Lietuvių kalbą į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą siekiančių įtraukti „Viešo kalbėjimo“ akcijos rengėjų – mokslininkės ir visuomenės veikėjos Lilijanos Astros bei fotomenininko Antano Ališausko – teigimu, per praėjusią savaitę vykusį susitikimą tarp Lenkijos Seimo Pirmininko pavaduotojo Cezario Grabarczyko ir Lietuvos Seimo Pirmininkės Loretos Graužinienės iš pastarosios pusės nuskambėjo pažadas, kad Tautinių mažumų įstatymas bus priimtas dar šio pavasario Seimo sesijoje.
„Ar ji viena balsuos už visą Seimą? (...) Ji pabrėžė, kad teisės aktas bus priimtinas visoms Lietuvos tautinėms mažumoms. Tad mes turime skubėti“, – sakė L. Astra.
Pasak jos, Tautinių mažumų įstatymas negali būti priimtas, nes jis yra antikonstitucinis.
Fotomenininkas, apdovanojimo „World Press Photo“ laureatas A. Ališauskas teigė, kad ruošiamo Tautinių mažumų įstatymo tikslas – prisitaikyti prie lenkų tautinės mažumos. „Tai yra privilegijų ir išskirtinumo suteikimas vienai tautinei bendrijai“, – sakė jis.
Tai, pasak A. Ališausko, prieštarauja Konstitucijos 29 straipsniui.
A. Ališauskas teigia, kad L. Graužinienė negalėjo pasakyti Lenkijos Seimo atstovui, jog įstatymas tikrai bus priimtas.
„Tai yra visiškas anachronizmas ir tie Seimo nariai, kurie balsuos už tokį įstatymą, sulaužys savo priesaiką“, – sakė jis.
Todėl spaudos konferencijos dalyviai ketvirtadienį prie Seimo ir organizuoja „Viešo kalbėjimo“ akciją, kurios metu įteiks L. Graužinienei laišką dėl pasaulinio lietuvių kalbos statuso UNESCO pasaulio paveldo sąraše įtvirtinimo.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.