Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ketvirtadienį per valstybinę televiziją tiesiogiai atsakinėjant į žiūrovų klausimus, internetu ir telefonu jau gauta daugiau kaip 2,5 mln. klausimų. Laidos išvakarėse prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas buvo įsitikinęs, kad daugiausiai dėmesio bus skiriama prieštaringai vertinamai Krymo aneksijai ir sudėtingai situacijai Rytų Ukrainoje.
Laidos metu V. Putinas įvertino Ukrainos rytuose vykstančius įvykius: po prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimo atidėti bendradarbiavimo sutarties su Europos Sąjunga pasirašymą šalyje kilo Konstitucijai prieštaraujantis perversmas ir ginkluotas valdžios užėmimas. Tokią nuomonę Rusijos prezidentas išsakė dar pačioje laidos pradžioje, paprašytas laidos vedėjo pakomentuoti susidariusią situaciją.
Prezidentas pirmą kartą viešai pripažino, kad Rusija Krymo pusiasalyje buvo dislokavusi savo karius vietiniams separatistams paremti.
„Turėjome imtis neišvengiamų žingsnių, kad įvykiai (Kryme - ELTA) netaptų panašūs į šiuo metu vykstančius Pietryčių Ukrainoje, – teisinosi V. Putinas. – Be abejo, mūsų daliniai rėmė Krymo savisaugos pajėgas".
Tačiau kalbėjusysis neigė Rusijos dalinių buvimą Rytų Ukrainoje.
„Tai – nesąmonė. Rytų Ukrainoje Rusijos dalinių nėra. Jokių specialiųjų pajėgų, jokių instruktorių. Ten tik vietiniai piliečiai, – tikino V. Putinas, neatmetęs galimybės pajėgas kaimyninėje šalyje dislokuoti vėliau. – Noriu jums priminti, kad Rusijos federacinė taryba (Aukštesnieji parlamento rūmai - ELTA) prezidentui leido naudoti jėgą Ukrainoje. Tikrai tikiuosi, kad imtis šių veiksmų nereikės ir visas iškilusias problemas išspręsime politinėmis bei diplomatinėmis priemonėmis.“
Kalbėdamas apie ketvirtadienį vyksiančias derybas Ženevoje, V. Putinas paskelbė: Rusijai svarbu, kad dialogas netaptų tiesiog parodomaisiais valdžios atstovų veiksmais, o virstų realiu pokalbiu su Ukrainoje gyvenančiais žmonėmis. Prezidentas priminė ir apie Rusijos siūlymus į Ženevą pakviesti ir rytinių Ukrainos regionų atstovus, kurie pasisako už šalies federalizaciją.
„Užuot supratę, jog su Kijevo valdžia kažkas negerai, jie pradėjo grasinimus ginklu, o ne dialogą (...). Tai dar vienas didelis Ukrainos vyriausybės nusikaltimas. Tikiuosi, jie supranta į kokią duobę, kokią bedugnę stumiama šalis“, – tvirtino Rusijos prezidentas.
Kiek truks laida, Kremlius tiksliai atsakyti negalėjo, tik priminė, kad paprastai prezidentas į klausimus atsakinėja ne vieną valandą: 2013 m. laidos trukmė pasiekė rekordą – 4 val. 48 min.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]