Vokietijos vicekanclerio Zigmaro Gabrielio (Sigmar Gabriel) teigimu, derybose dėl TTIP sutarties iš 27 ratų 14-oje JAV pralaimi, tačiau „niekas to nepripažįsta“.
TTIP yra Transatlantinė prekybos ir investavimo partnerystė, kurios sutartis bus naudinga JAV korporacijoms, o ne Europai. TTIP yra TPP dalis, kartu su ja ES peršama ir CETA (Išsami ekonomikos ir prekybos sutartis), dėl kurios derybos tarp Kanados ir ES prasidėjo 201 m. rugpjūtį. Tikėtasi, kad visos šios sutartys bus pasirašytos iki 2014-ųjų pabaigos, tačiau, pasak kai kurių ekonomistų, greičiausiai taip nutiks ne anksčiau nei 2019 m.
Europos Komisija tvirtina, kad TTIP pagerins ES ekonomiką 120, JAV ekonomiką 90, o kitų pasaulio šalių ekonomiką 100 mlrd. eurų. Tuo metu JAV Ekonomikos ir politikos tyrimų centro vadovas Dynas Beikeris (Dean Baker) mano, kad sutarties nauda ekonomikai būsianti gana maža, o neigiami jos poveikiai – dideli: nuo bedarbystės padidėjimo iki sunkiai prognozuojamų ekonominių dalykų, todėl, kaip sako D. Beikeris, „nepirkite vilties“.
Visa TTIP sutartis niekur neskelbiama, ji įslaptinta, tačiau vietoje jos galima paskaityti daug šalutinių su ja susijusių dokumentų, kurie publikuojami čia.
Dar viešai skelbiamas 10 puslapių TTIP aprašymas, kurio vargiai pakanka suvokti, kas yra pačioje sutartyje.
Prieš TTIP ir CETA sutartis vien per pastaruosius metus surinkta per 3,2 mln. parašų, pasaulyje nuolat vyksta demonstracijos, kuriose žmonės siūlo nepasiduoti korporacijų įkalbinėjimui, nes tai gali baigtis rafinuotai įteisinta vergija.
Gegužę Prancūzija pagrasino užblokuoti TTIP, jos prezidentas Fransua Oliandas (François Hollande) pareiškė, kad tokios sutarties „niekada nepriims“, nes sutartis „pernelyg draugiška JAV verslui“, ypač žemės ūkio ir kultūros sektoriuose: „Prancūzija sako NE.“
Rugpjūčio 28 d. Vokietijo vicekancleris ir ekonomikos ministras Z. Gabrielis pareiškė, kad, jo manymu, de facto derybos su JAV dėl TTIP žlugo, nes amerikiečiai pralaimėjo 14-oje raundų iš 27, „nors niekas to nepripažįsta“.
Pasak Z. Gabrielio, CETA sutartis kur kas priimtinesnė Europai nei TTIP (priminsime, kad abi šios sutartys yra vienas ir tas pats, tiksliau, didesnės TPP sutarties dalys – red. past.).
Jungtinė Karalystė labiausiai palaikė TTIP, todėl manoma, kad po „Brexit“ JAV Europoje neteks artimiausios sąjungininkės, nes tokios valstybės kaip Prancūzija ir Italija yra griežtai nusiteikusios prieš TTIP, tas pats pasakytina ir apie Vokietiją.
TTIP kritikai sutartį vadina Briuselio peršama „toksiška sutartimi, kuri bus vadinama tik finansų elitui, o paprastiems ES žmonėms atims darbo teisės teisinę apsaugą, vartotojų standartus ir sunaikins viešųjų paslaugų sferą“.
TTIP kritikui Džeremiui Korbinui (Jeremy Corbyn) ir jo kolegoms buvo net grasinta, kad nedrįstų trukdyti TTIP pasirašymui, nes liūdnai baigsis.
WikiLeaks paskelbė, jog tam, kas nutekins TTIP sutartį. bus sumokėta 100 tūkst. dolerių. Šis sutartis, teigiama, galutinai įtvirtintų JAV dominavimą pasaulyje.
Šaltinis: independent.co.uk
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]