Šiandien Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija – pirmininkas Eduardas Maškevičius, Zigmantas Pocius ir Linas Pauliukėnas – išteisino politinį prieglobstį Suomijoje gavusius Chadižat ir Maliką Gatajevus dėl savavaldžiavimo pavartojant psichologinę prievartą ir nutarė pranešti Kauno apygardos vyriausiajam prokurorui, jog Seda Esimbajeva, kurios parodymais VSD ir prokuratūra grindė šią baudžiamąją bylą, galimai melavo teismui.
Žemiau pateikiame Klaipėdos apygardos teismo paskelbtą pranešimą, M. Gatajevo ir ekspertai.eu komentarus.
* * *
Klaipėdos apygardos teismas: Gataevų veiksmuose nebuvo savavaldžiavimo požymių
2014-01-06
Šiandien Klaipėdos apygardos teismas išnagrinėjo čečėnų poros Khadizhatos ir Maliko Gataevų bei prokuratūros apeliacinius skundus dėl 2009 m. birželio 4 d. Kauno miesto apylinkės teismo nuosprendžio ir, nuteistųjų veiksmuose nenustatęs savavaldžiavimo pavartojant psichologinę prievartą požymių, Gataevus dėl šios nusikalstamos veikos padarymo išteisino.
Pasak teisėjų kolegijos, čečėnų vaikams skirtų globos namų „Gimtoji šeima“ įkūrėjai, nurodydami nukentėjusiesiems pagal galimybes finansiškai prisidėti prie šeimos biudžeto, kurio lėšos buvo naudojamos globotinių išlaikymui, veikė ne savavališkai baudžiamosios teisės prasme, o nustatė šeimos vidaus taisykles ir taip rūpinosi visų globotinių gerove.
Apygardos teismas atmetė prokuratūros apeliacinį skundą, kuriuo buvo prašoma griežtinti nuteistiesiems paskirtas bausmes, o apylinkės teismo nuosprendžio dalis, kuriomis Gataevai nuteisti už globotinės nežymų sveikatos sutrikdymą ir grasinimą nužudyti bei K. Gataeva išteisinta dėl turto prievartavimo, paliko nepakeistas. Atitinkamai paskyrė galutinę bausmę – laisvės atėmimą 7 mėnesiams ir 21 dienai, atliekant ją pataisos namuose, tačiau į bausmės laiką įskaitė sulaikyme bei suėmime išbūtą laiką, todėl konstatavo, kad paskirtas laisvės atėmimo bausmes apeliantai atliko. Taip pat panaikino kardomąsias priemones – rašytinį pasižadėjimą neišvykti.
Be to, teisėjų kolegija nutarė pranešti Kauno apygardos vyriausiajam prokurorui apie galimą nukentėjusiosios S. E. melagingų parodymų davimą teisme.
Primename, kad Kauno miesto apylinkės teismas Gataevus nuteisė 10 mėnesių laisvės atėmimo bausmėmis už nežymų globotinės sveikatos sutrikdymą, grasinimą nužudyti ir savavaldžiavimą pavartojant psichologinę prievartą prieš globotinius. Kauno apygardos teismas bausmę sugriežtino ir skyrė čečėnams laisvės atėmimą 1 metams ir 6 mėnesiams. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas dėl nuteistųjų teisės į nešališką ir viešą teismo procesą pažeidimo bylą perdavė apeliacine tvarka nagrinėti iš naujo. Tačiau Kauno apygardos teismui nusišalinus nuo bylos nagrinėjimo, Lietuvos apeliacinio teismo sprendimu ji perduota nagrinėti Klaipėdos apygardos teismui.
Šis nuosprendis įsiteisėja nuo jo paskelbimo dienos, tačiau gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
* * *
Kol nematėme šio teismo nuosprendžio ir nežinome, kaip jį vertina Suomijoje gyvenantys Gatajevai, pasidalinsime keliomis mintimis.
Galima pasidžiaugti, kad tarptautinę gėdą Lietuvai užtraukusi Gatajevų byla toliau bliūkšta – teismas pripažino, kad Gatajevams inkriminuoti kaltinimai dėl savavaldžiavimo yra nieko verti (anksčiau taip pat subliuško kaltinimai turto prievartavimu, be to, pripažinta, kad Gatajevų įkalinimo terminas buvo pratęstas neteisėtai).
Puiku, kad Klaipėdos apygardos teismas fiksavo faktą, jog Gatajevų augintinė Seda Esimbajeva, kurios liudijimu grindžiama VSD ir prokuratūros versija, galimai melavo teismui (tai tapo akivaizdu, kai fonoskopinę ekspertizę atlikę teismo ekspertai kategoriškai paneigė S. Esimbajevos teiginį, jog byloje esantį garso įrašą ji padarė mobiliojo ryšio telefonu).
Tačiau visiškai nesuprantama, kodėl teismas nė žodžiu neužsiminė (bent jau pranešime), kad melavo ir buvęs VSD Kauno apygardos poskyrio viršininkas Donatas Šumskis. Teisme D. Šumskis neigė asmeninę pažintį su S. Esimbajeva, tačiau, kaip įrodo ekspertai.eu paskelbti dokumentai, būtent jis vos pradėjus ikiteisminį tyrimą asmeniškai patvirtino jokių asmens dokumentų su savimi neturėjusios S. Esimbajevos tapatybę.
Nutylėdamas, kad D. Šumskis melavo, Klaipėdos apygardos teismas šiek tiek atitolino tiesos akimirką, nes padeda VSD ir prokuratūros veikėjams išvengti atsakomybės už šios gėdingos bylos kurpimą.
Kol teismas leidžia VSD veikėjams meluoti, lieka neatsakyta į esminį klausimą: ką tokios gausios VSD pajėgos (vien oficialiai – 7 pareigūnai) apskritai veikė šioje buitinėje byloje? Kodėl VSD sunaikino Gatajevų šeimą, o joje augusius mažamečius našlaičius pasmerkė gyventi valdiškoje globos įstaigoje?
Ta pačia proga primename, kad prestižinio konkurso „Metų korumpas 2013” finale trys Gatajevų bylos veikėjai – buvęs VSD pareigūnas D. Šumskis, prokurorė Nomeda Oškutytė ir buvęs VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Dainius Dabašinskas – buvo įvertinti Garbės Korumpo diplomais. (Daugiau apie šią bylą skaitykite skyrelyje Gatajevų byla.)
* * *
PAPILDYTA 18 val. 32 min.
Ekspertai.eu susisiekė su Maliku Gatajevu, kuris teigė dar nespėjęs gerai susipažinti su teismo nuosprendžiu, bet sutiko jau dabar atsakyti į porą trumpų klausimų.
– Kaip vertinate šiandieninį Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį? Ar jis Jus tenkina?
– Su šiuo teismo nuosprendžiu aš kategoriškai nesutinku.
– Ar ketinate jį skųsti?
– Taip, kai nuodugniai susipažinsime, pateiksime skundą.