2024 m. liepos 16 d.

 

VSD atsisakius teisėjams pateikti dokumentus V. Giržado byloje, jie kreipiasi į Konstitucinį Teismą

30
Paskelbta: 2013-02-18 17:52 Autorius: ekspertai.eu

Valstybės saugumo departamentui (VSD) atsisakius pateikti įslaptintus dokumentus Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) teisėjams, nagrinėjantiems bylą dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotojo Vytauto Giržado atleidimo, pastarieji nusprendė kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Šią bylą LVAT nagrinėja gavęs VSD ir Vidaus reikalų ministerijos (VRM) apeliacinius skundus dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo, kad V. Giržadas buvo atleistas neteisėtai ir turi būti grąžintas į pareigas, priteisiant jam 20 tūkstančių litų neturtinei žalai kompensuoti ir įpareigojant FNTT už kiekvieną priverstinės pravaikštos mėnesį atlyginti po daugiau nei 6,3 tūkstančio litų. 

Bylą apeliacine tvarka nagrinėjantis LVAT paprašė, kad VSD ir VRM pateiktų teismui įslaptintus dokumentus (įrodymus), kuriais remiantis V. Giržadui buvo atimtas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Šie dokumentai, kaip rašoma LVAT pranešime spaudai, reikalingi bylai teisingai išspręsti. Anksčiau VSD ir VRM juos buvo pateikusi kaip įrodymus pirmosios instancijos teismui.

Tačiau šįkart, kaip matyti iš LVAT pranešimo spaudai, susiklostė kurioziška situacija.

VSD ir VRM atsiuntė dokumentus į teismo raštinę, bet su prierašu, kuris teisėjams užkerta kelią su jais susipažinti.

"Minėtosios tarnybos, atsiuntusios reikalaujamus įslaptintus dokumentus į teismą, t. y. teismo raštinės valstybės tarnautojui, atsakingam už įslaptintos informacijos tvarkymą, nurodė, jog su šia medžiaga susipažinti gali tik specialų leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija turintys teisėjai. Kitaip tariant, bylos proceso šalys – atsakovas Valstybės saugumo departamentas ir trečiasis suinteresuotas asmuo Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas laikėsi pozicijos, kad nagrinėjantiems konkrečią bylą teisėjams susipažinti su įslaptintais dokumentais, kurie pirmosios instancijos teismui buvo pateikti kaip įrodymai, galima tik tuo atveju, jei jie turi specialius leidimus. LVAT pažymėjo, kad teisėjams leidimai dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija išduodami tik gavus Valstybės saugumo departamento, kuris yra nagrinėjamos bylos proceso šalis, išvadą.", - rašoma LVAT pranešime.

Todėl LVAT teisėjų kolegija nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), prašydama išaiškinti 2007 metų gegužės 15 dieną priimtą nutarimą, kuriame KT pasisakė dėl teisėjų teisės susipažinti su slapta informacija.

KT nurodė, "jog iš Konstitucijos teismams kyla pareiga teisingai ir objektyviai išnagrinėti bylas, priimti motyvuotus ir pagrįstus sprendimus, todėl negali būti tokios teisinės situacijos, jog teismas, nagrinėdamas bylą, negalėtų susipažinti su byloje esančia valstybės paslaptį sudarančia (ar kita įslaptinta) informacija. Anot Konstitucinio Teismo, teisėjo, nagrinėjančio bylą, teisė susipažinti su valstybės paslaptimi grindžiama Konstitucijos 109 ir 117 straipsniais, o jo teisę susipažinti su bylos nagrinėjimui reikalingomis žiniomis, sudarančiomis valstybės paslaptį, nulemia ne teisėjo pareigų įrašymas į tam tikrų pareigų sąrašą, bet teismo kaip valstybės institucijos funkcija vykdyti teisingumą", - rašoma LVAT pranešime.

Todėl LVAT teisėjų kolegija prašo išaiškinti, ar remiantis šiuo KT nutarimu teisėjas, jei to reikia siekiant tinkamai įvykdyti teisingumą, turi teisę susipažinti su įslaptintais dokumentais ir tuo atveju, jeigu jis neturi leidimo dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija.

