Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susitikime su užsienio žurnalistais Sankt Peterburge, atsakydamas į klausimą, ar Rusija reaguos į jos turto areštus Vakarų Europos valstybėse, kad būtų užtikrintos koncerno JUKOS akcininkų teisės, pareiškė: „Reakcijos negali nebūti, mes ginsime savo interesus. Kalbant apie šią bylą, mūsų pozicija, kad Hagos arbitražinis teismo kompetencija yra tik tose šalyse, kurios yra pasirašiusios ir ratifikavusios Europos energetinę chartiją. Rusija nėra ratifikavusi šios chartijos, todėl mes nepripažįstame šios instancijos jurisdikcijos ir tai įrodinėsime nustatyta tvarka teisinėmis priemonėmis.”
Praėjusių metų birželio mėnesį Hagos arbitražinis teismas įpareigojo Rusiją sumokėti beveik 50 mlrd. dolerių įmonėms, susijusioms su buvusiais koncerno JUKOS akcininkais. JUKOS – privati Rusijos naftos kompanija, kurią nacionalizavo Rusija, kai buvo suimtas jos pagrindinis akcininkas Michailas Chodorkovskis.
Tuo tarpu užsienyje gyvenantis buvęs koncerno JUKOS vadovas M. Chodorkovskis piktdžiugiškai komentavo Hagos arbitražinio teismo sprendimo vykdymą Belgijos ir Prancūzijoje. „Nuoširdžiai džiaugiuosi tuo, kas vyksta“, – teigė jis.
„Su įdomumu stebiu nervingą reakciją į Hagos teismo sprendimo vykdymą, – rašo M. Chodorkovskis savo facebook paskyroje. – Aš nesu tas, kuris gaus naudą iš šio teisminio proceso: partneriai išpirko mano dalį dar 2004 m. Tačiau tai nekliudo man, kaip Rusijos piliečiui, nuoširdžiai džiaugtis tuo, kas vyksta. Tai ypatingas momentas mūsų šaliai: pirma, tai signalas, kad plėšikas neliks nenubaustas, koks galingas jis bebūtų. Antra, tai žingsnis į privačios nuosavybės teisės stiprinimą, be kurios neliečiamumo neįmanomas šalies stabilus klestėjimas. Kas saugos ir vystys tai, kad rytoj gali būti atimta? Esu įsitikinęs, kad tai, kas vyksta, labai gerai Rusijai, ir kad naudą iš šio sprendimo gaus ne tik mano draugai, kurie visas lėšas nukreips humanitarinių projektų vystymui, kaip tai yra darę anksčiau, bet ir kiekvienas šios šalies pilietis. Ir aš taip pat“, – teigia buvęs buvęs pagrindinis JUKOS akcininkas.
Buvęs koncerno JUKOS viceprezidentas Leonidas Nevzlinas pareiškė, kad planuoja iš Rusijos gauti visą kompensaciją. „Sulaukėme žinios iš Belgijos ir Prancūzijos. Po kiek laiko sulauksime žinių iš kitų Europos šalių, JAV, vėliau, tikėtina, ir iš Indijos, ir Kinijos“,– teigė jis.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]