Vokietija teigia pastebėjusi, kad Ukraina rimtai stengiasi išspręsti ginčą dėl įkalintos buvusios ministrės Julijos Tymošenko, kuris gali sutrukdyti Ukrainai pasirašyti svarbią sutartį su Europos Sąjunga, pranešė „EUbusiness“.
Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle Kijeve po susitikimo su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi sakė, kad pasiūlymas J. Tymošenko gydytis Vokietijoje tebegalioja.
„Norime, kad Ukraina eitų teisingu keliu Europos link. Dar yra problemų, kurias reikia išspręsti, ir tarp jų – J. Tymošenko byla“, – sakė G. Westerwelle.
„Bet mes pripažįstame, kad dedamos rimtos pastangos (Ukrainos) siekiant šias problemas išspręsti“, – pridūrė ministras.
J. Tymošenko perkėlimas į užsienį galėtų būti vienas ginčo sprendimo būdas. Dėl opozicijos lyderės kalinimo kyla pavojus, kad Ukraina nepasirašys ES asociacijos sutarties. Sutartį, kuri laikoma pirmuoju stojimo į ES žingsniu, planuojama pasirašyti per susitikimą Vilniuje lapkričio pabaigoje.
J. Tymošenko nuteista septynerių metų laisvės atėmimo bausme dėl įgaliojimų viršijimo pasirašant dujų tiekimo sutartį su Rusija 2009 metais. Praėjusią savaitę Europos Parlamento stebėtojų misijos Ukrainoje specialieji pasiuntiniai oficialiai paprašė V. Janukovyčiaus leisti opozicijos lyderei išvykti gydytis Europoje.
***
Interviu Didžiosios Britanijos laikraščiui „The Independent“ Ukrainos ministras pirmininkas Mykola Azarovas pareiškė, jog Kijevas netrukus gali išspręsti nuteistos ekspremjerės Julijos Tymošenko problemą.
„Mes labai arti šios situacijos sureguliavimo“, - teigė premjeras, atsakydamas į žurnalisto klausimą. Jis taip pat pažymėjo, jog „nei vyriausybė, nei prezidentas neketina trukdyti pasirašyti Ukrainos ir ES asociacijos sutarties“.
Penktadienį Europos Parlamento deputatas Jacekas Sarjušas-Volskis (Jacek Saryusz-Wolski) pareiškė, kad ekspremjerės J. Tymošenko, kurios byla Vakaruose laikoma „atrankinio teisingumo“ pavyzdžiu, paleidimas tebėra viena pagrindinių Ukrainos ir ES asociacijos sutarties pasirašymo sąlygų.
J. Tymošenko atlieka septynerių metų laisvės atėmimo bausmę Kačianovkos pataisos kolonijoje už įgaliojimų viršijimą pasirašant dujų tiekimo sutartį su Rusija 2009 metais, bet jau daugiau kaip metus ji gydoma Ukrainos geležinkelininkų ligoninėje Charkove.
***
Europos Sąjunga (ES) penktadienį perspėjo Ukrainą, kad ji turi išlaisvinti buvusią ministrę pirmininkę Juliją Tymošenko, jei nori būti tikra, jog kitą mėnesį pasirašys laisvosios prekybos ir asociacijos sutartis, skelbia „Reuters“.
J. Tymošenko, kuri per prezidento rinkimus 2010 metais varžėsi su Viktoru Janukovyčiumi, šiuo metu atlieka septynerių metų kalėjimo bausmę už įgaliojimų viršijimą. ES teigia, kad byla yra politiškai motyvuota.
Per susitikimą su Ukrainos parlamentarais Europos Komisijos (EK) narys Štefanas Fiulė (Stefan Fuele) sakė, kad Ukraina turi parodyti aiškius veiksmus sprendžiant J. Tymošenko problemą bei vykdyti kitas reformas, jei nori būti tikra, kad pasirašys sutartis su ES. V. Janukovyčiaus vyriausybė yra pasiryžusi pasirašyti sutartis per susitikimą Vilniuje lapkričio 28-29 dienomis. Bet kol kas V. Janukovyčius aiškiai neatsakė į Vakarų lyderių ir ES pasiuntinių prašymus suteikti malonę kalinamai opozicijos lyderei ir leisti jai išvykti gydytis į Vokietiją.
Š. Fiulė sakė, kad Ukraina turi spręsti J. Tymošenko problemą ir demonstruoti aiškią pažangą rinkimų įstatymo ir teisinių institucijų, pavyzdžiui, prokuratūros, reformose.
Ukraina dėl planų didinti bendradarbiavimą su ES sulaukė Rusijos spaudimo. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pagrasino imtis „protekcionistinių“ priemonių Rusijos ekonomikai. Š. Fiulė perspėjo Ukrainą, kad Rusijos spaudimas nepaveiks ES sprendimo dėl sutarčių pasirašymo.
Eltos inf.