LRT užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas birželio 27 d. laidoje „Panorama“ pakomentavo (kalba netaisyta) Europos Sąjungos pasirašytą asociacijos sutartį su Ukraina, Moldova ir Gruzija.
LRT užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas |
– Europos Sąjunga (ES) nėra pasirašiusi tokio mąsto, tokio gylio susitarimų, tam 1200 puslapių yra begalybė techninių detalių, bet svarbiausi dalykai du.
Pirmas dalykas, panaikinami beveik visi muitai įvežant Ukrainos, Moldovos ir Gruzijos prekes į ES, išskyrus Ukrainos vištieną ir Moldovos česnakus.
Ir antras dalykas – Ukraina, Moldova, Gruzija įsipareigoja ilgainiui perimti ES standartus, bet ES savo žingsnius žengia pirmiau. Pinigų skirs nelabai daug, tiesiog techninei pagalbai prisitaikyti.
Bet skaičiai įspūdingi – vien Ukrainos pajamos iš lengvesnio eksporto gali padidėti milijardu eurų per metus (Ukrainoje 45,5 milijono gyventojų - red. pastaba), muitai gali sumažėti pusę milijardo, prie augimo gali prisidėti vienas procentas.
Pati didžioji nauda, tas pusės milijardo gyventojų rinkos atsivėrimas, ateis labai negreitai, o skaudžių reformų imtis reikia dabar, kad pramonė būtų pritaikyta.
Ir toks jautriausias dalykas, kad būtent labiausiais teks perorientuoti pramonę kuri būtent rytiniuose regionuose, t.y. tą pramonę kuri yra labiausiai susijusi su Rusijos rinka ir ir ketvirtadalis eksporto apskritai vis dar eina į Rusiją.
Janukovičius atsisakydamas, prisiminkime, gąsdino, kad Rusija gali nubausti (Ukrainą - red. pastaba) penkiais šimtais milijardų dolerių. Vien standartų perėmimas Ukrainai kainuos šimtą milijardų dolerių, nežinau.
– Kas laukia toliau?
– Tai tik parašas. Matom, kad ir Lietuvoje – jau dešimt metų esam ES nariais ir vis dar galvojam ar tikrai tai ką pasirašėm turim vykdyt, gal reikia keisti.
Du dalykai svarbu – ratifikavimas, per kiek laiko bus sutartis ratifikuota. Lietuva daug nuveikė, kad sutartis įsigaliotų nelaukiant visų ES narių ratifikavimo, pakaks Ukrainos ir ES parlamento ratifikavimo didžiajai daliai nuostatų įsigalioti (bet ir ratifikavimas gali būt didysis žaidimas).
Ir antras dalykas – vykdymas. Ukraina du kartus pasirašė sutartį su tarptautiniu valiutos fondu įsipareigojo reformuotis ir nevykdė.
Todėl dabar kausimas ar pavyks vykdyti įsipareigojimus. Juo labiau, paskatų iš ES pusės nėra labai daug, kol nematom narystės perspektyvos priešaky, ES nepasirengusi nusileisti nė milimetru, vyriausybės (Ukrainos, Moldovos, Gruzijos - red. pastaba) nebūtinai norės elgtis taip kaip, tarkim, Baltijos šalys ir reformuotis.
•••••••
Visą Vykinto Pugačiausko komentarą žiūrėkite čia:
Be komentarų. Tik akreipiame dėmesį, kad šis komentaras, šie minties srautai ne kokio nors gatvėje sutikto atsitiktinio žmogaus, o centrinio šalies televizijos kanalo LRT užsienio naujienų redaktoriaus.