Vokietijoje – politinis žemės drebėjimas, kuris siunčia stiprią žinutę ne tik Berlynui, bet ir visai Europos Sąjungai. Kandidatas į kanclerius Friedrich Merz patyrė skaudų smūgį Bundestage – nesugebėjo surinkti reikiamos daugumos per pirmąjį balsavimą.
Tai pirmasis toks atvejis nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos.
Nors oficiali koalicija turi 328 vietas – daugiau nei pakankamai – F. Merz pritrūko šešių balsų. Kažkas iš jo „lojalių“ bendražygių įkišo peilį į nugarą.
Ši nesėkmė yra daugiau nei politinis kluptelėjimas – tai gilios krizės simptomas.
Vokietija, ilgus metus buvusi stabilumo ir technokratinės politikos bastionas, dabar įžengė į nežinomybės teritoriją. F. Merz nesugebėjimas užsitikrinti paramos net iš savo stovyklos atskleidžia trūkinėjančias vidines struktūras ir augantį nepasitikėjimą jo lyderyste. Vadinamieji „valstybininkai“ slysta nuo scenos.
Vokietijos konstitucija numato dvi savaites naujam balsavimui – jei ir šįkart F. Merz nebus išrinktas, sprendimą perims prezidentas, kuris galės arba paskirti mažumos kanclerį, arba paleisti Bundestagą.
Abu scenarijai – radikalūs, abu destabilizuojantys. Tuo tarpu AfD (Alternatyva Vokietijai), kraštutinių dešiniųjų partija, netruko iššauti: „Viskas griūva – metas naujiems rinkimams.“
F. Merz pralaimėjimas simbolizuoja didesnę problemą: nusidėvėjusios sistemos, kuri per ilgai rėmėsi automatizmu ir savigyra. Tai signalas, kad technokratinis elitas prarado ryšį su visuomene. O jei Vokietija suklumpa – suklumpa ir visa Europos Sąjunga.
Klausimas nebe „kas bus kancleris“, o „ar Vokietija dar pajėgi savarankiškai tvarkytis su demokratijos procesais?“.
Tai ypač svarbu Lietuvai – Vokietija yra mūsų strateginis partneris, vadovaujantis NATO priešakinėms pajėgoms Lietuvoje, siekiant apsiginti, prasidėjus Rusijos karinei invazijai.
Vokiečių kariai yra įsipareigoję ginti mūsų laisvę ir nepriklausomybę, todėl bet koks politinis nestabilumas Berlyne tiesiogiai veikia ir mūsų saugumo architektūrą.
Politinis vakuumas Vokietijoje tampa ir geopolitiniu iššūkiu Baltijos šalims.
Susiję:
Uždraudus partiją „Alternatyva Vokietijai”, būtų sumažinta grėsmė Europos Sąjungos demokratijai
