Vokietijos gynybos ministras Thomas de Maizière pripažino, kad ši Europos šalis pardavinėja ginklus Persijos įlankos arabų šalims, „kad apsaugotų Izraelį“.
Karlas Ernstas Thomas de Maizière (gim. 1954) gynybos ministro pareigas eina nuo 2011-ųjų kovo 3 dienos. Sovietų metais jis dirbo Berlyno merijoje, vėliau ėjo įvairias aukštas valstybines pareigas.
Ministro pareiškimas šokiravo Vokietiją, kuri smarkiai kritikuojama dėl ginklų pardavimo arabų šalims, tokioms kaip Saudo Arabija, kuriose žemas žmogaus teisių apsaugos lygis.
Th. de Maizière į kritiką atkerta kontrargumentu, neva žmogaus teisių apsaugos lygis Saudo Arabijoje ne toks svarbus kaip galimybė apginti Izraelį nuo Irano. Tiesa, ministras nepaaiškina, ar nors kartą matė, kad Iranas pultų Izraelį.
Kaip vasario 22-ąją pranešė Miunchene įsikūręs laikraštis „Süddeutsche Zeitung“, Vokietijos ginklų eksportas Persijos įlankos arabų šalims 2012-aisiais padvigubėjo (kitais duomenimis – padidėjo net devynis kartus), palyginti su 2011 metais, ir pasiekė 1,42 mlrd. eurų. Iš jų 1,24 mlrd. eurų išleido Saudo Arabija, dar ginklų pirko Bahreinas, Kuveitas, Kataras, Omanas ir Jungtiniai Arabų Emyratai.
Socialdemokratų kandidatas į kanclerius Peeras Steinbrueckas pernai gruodį pareiškė, kad „ypač pavojinga, jog Vokietija tapo trečia pagal dydį pasaulio ginklų eksportuotoja“. Pirmą ir antrą vietas dalijasi JAV ir Rusija, ketvirtąją ir penktąją – Prancūzija ir Jungtinė Karalystė.
Vokietijos parlamento Krikščionių socialinės sąjungos pirmininkas Volkeris Kauderis ne kartą yra pasisakęs prieš Vokietijos prekybą ginklais su Saudo Arabija. Savaitraščiui „Welt am Sonntag“ jis yra sakęs, kad Saudo Arabijoje neegzistuoja religijos laisvė ir tai yra pagrindinė sunkiasvorė Irano oponentė.
Tačiau Angelos Merkel administracija Saudo Arabiją vadina regiono „stabilizuojamuoju faktoriumi“. 2012-ųjų gruodį A. Merkel davė žalią šviesą daugiamilijoniniams Vokietijos ginklų prekybos sandėriams su Saudo Arabija.
Kaip praneša „Amnesty International“, Vokietija yra pardavusi daugybę įvairių ginklų, taip pat tankų ir Artimųjų Rytų bei Šiaurės Afrikos šalims. Tais ginklais buvo malšinami taikūs protestai.
[gallery link="file" order="DESC" columns="2" orderby="post_date"]
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]