančios partijos atstovui, atkreipė dėmesį į pinigais neišmatuojamą, sakytume, dvasinę pirmininkavimo naudą.
„Jeigu mes bandytume šitų 28 valstybių tarpe nusipirkti Lietuvos reklamą, už tokius pinigus mes nenusipirktume jokio žinomumo. Dabar pusę metų Lietuvos vardas skambės beveik kiekvieną savaitę. Šita reklama yra neįvertinama, neįkainojama. Vokietijoje mes esame nelabai žinomi, bet vokiečiai visada žino, kas pirmininkauja, ir kokie klausimai pirmininkaujančioje valstybėje ir kaip yra sprendžiami”, – sakė K. Masiulis.
Taigi, galime neabejoti, jog būtent šiuo metu, įpusėjus pirmininkavimo laikui, Lietuvoje vyksta lemtingas proveržis daugelyje valstybės gyvenimo sričių, įskaitant ir ilgai lauktą proveržį Lietuvos įvaizdžio formavimo baruose (apie tai skaitykite rubrikoje „Lietuvos įvaidžiai”).
Palyginus su šia materialine ir dvasine nauda, Lietuvos pirmininkavimui skirti 214 milijonų litų yra išties santūri suma, arba, kaip sako Seimo pirmininkas V. Gedvilas, „čia nėra dideli pinigai”.
Todėl šiek tiek keista, kad tingūs Lietuvos valdininkai jau daugiau nei pusmetį nesugeba pateikti paprastos ir aiškios šios kuklios sumos išklotinės – kam ir kaip bus panaudoti biudžeto pinigai, skirti Europos politikos čempionatui.
Iš esmės jau visi susitaikė, kad didžiausios per visą Lietuvos istoriją funkcionierių šventės kaštai taip ir liks nežinomi, kol šventė nepasibaigs. Tik tada valdininkai formaliai surašys išlaidas į eilutes ir visa tai taps teisėta.
Todėl kol kas net patys aukščiausi šalies politikai yra priversti painiotis versijose, kam šie pinigai iš tiesų skirti. Tautos išrinktieji klaidžioja miglose, nes nežino. O nežino todėl, kad žinoti to, kas tikrai nežinoma, yra neįmanoma. Juk santūrios 214 milijonų litų sumos esmė paprasta: visus šiuos pinigus reikia kaip nors išleisti.
Siūlome Jūsų dėmesiui labai juokingą ištrauką iš minėtos LRT laidos „Įžvalgos” (visą nuotaikingą laidą galite pamatyti ČIA). Žurnalisto paklausti, kur ir kaip bus panaudoti pinigai, politikai per kelias minutes pateikė visiškai skirtingas versijas.
Vienų teigimu, didžioji pinigų dalis bus skirta diplomatų išlaikymui, nes Lietuva kalbės Europos balsu tokiose pasaulio vietose, kaip Niujorkas, Japonija ir Balio sala Indonezijoje – į šiuos ir kitus pasaulio kampelius kartu su diplomatais ir iškeliaus lietuviški pinigai.
Kiti politikai teigė visiškai atvirkščiai, kad didžioji dalis pinigų liks Lietuvoje ir šis pirmininkavimas yra visomis prasmėmis milžiniška investicija į Lietuvos žmones, verslą, politiką: pradedant neišvengiamai pakilsiančia tarnautojų kvalifikacija ir baigiant injekcija į restoranų bei viešbučių verslą, kuris tą injekciją gavęs dar sumokės ir šiek tiek mokesčių valstybei.
Dar daugiau įdomių minčių, sklindančių iš laidoje kalbėjusių politikų lūpų, galite išgirsti šioje ištraukoje:
Daugiau apie pirmininkavimą skaitykite Antimafijos rubrikos temoje „Lietuva ES narė”
Susiję:
Nuotaikingi video su Seimo pirmininko bei jo pavaduotojo sveikinimo žodžiais
Lietuvos funkcionieriai teigia, kad Europos likimas - Lietuvos rankose
Ministras L. Linkevičius: stengsimės, kiek sugebėsim
Užsienio reikalų ministerijos melas įgauna pagreitį
Užsienio reikalų ministerija meluoja išsijuosusi, tai patvirtino ir VPT
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]