Edwardo Snowdeno atskleistus duomenis apie tai, kad JAV nacionalinė saugumo agentūra (NSA) kasdien klausosi 5 mlrd. telefono skambučių, – tik „gėlytės“. NSA viešai prisipažino, kad kasdien seka milijardus pokalbių visame pasaulyje, tačiau visą atsakomybę suvertė ne dabartiniam prezidentui Barackui Obamai, o 1981 m. įsaką pasirašiusiam Ronaldui Reaganui (1911–2004), pranešė „The Huffington Post“.
NSA atstovė spaudai Vanne Vines priminė JAV piliečiams R. Reagano pasirašytą dokumentą Executive Order 12333. Šis prezidento įsakas pasirašytas 1981 m. gruodžio 4 d. Pagal jį jau 32 metus JAV žvalgybos agentūros gali nevaržomai šnipinėti. Beje, prezidento pareigas R. Reaganas pradėjo eiti 1981 m. sausio 20 d. ir ėjo jas iki 1989 m. sausio 20 d.
Neseniai atskleisti duomenys apie NSA veiklą parodė, kad šnipinėjama viskas ir visur, nevengiama klausytis ir valstybių sąjungininkių vadovų telefono pokalbių, skaityti jų elektroninio pašto žinučių.
Gruodžio 6-ąją paviešintas dar vienas E. Snowdeno dokumentas, iš kurio paaiškėjo, kad nuo 1988 iki bent 2010 m. per JAV atstovybes Romoje ir Milane amerikiečių šnipai sekė Italijos valdžią.
Tai daryta ir tebedaroma daugelyje pasaulio valstybių, pasitelkus ypač slaptą NSA ir Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) tarnybą SCS (Special Collection Service, Ypatingojo [duomenų] rinkimo tarnyba), įkurtą 1979 m.
SCS turi savo komandas JAV ambasadoje visame pasaulyje (1988-aisiais jų buvo net 88, 2010 m. – apie 80) – nuo Berlyno, Atėnų, Meksiko iki Delio, Kijevo ir Maskvos. Nėra tiksliai žinoma, ar SCS turi savo komandą Vilniuje.
E. Snowdeno perduoti dokumentai rodo, kad NSA sukūrė skaitmeninę biblioteką „Cryptome“, kuri sukaupė bent 46 mln. telefono skambučių duomenis vien Italijoje.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]