V. Giržado bylos nagrinėjimas sustabdytas, kol bus gautas KT išaiškinimas.

www.lvat.lt / ekspertai.eu

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
30. Rūtai
(2013-02-19 15:32:32)
(82.135.226.79) Parašė:

Rūtele,jau senai tos valstybės nebėra...



29. Rūtai
(2013-02-19 15:30:39)
(82.135.226.79) Parašė:

Rūtele,jau senai tos valstybės nebėra..........



28. ANASTAZIJA
(2013-02-19 14:46:02)
(78.57.247.57) Parašė:

Mieli zurnalistai,jusu straipsnio pavadinimas nei i tvora,nei i mieta.Pasimokykit lietuviu lalbos.



27. gaz
(2013-02-19 14:31:38)
(78.63.65.91) Parašė:

Man atrodo, kad teismelis gavo skambuti is " ne prie ko", ir dabar vilkina ,mano sau, gal pasiseks temti ta purvina vsd virve.



26. komitetas
(2013-02-19 14:06:48)
(212.63.218.1) Parašė:

Tas reiškia,kad VLAT yra po galimos ūso darbovietės pagal rangą. Nors yra dar 1996 KT sprendimas,kuris viską paaiškina: LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIO TEISMO N U T A R I M A S Vilnius, 1996 m. gruodžio 19 d. Įstatymo 10 straipsnyje tiesiogiai nenurodyta, kad teisėjas pagal pareigas turi teisę susipažinti su žiniomis, sudarančiomis valstybės paslaptį. Tai galima vertinti kaip šio įstatymo trūkumą. Konstitucinis Teismas mano, kad teisėjo, nagrinėjančio bylą, teisė susipažinti su valstybės paslaptimi pagrindžiama Konstitucijos 109 straipsniu, nustatančiu, kad teisingumą vykdo tik teismai, ir 117 straipsniu, numatančiu klausimų, susijusių su valstybės paslaptimi, sprendimą teismo procese. Pažymėtina, kad ne teisėjo pareigų įrašymas į tam tikrų pareigų sąrašą, bet teismo kaip valstybės institucijos funkcija vykdyti teisingumą nulemia teisėjo teisę susipažinti su bylos nagrinėjimui reikalingomis žiniomis, sudarančiomis valstybės paslaptį. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 102 straipsniu, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatymo 53, 54, 55 ir 56 straipsniais, Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas nutaria: 1. Pripažinti, kad Lietuvos Respublikos valstybės paslapčių ir jų apsaugos įstatymo 5 straipsnio 1 ir 2 punktai, taip pat 3 punkto nuostata, jog "[Vyriausybė] tvirtina valstybės paslapčių subjektų sąrašą", prieštarauja Konstitucijos 25 straipsnio trečiajai daliai. Kitos įstatymo 5 straipsnio normos neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Pažiūrėsim,ar Lietuvoje dar tebegalioja Konstitucija,ar KT taip pat jau "pasuoja" (t.y "pakabintas") prieš iškrypėlių "stogą".Kaip rusai sako "vopros istiny".Kesta,bet kažko tai nesigirdi Pūlinio balso,nors VSD iš jų atvirai pasityčiojo ir pasiuntė ant 3 raidžių.



25. to
(2013-02-19 11:13:08)
(87.247.81.97) Parašė:

Mes turim issiaiskinti , kas kure ir kas sukure tokia ale teisine valstybe. Kol sito neissiaiskinsim, nieko nebus.



24. To Che
(2013-02-19 10:39:33)
(212.117.23.148) Parašė:

Vsio elementarno. Būsime pirmoji nebe teisminė ir ne teisinė valstybė, o SAUGUMINĖ šalis.



23. Manau
(2013-02-19 10:37:06)
(212.117.23.148) Parašė:

O aš manau, kad Giržado byloje visi slaptieji motyvai rašyti šakėmis ant vandens [talafonine teise], todėl jie [VSD], neturėdami ką pateikti teismui, tiesiog blefuoja savo paslapčių skraistėmis. Ir viliasi, kad KT juos besąlygiški palaikys. Įdomu bus sulaukti šios sprendimo. Beje, Konstitucinis teismas lyg turėtų spręsti skubos tvarka šią bylą, nes vadovaujantis protingumo kriterijais, gi kapsi vis didesni pinigai, galimai būsimi privalomi išmokėti Giržadui [ir gal Gailiui] iš biudžeto.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras