Naujausia Vokietijos Ekonomikos instituto (IW) apklausa rodo nerimą keliančią tendenciją: daugiau nei du trečdaliai Vokietijos įmonių artimiausiu metu tikisi darbo vietų mažinimo, o trečdalis jų tai planuoja jau 2025 metais.
Ypač sudėtinga padėtis – pramonės sektoriuje. Čia net 42 % įmonių nurodo ketinančios mažinti darbuotojų skaičių, o tik 20 % mato galimybes plėsti komandą. Nors paslaugų sektorius kiek optimistiškesnis – 36 % bendrovių planuoja augimą – bendras ekonominis fonas išlieka slogus.
Tarp pagrindinių iššūkių įmonės nurodo:
– geopolitinius konfliktus (ypač karą Ukrainoje),
– aukštas energijos kainas,
– dideles darbo sąnaudas,
– griežtą reguliacinę aplinką,
– silpną pasaulinės ekonomikos augimą.
Vokietijos eksportuotojų padėtį dar labiau apsunkina JAV prekybos politika, ypač galimi muitai, kuriuos inicijuoja prezidentas Donaldas Trampas.
Vokietija jau dvejus metus iš eilės nepatyrė ekonomikos augimo, o ekspertai baiminasi, kad šalis gali patekti į trečiąją recesiją iš eilės – tokios situacijos nebuvo nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
Šie signalai kelia rimtą susirūpinimą dėl Vokietijos, kaip Europos ekonomikos variklio, stabilumo. Darbo rinkos iššūkiai gali turėti plačias pasekmes visam regionui.
Be ekonominių iššūkių, didėjanti įtampa Rytų Europoje ir nuolat auganti Rusijos karinė grėsmė kelia dar didesnį nerimą Vokietijai ir visai Europos Sąjungai. Vis garsiau kalbama apie būtinybę ruoštis ne tik hibridiniams iššūkiams, bet ir realiai konvencinei grėsmei.
Kai kurios NATO šalys jau skelbia apie mobilizacijos planus, o Vokietijos gynybos pareigūnai ragina ruoštis „konfliktui, kuris gali būti neišvengiamas“.
Šaltinis: apollo-news.net
